اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » دانستنی‌های در مورد رئیس جمهوران آیالات متحده آمریکا

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

دانستنی‌های در مورد رئیس جمهوران آیالات متحده آمریکا

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 19 مهر 1395 | بازدیدها: 1709

0
دانستنی‌های در مورد رئیس جمهوران آیالات متحده آمریکا از میان 44 رئیس جمهوری آیالات متحده آمریکا پس از استقلال این کشور از انگلیس در سال 1789، هجده تن از حزب جمهوری خواه (Republican Party)، شانزده تن از حزب دموکرات (Democratic Party)، چهار تن از حزب دموکرات‌های جممهوری خواه (Democratic-Republican Party)، چهار تن از حزب ویگ (Whig Party)، یک تن از حزب فدرالیست‌ها (Federalist Party) و دو تن مستقل بودند. یکتن از آنان که قبلاً عضو حزب ویگ بود، چند ماه پس از انتخابش به حیث رئیس جمهوری از عضویت آن حزب کناره گیری کرد و به عنوان رئیس جمهوری مستقل ادامه داد.

تن از رؤسای جمهوری از حزب جمهوری‌خواهان جمعاً 88 سال حکومت کردند. نخستین آنها ابراهام لنکلن بود که بتاریخ 4 مارچ 1861 به ریاست جمهوری رسید و پس از یک دوره ریاست جمهوری، برای چهار سال بعدی هم انتخاب شد، اما فقط یک ماه پس از انتخاب مجددش بتاریخ 15 اپریل 1865 ترور شد. آخرین رئیس جمهوری ازین حزب نیز جورج واکر بوش بود که از 20 جنوری 2001 تا 20 جنوری 2009 رئیس جمهوری این کشور بود.

16 تن از رؤسای جمهوری از حزب دموکرات، جمعاً 92 سال حکومت کردند. نخستین آنها اندریو جکسن (هفتمین رئیس جمهوری آیالات متحده) بود که بتاریخ 4 مارچ 1829 به ریاست جمهوری رسید و تا 20 مارچ 1837 درین مقام باقی ماند. آخرین آنها نیز بارک حسین اوباما است که از 20 جنوری 2009 تا این دم رئیس جمهوری این کشور هست.

4 تن از رؤسای جمهوری از حزب دموکرات‌های جمهوری‌خواهان جمعاً 28 سال حکومت کردند. نخستین فردیکه ازین حزب به ریاست جمهوری رسید، توماس جفرسن (سومین رئیس جمهوری آیالات متحده) بود که بتاریخ 4 مارچ 1801 به این مقام رسید و پس از دو دوره ریاست جمهوری بتاریخ 4 مارچ 1809 حکومت را به رئیس جمهوری بعدی سپرد. حزب دموکرات‌های جمهوری‌خواه در سال 1824 منحل و بعدا در سال 1828 به حزب دموکرات مبدل شد. یک شاخه کوچک آن نیز تحت نام حزب جمهوری‌خواهان ملی انشعاب کرد که بعدا به حزب ویگ مبدل شد.

4 چهار تن از رؤسای جمهوری از حزب ویگ نیز جمعاً پنج و نیم سال حکومت کردند. نخستین رئیس جمهوری این حزب نیز ویلیام هنری هریسن (نهمین رئیس جمهوری آیالات متحده) بود که بتاریخ 4 مارچ 1841 به این مقام رسید و پس از یک ماه حکومت بتاریخ 4 اپریل 1841 درگذشت و قدرت به معاون او جان تیلر منتقل شد. جان تیلر نیز عضو حزب ویگ بود اما بتاریخ 13 سپتامبر 1841 ازین عضو کناره گیری کرد و بشکل مستقل و بدون وابستگی به هیچ یکی از احزاب سیاسی، تا 4 مارچ 1845 در مقام ریاست جمهوری باقی ماند. آخرین رئیس جمهوری این حزب نیز میلارد فیلمور (13مین رئیس جمهوری آیالات متحده) بود که بتاریخ 9 جولای 1850 با مرگ رئیس جمهوری وقت، زاکاری تیلور به این مقام رسید. زاکاری تیلور (12مین رئیس جمهوری آیالات متحده) پس از 17 ماه ریاست جمهوری درگذشت و معاون او میلارد فیلمور به ریاست جمهوری رسید.

یگانه رئیس جمهور فدرالیست جان آدامس (دومین رئیس جمهوری آیالات متحده) بود که پس از اتمام دو دوره ریاست جمهوری نخستین رئیس جمهوری آیالات متحده، جورج واشگنتن به تاریخ 4 مارچ 1797 به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد و تا 4 مارچ 1801 درین مقام باقی ماند. پس از او قدرت به توماس جفرسن رسید که بنیانگذار حزب دموکرات‌های جمهوری‌خواه بود.

و دو تن از رؤسای جمهوری مستقل که با هیچ حزبی وابستگی نداشتند، جمعاً 11 و نیم سال حکومت کردند. نخستین آنها جورج واشنگتن بود و آخرین آن نیز ویلیام هنری هریسن بود.

نخستین رئیس جمهوری آیالات متحده پس از استقلال، جورج واشنگتن بود که بین سالهای ۱۷۸۹ تا سال ۱۷۹۷ بمدت هشت سال رئیس جمهوری آیالات متحده بود و عضویت هیچ حزبی را نداشت. او قبل از رسیدن به ریاست جمهوری، فرمانده کل ارتش استقلال طلبان آمریکا بود که استقلال آیالات متحده آمریکا را از انگلیس بدست آورد.

آخرین رئیس جمهوری آیالات آمریکا تا این دم، بارک حسین اوباما ست که چهل و چهارمین رئیس جمهوری این کشور بوده و که بتاریخ 20 جنوری 2009 به این مقام رسید و دومین دوره ریاست جمهوری او در 20 جنوری 2017 به پایان میرسد. او عضویت حزب دموکرات ها را دارد.

کوتاه ترین دوره ریاست جمهوری از آن ویلیام هنری هریسن (نهمین رئیس جمهوری آیالات متحده، عضو حزب ویگ) بود که 32 روز حکومت کرد و طولانی ترین دوره ریاست جمهوری نیز از فرانکلین دیلانو روزولت (فرانکلن دی روزولت، 32مین رئیس جمهوری) بود که 12 سال، 4 دوره درین مقام باقی ماند. او از 4 مارچ 1933 تا 12 اپریل 1945 رئیس جمهوری آیالات متحده آمریکا بود و یک ماه پس از انتخابش برای بار چهارم به ریاست جمهوری آیالات متحده آمریکا درگذشت و معاونش هاری ترومن به جایگاه ریاست جمهوری آیالات متحده تکیه زد. این هر دو عضو حزب دموکرات بودند.



نوشته: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, عمومی, انفوگرافی, دانستنی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید