اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » از شاگردی بقالی تا میلیاردری

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

از شاگردی بقالی تا میلیاردری

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 29 شهریور 1395 | بازدیدها: 1668

0
از شاگردی بقالی تا میلیاردریکارل آلبرشت، ثروتمندترین فرد آلمان و سی و هفتمین فرد ثروتمند جهان، با ثروت 27.2 میلیارد دلار، صاحب سوپرمارکت زنجیره‌ای «آلدی سود» با کالاهای ارزان قیمت بود. این فروشگاه زنجیره‌ای به خوبی توانست رکود اقتصادی اخیر دنیا را پشت سر بگذارد.

کارل هانس آلبرشت، متولد 20 فوریه سال 1920، کارآفرین آلمانی بود که به همراه برادرش تئو آلبرشت فروشگاه زنجیره‌ای آلدی را تاسیس کرد. کارل و تئو آلبرشت در شرایط متوسطی در اسن بزرگ شدند. پدرشان ابتدا به عنوان یک کارگر معدن و سپس به عنوان دستیار نانوایی مشغول به کار شد. مادرشان صاحب یک خواروبارفروشی کوچک، در محله کارگران «شانه بِک» بود. تئو نزد مادرش به شاگردی پرداخت درحالی که کارل در یک مغازه پخت غذاهای آماده مشغول به کار شد. کارل همچنین طی جنگ جهانی دوم در ارتش آلمان مشغول به خدمت شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1946، این دو برادر کسب و کار مادرشان را به دست گرفتند. تا سال 1950 برادران آلبرشت، 13 مغازه در «روهر والی» داشتند. این دو برادر ایده‌ای داشتند که در آن زمان بسیار جدید بود. آنها حداکثر میزانی را که به طور قانونی می‌توانستند از قیمت کالا قبل از فروش کم کنند (یعنی 3 درصد) به عنوان تخفیف در نظر می‌گرفتند. این در حالی بود که پیشگامان بازار آن دوره که اغلب نیز با هم همکاری داشتند، مشتریان را برای دریافت تخفیف ملزم به جمع‌آوری برچسب‌های تخفیف می‌کردند تا پس از جمع‌آوری و ارسال آنها بتوانند مقداری از پولشان را پس بگیرند. برادران آلبرشت همچنین کالاهایی را که خوب به فروش نمی‌رفتند از لیست فروشگاهشان حذف می‌کردند. به علاوه آنها با عدم انجام تبلیغات و تا جای ممکن کوچک نگه داشتن اندازه فروشگاه‌هایشان، هزینه‌ها را کاهش می‌دادند.

زمانی که دو برادر در سال 1960 شرکت را به دو بخش تقسیم کردند همه فکر می‌کردند که آنها ورشکست خواهند شد، در حالی‌که در همان زمان آنها مالک 300 فروشگاه و درآمد سالانه 90 میلیون (به پول رایج آلمان در آن زمان) بودند. کارهای فروشگاه آلدی بین دو برادر تقسیم شد، به این شکل که کارل کنترل بخش سودآورتر آلدی «سود» (جنوب) و برادرش تئو کنترل آلدی «نورد» (شمال) را به عهده گرفتند. با اینکه هر دوی این گروه‌ها از سال 1966 از لحاظ قانونی و مالی کاملا جدا شده‌اند، همواره روابط‌شان را روابطی دوستانه نامیده‌اند. آنها در سال 1962 برای اولین بار برند فروشگاه آلدی (Albrecht-Discount) را معرفی کردند. گروه آلدی شمال در حال حاضر شامل 35 شعبه مستقل منطقه‌ای با حدود 2500 فروشگاه و گروه آلدی جنوب شامل 31 کمپانی با 1600 فروشگاه می‌باشند. آلدی شمال مختص بازارهایی چون بازار بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، فرانسه، اسپانیا، پرتغال و دانمارک است. آلدی جنوب هم بازار‌های ایالات متحده آمریکا،‌ استرالیا، بریتانیا، ایرلند، سوییس، اسلوونی و غیره را پوشش می‌دهد. در آغاز فروشگاه‌های آلدی به خاطر ارزان بودن کالاهایشان مورد تمسخر قرار می‌گرفتند و مردم گمان می‌کردند که این قیمت ارزان به دلیل کیفیت پایین کالاها بوده و مشتریانشان افراد فقیری هستند که نمی‌توانند از فروشگاه‌های دیگری خرید کنند، اما به هر حال با اینکه ارزش این فروشگاه توسط بسیاری از افراد زیر سوال می‌رفت، هیچ‌گاه از سودآوری‌اش کاسته نشد. در واقع به تدریج بسیاری از مصرف‌کنندگان آلمانی دریافتند که آلدی و محصولاتش مستحق نیستند که این چنین بی‌ارزش در نظر گرفته شوند، چون متوجه شدند که این قیمت‌های پایین از نظر اقتصادی نیز قابل توجیه است. این تغییر در ادراکات جامعه با به بازار فرستادن کتاب‌های آشپزی‌ای که فقط از مواد اولیه آلدی استفاده می‌کردند، تسریع و در نهایت منجر به ظهور گروهی از طرفداران آلدی در آلمان شد. از آنجا که کارل همیشه از مطرح شدن زندگی شخصی‌اش در جامعه اجتناب کرده، اطلاعات کمی‌ درباره او وجود دارد. شایعاتی وجود دارد در مورد اینکه او کلکسیونر دستگاه‌های تایپ قدیمی‌ و عتیقه نیز می‌باشد. کارل آلبرشت در سال 1994 خودش را از فعالیت‌های روزانه آلدی سود کنار کشیده و تنها به عنوان رییس هیات مدیره شرکت به فعالیت پرداخت. او در آغاز سال 2002 از این مقام هم کناره‌گیری و به این شکل تمام کنترل شرکت را واگذار کرد و در سال 2014 بعمر 94 سالگی درگذشت. هم‌اکنون فروشگاه‌های آلدی در حدود 60 کشور دنیا شعبه دارند.
برگرفته: دنیای اقتصاد

موضوعات: اقتصاد جهان, کارآفرینی, عمومی, دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید