اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » راهکارهای برای افزایش موثر مصرف بودجه

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

راهکارهای برای افزایش موثر مصرف بودجه

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 18 مهر 1395 | بازدیدها: 1406

0
راهکارهای برای افزایش موثر مصرف بودجه


براساس آمارهای وزارت مالیه کشور، بودجه دولت در سال 1395 خورشیدی بالغ بر 455.5 میلیارد افغانی می‌باشد که با گذشت 9 ماه از سال مالی، حدود 30 درصد این بودجه به مصرف رسیده است و 70 درصد آن هنوز مصرف نشده است.

دلایل اینکه چرا وزارت‌خانه‌ها و ادارات دولتی نمی‌توانند بودجه تصویب شده شان را بشکل مؤثر بمصرف برسانند، عدم توانایی و پائین بودن ظرفیت این نهادها در جذب کارمندان کارا و لایق در بست‌های خالی این ادارات، عدم موجودیت پلان و برنامه‌های مشخص برای مصرف بودجه، عدم موجدیت نیروی انسانی خلاق و متخصص برای پیشبرد امور پیشبینی، برنامه ریزی، مصرف و کنترل و نظارت بودجه در ادارات، شرایط امنیتی و اجتماعی در تطبیق برنامه‌ها در بعضی نقاط کشور، پیچیده بودن قوانین و لوایح تدارکاتی و زمان‌گیر بودن مراحل و سیستم تدارکات، فساد اداری و مالی، وغیره.

اما چگونه سقف مصرف بودجه را در یک اداره دولتی بشکل موثر و مفید بالا برد؟

- ظرفیت سازی و بالا بردن توانایی کاری کارمندان برای پیشبرد موفق امور برنامه ریزی و تطبیق موثر بودجه از طریق آموزش‌دهی‌های کوتاه مدت در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی، پیگیری‌برنامه‌ها و گزارش‌دهی.

- جذب و استخدام کارمندان لایق و متخصص در بست‌های خالی ادارات، به ویژه تمرکز بالای فهم زبان‌های مروج و بین المللی و دانش تخصصی و مسلکی امور مالی و بودجه.

- برنامه ریزی مشخص، هدف‌مند و هماهنگ با ادارات زیربط تا از ضیاع وقت و عدم هماهنگی با سایر ادارات که با آنها سروکار میداشته باشید، جلوگیری شود. پلان‌ها باید نظر به ضروریات و حدود امکانات سنجیده شوند.

- ساده سازی و شفاف سازی سیستم‌های تدارکات، پرداخت‌ها، و پیگیری و نظارت از تطبیق پروژه، بطور مثال الکترونیک سازی این سیستم‌ها تا در ضمن جلوگیری از ضیاع وقت و بوروکراسی در ادارات، نظارت و بررسی را نیز سهلتر بسازد.

- پیگیری متداوم و منظم مسئولین مربوطه از برنامه‌ها و کارمندان بخش تدارکات تا از پیشرفت امور و شفافیت، موثریت و حسابدهی اطمینان شود.

- تعیین نمودن وقت برای فعالیت های تداکارتی، طور مثال از اعلان یک پروژه تا ختم آن که برنده یک قرارداد معلوم میشود، حدود سه ماه را در بر می گیرد، ولی بعضاً یک پروژه بعد از ختم اعلان چندین هفته برای ارزیابی به انتظار تیم ارزیابی باقی می ماند. اگر یک مدت مشخص برای هر مرحله از اعلان تا ختم پروژه تعیین شود، در آن صورت هر فعالیت که مربوط هر بخش یا فرد شود دقیق معلوم میشود و به آسانی قابل پیگیری نیز می باشد.

- از بین بردن تمرکز قدرت و اختیارات در مرکز و تفویض آن به ادارات محلی و ذیصلاحین بودجوی در ولایات. طوریکه به ادارات و حکومت های محلی نیز برای طرح و مصرف بودجه صلاحیت و اختیارات بیشتر داده شود.


نوشته: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید