اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » پیوستن یوآن به ذخایر صندوق بین‌المللی پول چه اثراتی دارد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پیوستن یوآن به ذخایر صندوق بین‌المللی پول چه اثراتی دارد؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 13 مهر 1395 | بازدیدها: 1378

0
پیوستن یوآن به ذخایر صندوق بین‌المللی پول چه اثراتی دارد؟


ورود یوآن به حق برداشت مخصوص صندوق بین‌المللی پول (و اضافه شدن به دلار، یورو، پوند و ین) در میان تلا‌ش‌های پکن برای تقویت استفاده بین‌المللی از ارز ملی و جاه‌طلبی این کشور برای ارائه ارز جایگزین دلار شکل گرفته است. کریستین لاگارد، رئیس IMF از این موضوع به عنوان یک نقطه عطف تاریخی یاد کرده و آنرا نشانه‌ای از پیشرفت این کشور آسیایی در ایجاد تحول در سیستم مالی و آزادسازی بازارها می‌داند.

تامی شی،‌اقتصاددان گروه بانکی خارجی چین در سنگاپور گفت: «واردشدن یوآن به SDR موجب نزدیکتر شدن ارتباط بازار سرمایه چین و بقیه نقاط دنیا خواهد شد. اولین اثر آن روی یوآن خواهد بود، ارزی که مقامات احتمالا آن را برای چند هفته ثابت نگاه خواهند داشت؛ چرا که هر گونه نوسان سریع می‌تواند تصویر یوآن را خدشه‌دار کند.»

در حالی که اطلاعیه روز جمعه IMF نشان می‌دهد که یوآن می‌تواند آزادانه استفاده شود، پس از افت ارزش سریع در ماه آگوست سال گذشته و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران، چین به دخالت در بازار ارزی مظنون است. برآورد تحلیلگران مورد بررسی بلومبرگ نشان می‌دهد که واحد پول چین در ادامه سال جاری 1.1 درصد افت ارزش را به ثبت برساند تا در پایان سال هر دلار معادل 6.75 یوآن معامله شود.

پیوستن یوآن به ذخایر صندوق بین‌المللی پول چه اثراتی دارد؟


الحاق یوآن، نخستین تغییر در سبد SDR از سال 1999 بوده، زمانی که یورو جایگزین مارک آلمان و فرانک فرانسه شد. وزن جدید سبد شامل 41.73 درصد دلار،‌ 30.93 درصد یورو،‌ 10.92 درصد یوآن، 8.33 درصد ین و 8.09 درصد پوند خواهد بود.

این سبد که در سال 1969 ایجاد شده، به کشورهای عضو IMF دارنده آن اجازه می‌دهد تا حق بالقوه برداشت از این سبد را برای نیازها تراز پرداختی خود داشته باشند. الحاق یوآن می‌تواند یک کاتالیزور برای بانک‌های مرکزی و صندوق‌های ثروت ملی برای انتقال به سمت یوآن باشد. در آخرین بررسی IMF، واحد پولی چین 1.1 درصدی از ذخایر رسمی را شامل می‌شد که در مقایسه با سهم 63.7 درصدی دلار بسیار کمتر بوده است.برگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید