اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 20 مهر 1395 | بازدیدها: 2035

0
برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد


برندگان جایزه نوبل اقتصاد 2016 معرفی شدند و این جایزه به طور مشترک به دو اقتصاددان انگلیسی و فنلاندی رسید. این دو اقتصاددان به دلیل کار بر روی نظریه قرارداد و تعیین چارچوبی برای تحلیل مسائل مختلف در طراحی قراردادها موفق به کسب جایزه نوبل شدند.

«الیور سایمون دارسی هارت (Oliver Hart)» و «بنگت رابرت هولمستروم (Bengt Holmstrom)» مشترکا و به خاطر تلاش‌هایشان برای تئوری قراردادها جایزه نوبل اقتصادی 2016 را دریافت کردند. نظریه قراردادها در خصوص اقتصاد کار، مدیریت مالی بنگاه‌ها و سازمان‌های صنعتی گسترش یافته و تئوری سازمان کاربرد دارد. سیستم پرداخت بر اساس عملکرد، هزینه‌های قابل کاهش در بیمه و خصوصی سازی فعالیت‌های بخش عمومی از جمله کارهایی است که این دو اقتصاددان برای دستیابی به آن تلاش کرده‌اند.

برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد


برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد الیور سایمون دارسی هارت، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد است. او در سال ۱۹۴۸ در انگلستان به دنیا آمد و مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضی از کینگز کالج لندن کسب کرد. مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه وارویک و مدرک دکترای خود را نیز در اقتصاد و از دانشگاه پرینستون کسب کرد. او پس از این یکی از اعضای کالج چرچیل در کمبریج و عضو هیات علمی مدرسه اقتصاد لندن شد.

او در سال ۱۹۸۴ به ایالات متحده بازگشت و در انستیتو تکنولوژی ماساچوست به تدریس پرداخت و از سال ۱۹۹۳ تدریس خود را در دانشگاه هاروارد آغاز کرد. او در طول سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ رئیس دپارتمان اقتصاد دانشگاه هاروارد بود. او یکی از اعضای انجمن اقتصادی آمریکاست و همچنین مدتی نایب رئیس این انجمن بوده است. فعالیت‌های اصلی تحقیقاتی هارت بیشتر روی موضوعاتی همچون تئوری قراردادها، تئوری سازمان، مالی سازمانی، حقوق و اقتصاد است.


برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد بنگت رابرت هولمستروم، روز 18 آوریل سال 1949 میلادی در هلسینکی فنلاند متولد شد. او که در زمره اقلیت سوئدی‌زبان در فنلاند محسوب می‌شود، کرسی استاد تمام اقتصاد در دانشگاه ام‌آی‌تی را بر عهده دارد. هولمستروم مدرک کارشناسی خود در رشته ریاضیات و علوم را از دانشگاه هلسینکی و مدرک کارشناسی ارشدش در رشته پژوهش عملیاتی را در سال 1975 میلادی از دانشگاه استنفورد اخذ کرد. این اقتصاددان فنلاندی، در نهایت موفق به اتمام دوره دکترای خود در مدرسه تحصیلات تکمیلی کسب‌وکار دانشگاه استنفورد شد.

او که از سال 1994 میلادی در دانشگاه ام‌آی‌تی مشغول به فعالیت است، بیشتر شهرتش به خاطر کار بر روی انگیزه‌ها تحت اطلاعات نامتقارن است. هولمستروم طی سال‌های 1999 تا 2012 میلادی عضو هیات‌مدیره شرکت نوکیا بود. او همچنین عضو دانشگاه آلتو در فنلاند نیز هست. علاوه ‌بر اینها، هولمستروم از سال 2001 میلادی عضو خارجی آکادمی سلطنتی علوم سوئد نیز بوده است.

هر دو برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۶ در آمریکا زندگی و تحقیق می‌کنند.

آکادمی سلطنتی سوئد واکنش اولیور هارت را پس از شنیدن خبر پیروزی‌اش چنین نقل کرده است: «ساعت ۴۰: ۴ صبح از خواب بیدار شدم. از خودم پرسیدم که آیا بخت پیروزی برای امسال به سراغ من آمده؟ ... ناگهان تلفن زنگ زد و خبر رسید. ابتدا از خوشحالی همسرم را در آغوش گرفتم و بعد پسرم را بیدار کردم و این خبر را به او دادم.»

جایزه یادبود نوبل در اقتصاد هر ساله توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد به محققان در زمینه اقتصاد اعطا می‌شود. این یکی از پنج جایزه نوبل است که در سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل برای مشارکت‌های برجسته در زمینه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، صلح و فیزیولوژی یا پزشکی اهدا می‌شود.

جایزه نوبل اقتصاد جزو جوایز رسمی نوبل محسوب نمی‌شود اما هر ساله به یاد آلفرد نوبل توسط بانک مرکزی سوئد به اقتصاددانان اهدا خواهد شد. این جایزه توسط بنیاد نوبل اداره می‌شود و توسط یک کمیته که متشکل از پنج عضو منتخب آکادمی علوم سلطنتی سوئد هستند به برندگان اعطا می‌شود. اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال 1968 به یان تینبرگن از هلند و رنجر فریچ از نروژ اعطا شد. تا سال 2014 میلادی 46 جایزه نوبل اقتصاد به 75 نفر رسید که بسیاری از این برندگان در زمینه اقتصاد کلان فعالیت می‌کردند. همچنین تاکنون 28 نفر از برندگان وابسته به دانشگاه شیکاگو بوده‌اند.

برندگان جایزه نوبل 2016 اقتصاد


48 جایزهٔ نوبل اقتصاد تا سال 2016 به 78 نفر داده شده‌ است. تا سال 2016،یازده جایزه نوبل اقتصادی بیش از هر زمینه دیگری در اقتصاد، در زمینه اقتصاد کلان بوده است، همچنین 28 نفر از برندگان به دانشگاه شیکاگو وابسته بوده‌اند.

هر جایزه شامل یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه نقدی است که در طول سال‌های مختلف مقدار آن متفاوت بوده‌است. در سال ۱۹۶۹، مقدار جایزه یان تینبرگن و رنجر فریچ به طور مشترک، ۳۷۵۰۰۰ کرون بود.

مراسم اعطای جوایز نوبل به برندگان هرسال در دهم دسامبر به مناسبت سالروز مرگ آلفرد نوبل برگزار می‌شود. این جایزه هشت میلیون کرون سوئد (حدود ۸۳۰ هزار یورو) است.


بیشتر در مورد جایزه نوبل:

- نکات نوبلی - آنچه خوب است در مورد نوبل اقتصاد بدانید - انفوگراف

- دانستنی‌های جذاب از جایزه نوبل

- خواندنی‌هایی از 561 جایزه نوبل

- آیا جایزه نوبل اقتصاد، واقعاً جایزه نوبل است؟!

- نخستین نوبلیست اقتصاد

- حقایقی درباره نوبلیست‌های اقتصاد

- مقالات در رابطه با جایزه نوبل اقتصاد در تارنمای دانشنامه اقتصاد و مدیریت


برگرفته: از منابع مختلف انترنتی

موضوعات: اقتصاد جهان, عمومی, دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید