اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » پروژه ای که می تواند «قره باغ دوم» باشد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پروژه ای که می تواند «قره باغ دوم» باشد

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 10 مرداد 1395 | بازدیدها: 2316

0
پروژه ای که می تواند «قره باغ دوم» باشد


هفته گذشته «شیرعلی جانان اف» سفیر تاجیکستان در پاکستان در حالی از ضمانت افغانستان در خصوص امنیت بخشی به طرح انتقال انرژی کاسا ۱۰۰۰ خبر داد که در نگاهی متفاوت به آنچه در رسانه‌های منطقه مطرح می‌گردد، این پروژه نه تنها ظرفیت سوددهی به کشورهای مبدا را نخواهد داشت، بلکه به زمینه‌ای برای افزایش چالش‌های امنیتی مبدل خواهد گردید تا در فرصت‌های مقتضی مورد سوء استفاده دشمنان همگرایی منطقه‌ای قرار گیرد.

شگفتی در چگونگی صحبت از اجرای این پروژه زمانی به اوج خود می‌رسد که بدانیم:

۱) ازبکستان همچنان به آب کشورهای قرغیزستان و تاجیکستان بسیار وابسته است و با قاطعیت با این طرح‌ها مخالف بوده و حتی با ارسال نامه‌ای به بانک جهانی و از حامیان طرح کاسا ۱۰۰۰، با اشاره به ضررهای اجرایی کاسا ۱۰۰۰، ساخت و راه اندازی سدهای تامین کننده این پروژه را باعث افزایش تنش در مدیریت آب‌های منطقه دانست. «اسلام کریم اف» رییس جمهوری ازبکستان حتی در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است که تنش بر سر آب حتی می‌تواند باعث جنگ شود.

۲) به جز طرف‌های صادر و وارد کننده برق، کاسا هزار ۲ ضلع دیگر متناقض نیز دارد. روسیه به عنوان یکی از مهم‌ترین پشتیبانان تولید انرژی و سرمایه در کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان در کنار سرمایه گذاران عمدتا غربی کاسا هزار به لحاظ ساختاری در یک جمع قرار نمی‌گیرند.

۳) نیروگاه‌های «سنگتوده یک» در تاجیکستان و «قمبرآته» قرغیزستان به عنوان تامین کنندگان اصلی کاسا ۱۰۰۰ نه تنها آماده انتقال انرژی مازاد خود نیستند، بلکه حتی به مرحله بهره برداری کامل جهت استفاده در چرخه برق رسانی به نیازهای داخلی خود نیز نرسیده‌اند.

بنابراین دلایل، در آینده، طرح کاسا هزار که با استقبال و حمایت آمریکا و تمجید مقام‌های ترکیه اکنون به مرحله اجرایی رسیده است، به فرصتی تبدیل خواهد شد تا در زمان های لازم به دامن زدن به تنش‌ها منجر گردد. اتفاقی که شاید بتواند در آینده همچون مسئله قره باغ به نقطه داغ در مباحث امنیتی آسیای مرکزی مبدل شود. همچنین که کاسا – ۱۰۰۰ فعلا تنها سودی که دارد این است که جلوی اجرای طرح‌هایی که واقعا می‌توانند مانع از تنش‌های منطقه‌ای شوند را سد خواهد کرد. این قرارداد شاید تاریخی باشد، اما قطعا در آینده نزدیک و قابل پیش بینی، امکان اجرایی شدن نخواهد داشت.


مشخصات، مسیر و حامیان پروژه

کاسا ۱۰۰۰ که قرار است ۱۳۰۰ میگاوات برق اضافی را در ماه‌های تابستان (می‌تا سپتامبر) (اردیبهشت تا شهریور) از قرغیرستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان منتقل سازد، در سال ۲۰۰۷ با پیشنهاد آمریکا به مرحله امضا اولیه رسید.

امتداد این پروژه در طرح اولیه که اکنون نیز در همین میزان قرار دارد، ۱۲۲۷ در مجموع خواهد بود.

طریقه ارسال برق نیز که هفته آینده به امضای روسای جمهور ۴ کشور ذینفع خواهد رسید، به این ترتیب خواهد بود که نخست برق با ولتاژ ۵۰۰ کلوولت از شهر داتکا قرقیزستان به شهر خجند تاجیکستان منتقل می‌شود و سپس به شهرهای دوشنبه، ریگر، نوریک و سنگ توده منتقل خواهد گردید.

در منطقه سنگ توده تاجیکستان ولتاژ برق از ۵۰۰ کلوولت به ۲۲۰ کلوولت مبدل و در ضمن مقیاس آن به ۱۳۰۰ مگاوات برق تبدیل و سپس وارد قندوز افغانستان می‌شود و با گذر از ولایت‌های قندوز، بغلان و پروان به کابل می‌رسد. در کابل یک ذخیره‌گاه و در ضمن یک مبدل بزرگ برق با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات برق ساخته می‌شود که در ضمن تبدیل برق، ظرفیت صادرات برق را هم دارار خواهد بود. سپس برق از کابل، از مسیر لغمان و ننگرهار به پشاور پاکستان صادر می‌شود.

مجموع هزینه این پروژه حدود یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است که از سوی هر چهار کشور دخیل دراین پروژه پرداخته می‌شود. بیشترین هزینه آن از سوی بانک جهانی (WB)، بانک رشد آسیایی (ADB)، بانک رشد اسلامی (IDB)، اداره رشد بین المللی آیالات متحده USAID، اداره رشد بین المللی بریتانیا (DFID) و اداره رشد بین المللی استرالیا (AusAID) پرداخته می‌شود.


پیچیدگی‌های کاسا ۱۰۰۰

پروژه کاسا ۱۰۰۰ از سال ۲۰۰۷ مورد توجه قرار گرفته است اولین بار توسط آمریکا و به منظور تامین برق مورد نیاز پاکستان و بخش‌هایی از افغانستان مورد توجه قرار گرفت. اما اکنون پس از گذشت نزدیک به یک دهه، بر پیچیدگی‌های آن افزوده شده است. جالب اینجاست که تاکید بر اجرایی شدن این طرح، که یک هفته آینده به امضای روسای جمهور ۴ کشور نیز خواهد رسید، باوجود باقی ماندن این ابهامات خواهد بود.

مسئله را می‌توان از نگاهی کلان نگر آغاز کرد. در سال ۲۰۰۸ و در بحبوحه همکاری‌های شرق و غرب در مسئله مبارزه با تروریسم در افغانستان، مسکو آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در طرح کاسا ۱۰۰۰ اعلام کرد. (پیش از این، مسکو واکنشی به پیشنهاد انتقال برق از آسیای مرکزی به جنوبی نشان نداده بود) اما از آنجایی که ایده اصلی به آمریکا و نهادهای بین‌المللی وابسته به کشورهای غربی تعلق داشت، از حضور روسیه استقبالی نشد. این موضوع دقیقا شروع مهمترین ابهام موجود در حال حاضر شده است.

موضوع اینجاست که یکی از نقاط اصلی در پروژه خط انتقال برق به روسیه اختصاص دارد. به عبارت دیگر، روسیه نیروگاه برقی سنگ توده یک را در تاجیکستان متعلق به خود دانسته و نزدیک به ۱ میلیارد دلار برای آن هزینه کرده است. گفته می شود نزدیک به ۸۰ درصد سهام این نیروگاه برق- آبی متعلق به روسیه است و بنابراعلام شرکت «برق تاجیکستان» این کشور امکانی برای بازگرداندن مبلغ هزینه شده روسی ندارد، جز اینکه در پروژه کاسا ۱۰۰۰ مشارکتی فعال داشته باشد که از این منظر حتی اگر پروژه به سرانجام نرسد هم مسکو ضرری اضافه نخواهد کرد.

اما این تنها یک روی ماجراست. مسئله اصلی از منظر غیر اقتصادی پروژه کاسا ۱۰۰۰ است که می‌تواند به جدی ترین چالش تبدیل گردد. پروژه کاسا ۱۰۰۰ با لابی آمریکا و نهادهای مالی جهانی طرفدار واشنگتن در چارچوب استراتژی «راه ابریشم جدید» شکل گرفته است. این پیشنهاد در راستای همگرایی کشورهای آسیای مرکزی با افغانستان و آسیای جنوبی مطرح و هدف آن، ممانعت از توسعه همکاری‌های اقتصادی آسیای مرکزی با مهم‌ترین شریک شمالی آن‌ها یعنی روسیه است و این مسئله به ابهام ماجرا می‌افزاید.

در این بین با افزایش واگرایی روسیه و ازبکستان که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است، روسیه با قرغیزستان در مورد ساخت نیروگاه «قمبرآته» همچنان بازی می‌کند. به عبارتی دیگر، قمبرآته که قرار است ۳۰ درصد در کاسا ۱۰۰۰ مشارکت داشته باشد، چشم به دستان روسیه‌ای دوخته است که همچون سنگتوده یک، در اتمام آن ملاحظات سیاسی را مقدم بر نیازهای اقتصادی می‌داند. همچنان که برخی مقامات روس اعلام کرده‌اند در صورتی که به منافع اقتصادی و تجاری بعدی روسیه در این طرح‌ها اولویت داده نشود، مسکو ممکن است حمایت چندانی از این طرح نکند. در واقع روس گرایان، خطر واقعی را در آنجایی ارزیابی می‌کنند که حامیان پشت پرده کاسا ۱۰۰۰ همچون ترکیه و آمریکا، بخواهند باوجود مشکلات جدی و حل ناشده، دست به قمار زده و کشورهای منطقه (تاجیکستان، قرغیزستان و ازبکستان) را وارد مناقشه‌ای ناخواسته نمایند.


مشکلات درون منطقه‌ای

در کنار تاثیرپذیری کاسا ۱۰۰۰ از ملاحظات سیاسی قدرت‌ها، ازبکستان به تنهایی همچنان یکی از جدی ترین کشورهای مخالف در اجرای این پروژه است. تا جایی که حتی در سال ۲۰۱۳ اسلام کریم اف تهدید کرده بود در صورت عدم حل و پاسخگویی به مشکلات موجود، راه اندازی این خط انتقال انرژی شاید منجر به جنگ نیز گردد. اکنون نیز تاشکند، خبرهای منتشر شده مبنی بر آغاز عملیات اجرایی این طرح در سال جاری میلادی را «شایعه پراکنی» نامیده و گفته است که مانع تحقق این طرح می‌شود.

قرغیزستان هم در این میان، اوضاع پیچیده‌ای دارد. گفته می‌شود در زمستان امسال قرقیزستان با دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون کیلووات ساعت کمبود برق رو به رو بوده است و در سال های آینده و بنابر نیاز روافزون خود ناچار خواهد بود، از کشورهای، قزاقستان، ترکمنستان و روسیه برق وارد کند. البته که میزان ۳۰ درصدی پیش بینی شده سهم قرغیزستان در انتقال انرژی مربوط به ماه‌های پرآبی در قرغیزستان است، اما به طور طبیعی بیشکک طی سال های آینده با تدابیری در اندیشه حفظ میزان امکان تولید برق در فصول گرم سال و امکان انتقال تولید آن در فصول پر نیاز خود خواهد بود. در عین حال، آمریکا و کشورهای امضا کننده قرارداد کاسا ۱۰۰۰ مشخص نکرده‌اند کشوری که با کمبود شدید برق و گاز مواجه است، چگونه می‌خواهد صادرکننده شبکه برق منطقه‌ای باشد.

همچنین امروز در خود افغانستان هم بحث عبور خطوط خود دچار مشکلاتی شده است. مناطق مرکزی تحت عنوان هزاره جات و بامیان که گویا در مقطعی قرار شد که این خط لوله از آن عبور نکند، با اعتراضات شدید مواجه گردید و در همین زمینه شاهدیم که معاون اول رئیس اجرایی صراحتا اذعان کرد که دولت باید از مناطق مرکزی پایه‌های برق را عبور دهد مناطقی که چندی پیش مورد حمله طالبان قرار گرفت و بخش های زیادی از مرکز نشینان را به مدتی زیاد در خاموشی فرو برد.

بنابر آنچه که مطرح گردید، صحبت از راه اندازی کاسا ۱۰۰۰ که به طور جدی پس از سفر جان کری در اکتبر سال ۲۰۱۵ به کشورهای آسیای مرکزی مطرح گردید، به دلایل گفته شده از جمله نقش آفرینی ضلع سوم تامین کننده انرژی برق آبی یعنی روسیه و منافات با اهداف حامیان طرح انتقال، یعنی ترکیه و آمریکا، حداقل تا سال ۲۰۱۸ که در اظهارات اخیر سفیر تاجیکستان اعلام شده است، فاصله زیادی دارد.

این در حالیست که طرح‌های بزرگ همواره در مناطقی کم برخوردار مانند تاجیکستان و قرغیزستان بنابر تجربه گذشته، مشمول زمان خواهد شد و بسیاری از طرح‌های موجود با تغییر دولت و نگرش‌ها و تغییر سیاست مخصوصا در افغانستان و پاکستان که متاثر از سیاست فرامنطقه‌ای می‌باشند، خوشبینی‌ها از راه اندازی کوتاه مدت آن را تا مدت‌ها به تعویق خواهد انداخت.برگرفته: کوکچه پرس

موضوعات: اقتصاد جهان, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید