اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » میلیاردر شدن با گل‌های پلاستیکی

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

میلیاردر شدن با گل‌های پلاستیکی

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 3 مهر 1395 | بازدیدها: 1870

0
میلیاردر شدن با گل‌های پلاستیکیکا شینگ‌لی متولد 13 جون سال 1928 در چین، با ثروت خالص 27.1 میلیارد دلار، یکی از دو ثروتمندترین افراد در شرق آسیا و نفر 20 در لیست ثروتمندترین افراد در جهان است.

وی در حال حاضر رییس شرکت (HWL (Hutchison Whampoa Limite و شرکت چئونگ کنگ می‌باشد. او همچنین بزرگ‌ترین فروشنده محصولات بهداشتی و آرایشی در جهان است.

HWL یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازار سهام هنگ کنگ است که در لیست 500 شرکت برتر فورچون نیز قرار دارد. این شرکت چند ملیتی که در کشورهای زیادی در سرتاسر دنیا فعالیت می‌کند، مالک دامنه گسترده‌ای از شرکت‌ها در صنایع مختلف است. از جمله این صنایع، می‌توان به مخابرات، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های تولیدی و تجاری و سرمایه‌گذاری در بندرهای جهان اشاره کرد.

لی کا شینگ در چائوژو در ایالت گوانگ دانگ متولد شد. خانواده لی برای اجتناب از آشوب‌های سیاسی آن زمان در چین به هنگ‌کنگ فرار کرده و در خانه عموی ثروتمند او ساکن شدند. موفقیت عموی لی به همراه ثروت بسیار زیادش مشوقی برای این بود تا لی عزمش را برای پیشرفت جزم کند. لی همچنین با دختر همان عمویش ازدواج کرد.

پس از آن که پدر لی (که مدیر یک مدرسه ابتدایی بود) در هنگ‌کنگ از دنیا رفت، تمام مسوولیت زندگی و خانواده به دوش لی افتاد و به همین جهت او مجبور شد مدرسه را در سن 15 سالگی رها کند تا به عنوان کارگر در یک شرکت تجارت پلاستیک کار کند. او با همان سن کم مجبور بود 16 ساعت در روز برای آن شرکت کار کند. وی در آن زمان بندهای پلاستیکی ساعت می‌فروخت، اما بعدا در سن 17 سالگی به عنوان یک عمده فروش و در سن 19 سالگی به عنوان یک مدیر مشغول به کار شد. تا سال 1950 او توانست سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب و کار خود (صنایع چئونگ کنگ) را پس‌انداز کند. او در آن زمان در شرکت خود گل‌های پلاستیکی تولید کرده و می‌فروخت. او در سن 20 سالگی و زمانی که صاحب کارخانه‌اش قیمت‌های اجاره را بالا برد، با سرمایه‌ای که جمع‌آوری کرده بود آن کارخانه را خرید. این شرکت در سال 1972 وارد بازار سهام هنگ‌کنگ شد. چئونگ کنگ با خرید شرکت هوچیسون وامپوا و شرکت الکتریک هنگ‌کنگ در سال‌های 79 و 85، گسترش یافت. به علاوه، لی حوزه فعالیت شرکتش را از تولید پلاستیک به سرمایه‌گذاری املاک در هنگ‌کنگ گسترش داد.

لی از طریق کار سخت و پایبندی به اصول اخلاقی در کار و زندگی توانست یک امپراتوری در کسب و کار ایجاد کند که شامل بانکداری، ساختمان‌سازی، سرمایه‌گذاری در املاک، صنعت پلاستیک، تلفن‌های همراه، تلویزیون‌های ماهواره‌ای، تولید آهن، انواع فروشگاه‌های زنجیره‌ای (سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها)، هتلداری، حمل و نقل شهری، سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌ها و بندرگاه‌ها، نیروگاه‌های برق، تولید فولاد و حمل‌ونقل کالاها می‌شود، اما بزرگترین شاخه کار تجاری لی مربوط به تاسیسات بندرگاه‌هایی مثل بندرگاه‌هایی در چین، هنگ‌کنگ، پاناما و باهاماس، می‌شود. جمع سرمایه گروه چئونگ کنگ در سال 2009 حدود 82.9 میلیارد دلار بوده است. این گروه با 260000 کارمند در 55 کشور در سرتاسر دنیا فعالیت می‌کند.

در سال‌های آغازین قرن بیست و یکم و در حالی که لی کماکان کنترل امپراتوری بزرگش را در دست دارد، دوپسر وی به تدریج در حال باز کردن جایشان در کسب و کار بین‌المللی می‌باشند. یکی از پسران او کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و دیگری به پدرش در کسب و کار وی کمک می‌کند.

لی در سال 2001 توسط نشریه «آسیا ویک» به عنوان قدرتمندترین فرد آسیا شناخته شد در هنگ کنگ به لی به خاطر دلاوری‌ها و ریسک‌پذیری‌هایش در کسب و کار، ‌لقب «سوپرمن» داده شده است. او به‌رغم ثروت میلیاردی‌اش همواره زندگی بدون تجملی داشته است، لباس‌های ساده پوشیده و ساعت‌های معمولی به دست می‌کند که البته در مقایسه با خانه‌اش که یکی از گران قیمت‌ترین خانه‌های هنگ‌کنگ است، کمی ‌عجیب به نظر می‌آید. لی همچنین به عنوان یکی از بخشنده‌ترین افراد خیرخواه آسیا شناخته شده است. وی تا کنون در حدود 1.41 میلیارد دلار به خیریه و جنبش‌های بشردوستانه اهدا کرده است. او همچنین به دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه مدیریت سنگاپور، دانشکده پزشکی لی کا شینگ و دانشگاه کالیفرنیا کمک‌های مالی هنگفتی اهدا کرده است. لی همواره به ارزش‌های سنتی چین احترام گذاشته و این امر از شیوه زندگی متواضعانه او مشهود است. بزرگترین سرگرمی ‌و لذت او کار سخت و سودآوری بیشتر است. لی‌کاشینگ عاشق بازی گلف است و تقریبا هر روز گلف بازی می‌کند.برگرفته: دنیای اقتصاد

موضوعات: اقتصاد جهان, کارآفرینی, دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید