اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » چشم‌انداز سیاسی - اقتصادی راه ابریشم

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چشم‌انداز سیاسی - اقتصادی راه ابریشم

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 16 شهریور 1395 | بازدیدها: 2682

0
چشم‌انداز سیاسی - اقتصادی راه ابریشم


کمربند اقتصادی راه ابریشم (New Silk Road Economic Belt) چین را از طریق آسیای مرکزی و آسیای غربی به اروپا وصل می‌کند، قیمت بودن نقل و انتقالات زمینی سبب شد‌، چین در کنار کمربند اقتصادی راه ابریشم، راه ابریشم بحری (Maritime Silk Road) را جهت وصل کشورهای جنوب‌شرق آسیا، افریقا و اروپا روی دست بگیرد. کمربند اقتصادی راه ابریشم، شدیدا مورد استقبال همسایه‌ها‌ی چین در آسیای میانه و کشورهای مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است.

کمربند اقتصادی راه ابریشم، نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در دیدار رییس‌جمهور چین از کشورهای آسیای مرکزی و جنوب‌شرق آسیا و راه ابریشم بحری نیز در سال ۲۰۱۳ در بیانیه رییس‌جمهور‌ چین در پارلمان اندونیزیا مطرح شد.

«یک کمربند، یک جاده»، که شامل احداث زیرساخت‌های زمینی، هوایی، بحری، خطوط آهن و زیرساخت‌های انتقال انرژی می‌باشد، ۶۴ کشور و چهارو‌نیم میلیارد جمعیت جهان را به هم وصل می‌کند. این پروژه نه تنها مزیت‌های اقتصادی داشته بلکه زمینه‌‌ساز اتصال تمدن‌های مختلف و افزایش تبادلات فرهنگی- اجتماعی نیز می‌شود.

کشورهایی مانند اندونیزیا، مالیزیا، فلیپین، سنگاپور، تایلند، ویتنام، لاوس، برونشی، میانمار، کمبودیا و تیمور شرقی در جنوب‌شرق آسیا؛ نیپال، بوتان، هند، پاکستان، بنگله‌دیش، سریلانکا و مالدیو در جنوب آسیا؛ ایران، عراق، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه، سوریه، اردن، اسراییل، عربستان سعودی، بحرین، قطر، یمن، عمان و کویت در غرب آسیا؛ آلبانیا، بوسنیا، کرواسیا، بلغاریا، چک، استونیا، هنگری، لیتویا، لیتوانیا، مقدونیه، رومانیا، پولند، صربیا در اروپای شرقی و مرکزی؛ روسیه، بلاروس، اوکراین، ملداوی و کشورهای مستقل همسود و مصر در قاره افریقا از جمله کشورهای مسیر جاده ابریشم خواهند بود که به تعداد این کشورها نیز افزوده خواهد شد. چین از طریق راه ابریشم خواهان صادرات مازاد تولید فولاد، مس، سمنت و المونیم خویش به کشورهای مسیر جاده ابریشم بوده، این پروژه مارکیت کشورهای اروپایی و آسیایی را بر روی صادرات چین بازتر از قبل می‌سازد.

هدف از این پروژه، سوق‌دهی ظرفیت‌ها و ثروت‌های داخلی چین در جهت انکشاف زیرساخت‌ها و بهبود تجارت و روابط با انجمن ملل جنوب‌شرق آسیا،آسیای مرکزی و کشورهای اروپایی می‌باشد.
چین برای تمویل پروژه «یک کمربند، یک جاده» و در اعتراض به عدم توجه بانک جهانی به احداث زیرساخت‌ها، بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های آسیایی (Asian Infrastructure Investment Bank - AIIB) را با عضویت ۵۶ کشور و بودجه ۱۰۰میلیارد دالر در سال ۲۰۱۴ تاسیس کرد. انگلستان، استرالیا، کوریای جنوبی برخلاف توقع امریکا عضویت AIIB را به‌دست آوردند. تاکنون ۳۴ کشور و سازمان بین‌المللی، با چین موافقت‌نامه‌هایی را برای زمینه‌سازی تطبیق پروژه «یک کمربند یک جاده» به امضا رسانیده‌اند. صندوق توسعه‌ای راه ابریشم به ارزش چهل میلیارد دالر نیز ایجاد شده است. چین پروژه راه ابریشم را یک دیدگاه (همسان‌سازی، صلح و رفاه) می‌خواند تا استراتژی.

ایالات متحده امریکا در واکنش به پروژه راه ابریشم، مشارکت امریکا- پاسیفیک (Trans Pacific Partnership - TPP) را که در واقع نرم افزارهای همگرایی منطقه‌ای نامیده می‌شود را جهت کاهش موانع تجارتی و همسان‌سازی تسهیلات بازارگانی، به‌وجود آورده است.

آسترالیا، سنگاپور، کوریای جنوبی و ویتنام، عضویت بانک زیرساخت‌های آسیایی، راه ابریشم و TPP را دارا می‌باشند.

در حال حاضر احداث خطوط آهن میان هنگری- سایبریا و خطوط سریع‌السیر راه آهن در اندونیزیا آغاز شده است و اعمار شبکه‌های وصل چین‌– لاووس، چین- تایلند نیز راه‌اندازی شده است.

پروژه ابریشم یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی می‌باشد که تاکنون جهان شاهد آن بوده است، این پروژه کمک زیادی به همگرایی آسیایی می‌کند و سبب توسعه اقتصادی تمام کشورهای مسیر این پروژه شده، به تامین رفاه، ثبات و امنیت تمام مناطق کمک خواهد کرد. پروژه راه ابریشم یک همکاری برد- برد میان کشورهای آسیایی، اروپایی و افریقا بوده، نقطه عطف در همگرایی‌های بین‌‌المللی و پیوند منافع بزرگ اقتصادی با منافع کلان بین‌المللی می‌باشد. راه ابریشم زمانی می‌تواند نقش اساسی را در توسعه تجارت، ترانزیت و مبادلات گسترده فرهنگی- اجتماعی میان قاره‌های مختلف جهان ایجاد کند که پیوند عقلانی و عملی میان سخت افزارهای همگرایی منطقه‌ای و نرم‌افزارهای همگرایی منطقه‌ای ایجاد شود.

ایجاد زیرساخت‌های منطقه‌ای، احداث و تمدید خطوط آهن، احداث شبکه‌های انتقال انرژی، زیربناهای نقل و انتقالات هوایی و بحری سخت افزارهای همگرایی منطقه‌ای نامیده می‌شوند. ابعاد مختلف نرم‌افزاری همگرایی منطقه‌ای (تدوین قوانین و مقررات در مورد پالیسی‌های مشترک تجارتی؛ رفع موانع تجارتی، گمرکی، ترانزیتی؛ فراهم‌سازی تسهیلات بازرگانی؛ ویزه مشترک برای تجار و سرمایه‌گذاران‌‌؛ توافق ایجاد ساحه آزاد تجارتی و تعرفه‌های گمرکی) می‌باشد.

پروژه راه ابریشیم چین با هزینه‌های گزاف آن، همراه با سیاست‌های ظهور مسالمت‌‌‌آمیز این کشور (Peaceful rise) در پی تعریف نظم نوین منطقه‌ای و جهانی می‌باشد، چین در تمام جلسات سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی، اهمیت و ضرورت و نحوه مشارکت کشورها در پروژه راه ابریشم را مطرح کرده و این مساله را به نقل اصلی محافل سیاسی، اقتصادی، رسانه‌ای و مراکز اکادمیک ملی و بین‌المللی مبدل ساخته، مفاهیم و ادبیات زیادی را پیرامون این موضوع خلق کرده است.

چین از طریق تحقق طرح‌ها و پروژه‌های کلان اقتصادی مانند پروژه راه ابریشم که فرصت‌های زیادی را برای کشورها به‌دنبال دارد، می‌خواهد به رقبای سیاسی- امنیتی خویش نشان دهد که عصر جنگ و نظامی‌گری برای تعریف نقش هژمونی و حضور در مناطق مهم استراتژیک پایان یافته است و در جهان معاصر، روش‌های مسالمت‌آمیز مانند همگرایی‌های اقتصادی، موثریت بیشتری در تامین منافع استراتژیک و تعریف قدرت چند بعدی کشورها دارد. از سوی دیگر جمهوری چین درنظر دارد بدون دخالت در منازعات مسلحانه منطقه‌ای و جهانی، که قدرت و توان کشورها را به هدر می‌دهد، اهداف مورد نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی خویش را به‌دست آورد. پروژه راه ابریشم، عصر جدید ژیوپولیتیک را ایجاد می‌کند.

با در نظرداشت اهمیت فزاینده آسیا در معادلات بزرگ سیاسی- اقتصادی جهان؛ پوتانسیل‌های کلان سیاسی- اقتصادی و امنیتی منطقه‌؛ سیاست‌های همگرایی منطقه‌ای قدرت‌های بزرگ مانند چین (پروژه راه ابریشم)‌؛ (سیاست نگاه به شرق هند)، قلب آسیا را به نقطه تقاطع پالیسی‌ها و استراتژی‌های مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مبدل ساخته که اتخاذ دیپلوماسی تقابل و تعامل را در پی داشته است.


نقش افغانستان در راه ابریشم:

در بیانیه مشترک رییس‌جمهور چین و افغانستان در سال ۲۰۱۴، به بازسازی کمربند اقتصادی جاده ابریشم اشاره نموده و خاطرنشان کردند که بازسازی کمربند اقتصادی جاده ابریشم نه تنها به منافع هر دو کشور بوده بلکه کشورهای منطقه را نیز به هم وصل کرده و باعث پیشرفت کشورهای منطقه می‌شود. مردم افغانستان امیدوارند با اتصال کمربند اقتصادی جاده ابریشم، افغانستان نیز در کنار کشور دوست و همسایه خویش به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یابد.

از نظر دولت چین اشتراک دولت افغانستان در این پروژه برای اتصال جنوب، غرب و مرکز آسیا بسیار مهم است.

دولت چین با استفاده از مشوره‌‌‌هایی که با حکومت افغانستان انجام داده خواهان تطبیق پروژه راه ابریشم می‌باشد. این یک برنامه جامع است و تمام کشورهایی که در این مسیر (جاده ابریشم) قرار دارند، در آن دخیل هستند و تنها مربوط به چین نیست. جاده ابریشم قرار است با عبور از دره واخان بدخشان، افغانستان را به چین وصل کند.

چین علاقمند احیای جاده ابریشم است، زیرا از طریق این جاده می‌تواند به بازارهای جدید در کشورهای آسیایی و اروپایی دست‌ یابد. جاده ابریشم می‌تواند از طریق افغانستان، کشورهای آسیای میانه را با آسیای جنوبی و هم‌چنین آسیای شرقی و غربی را با کشورهای اروپایی وصل کند. موقعیت جغرافیایی افغانستان برای وصل‌‌کردن کشورها اهمیت خاصی دارد و این موقعیت می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی در آسیا و اروپا کمک کند.

پیشرفت کار زیرساخت‌های جدید، احداث خطوط آهن، ترانسپورت زمینی، هوایی و بحری، انکشاف تجارت و سرمایه‌گذاری در کنفرانس ریکا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در چارچوب کنفرانس ریکا، به ابعاد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری همگرایی منطقه‌ای پرداخته می‌شود.

جغرافیای افغانستان به مثابه پل ارتباطی آسیایی مرکزی و جنوب آسیا، نقش مهمی در تعاملات منطقه‌ای داشته، در تلاش است تا جایگاه خویش را ازطریق یک چارچوب فعال دیپلوماسی منطقه‌ای در این همگرایی‌های منطقه‌ای تعریف و تثبیت کند. افغانستان در گذشته نقش اساسی و مهمی ‌را در اتصال کشورهای جنوب، شرق، غرب آسیا و آسیای مرکزی از طریق جاده ابریشم ایفا می‌کرد.

از جانب دیگر با توجه به این‌که اخیرا جهوری چین، خواهان مشورت سیاسی با دولت افغانستان در زمینه اجرای پروژه راه ابریشم شده و در سفر اخیر رییس اجرایی به چین، موافقت‌نامه‌ای میان افغانستان و چین در مورد راه ابریشم امضا شده که نشان دهنده علاقمندی چین جهت شمولیت افغانستان در این پروژه می‌باشد. پروژه راه ابریشم نقطه عطف در تحقق اهداف تدابیر اعتمادسازی پروسه قلب آسیا و کنفرانس ریکا محسوب شده و از سوی دیگر پروژه‌های زبربنایی منطقه‌ای که در حال حاضر در تدبیر اعتمادسازی زیرساخت‌های پروسه استانبول- قلب آسیا و کنفرانس ریکا مورد بحث و بررسی است، کمک می‌کند تا پروژه راه ابریشم چین به موفقیت برسد. اهمیت پروژه راه ابریشم چین با سرمایه‌گذاری زیادی که در آن صورت می‌گیرد، افغانستان را علاقمند ساخت تا راه ابریشم از طریق افغانستان (Silk Road Through Afghanistan) را موضوع محوری ششمین کنفرانس ریکا که سال قبل در کابل دایر شد، قرار دهد.

تکمیل زیرساخت‌های موجود که دو یا چند کشور را به هم وصل می‌کنند، انجام مطالعات امکان سنجی و احداث زیرساخت‌های جدید مانند راه لاجورد (افغانستان-ترکمنستان، آذربایجان- گرجستان- ترکیه)؛ احداث خطوط آهن چین- قرغزستان-تاجیکستان- افغانستان- ایران‌؛ کوریدور ترانسپورتی ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند که مهم‌ترین پروژه‌های منطقه‌ای در چارچوب تدبیر اعتمادسازی زیرساخت‌های منطقه‌ای پروسه استانبول- قلب آسیا و کنفرانس ریکا می‌باشند، عملا کمک می‌کنند تا کمربند اقتصادی راه ابریشم به موفقیت برسد.

به‌دلیل مزایای اقتصادی‌ای که پروژه راه ابریشم به‌دنبال دارد، افغانستان باید از طریق مذاکرات سیاسی‌– تخنیکی در صدد تعریف نقش و جایگاه خویش در این پروژه کلان اقتصادی شده و تلاش‌های معطوف به تقویت روابط با جمهوری چین را در صدر آجندای برنامه‌های اقتصادی منطقه‌ای خویش قرار دهد و نقش تاریخی افغانستان در راه ابریشم کهن رادر تلاش‌های کنونی احیای راه ابریشم تثبیت کند.برگرفته: 8 صبح

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید