اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » رویترز در دست ثروتمندترین خانواده کانادا

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

رویترز در دست ثروتمندترین خانواده کانادا

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 28 مهر 1395 | بازدیدها: 1592

0
رویترز در دست ثروتمندترین خانواده کانادادیوید تامسون، رییس شرکت تامسون رویترز با ثروت 25.8 میلیارد دلار در سال 2016 در جایگاه بیست و هفتم میلیاردرهای دنیا قرار دارد. دیوید تامسون در 12 ژوئن سال 1957 در کانادا متولد شد.

پدر او کنت تامسون نیز یک فرد سرشناس در دنیای کسب‌وکار بود که در زمان مرگش در سال 2006 با ثروت 9.17 میلیارد دلار ثروتمندترین فرد در کانادا و نهمین فرد ثروتمند دنیا بود. خواهر دیوید تامسون، تیلور تامسون یک هنرپیشه و برادرش پیتر تامسون، راننده مسابقات رالی است. تامسون به همراه خانواده‌اش ثروتمندترین افراد کانادا هستند.

دیوید تامسون به آپر کالج کانادا رفت. او سپس از کالج سلوین دانشگاه کمبریج مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته تاریخ را دریافت کرد و در سال 1978 از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

پدربزرگ دیوید، روی تامسون یک کارآفرین کانادایی در زمینه رسانه و صاحب روزنامه بود. او در طول جنگ جهانی اول به کالج تجارت رفت. او پس از جنگ در شغل‌های مختلفی چون کشاورزی و فروش رادیو مشغول به کار شد. فروش رادیو به نظر او بسیار مشکل بود؛ چون تنها ناحیه‌ای که برای او باقی مانده بود، ایالت اونتاریو شمالی بود؛ بنابراین «روی» تصمیم گرفت یک ایستگاه رادیو تاسیس کند و توانست این کار را تنها با مبلغ 201 دلار انجام دهد. روی در سال 1934 اولین شرکت روزنامه خود به نام تامینز دیلی پرس را خرید و شروع به گسترش ایستگاه‌های رادیو و روزنامه‌های خود کرد. روی تا اوایل دهه 50 مالک شرکت‌های مختلفی در زمینه‌های متنوع چون آرایش مو، وسایل آشپزخانه، تولید بستنی قیفی و غیره به همراه 19 روزنامه بود. اجداد خانواده تامسون از اهالی بریتانیا بودند که به کانادا مهاجرت کرده بودند. روی به خاطر تعهد به اصلیت خود با راه‌اندازی هفته نامه کانادا دیوید وارد بازار نشریات بریتانیا نیز شد. او در سال 57 یک تلویزیون تجاری موفق نیز در اسکاتلند راه‌اندازی کرد و در سال59 بزرگ‌ترین شرکت روزنامه بریتانیا، کمزلی را که مالک نشریه ساندی تایمز بود، خرید. روی امپراتوری خود را به بیش از 200 روزنامه در کانادا، آمریکا و بریتانیا گسترش داد. شرکت تامسون تحت رهبری او تبدیل به یک شرکت چند ملیتی در زمینه نشریات، چاپ، تلویزیون و مسافرت شد. تامسون در سال 1966 روزنامه تایمز را نیز خرید. او بعدها شهروند بریتانیا شد که به این شکل حق شهروندی کانادا را از دست داد. روی تامسون وارد بازار نفت و گاز دریای شمال نیز شده بود. روی در سال 1976 کنار رفت و پسرش کنت تامسون رییس شرکت تامسون شد. کنت در دانشگاه کمبریج در رشته اقتصاد و حقوق تحصیل کرده بود.

شرکت تامسون که قبلا به عنوان یک شرکت نشر روزنامه با نشریات مهمی چون «تایمز» شهرت داشت، از زمان مرگ روی تامسون تقریبا تمام شرکت‌های روزنامه خود از جمله تایمز، ساندی تایمز را به علاوه شرکت تلویزیون اسکاتلندی فروخت تا به سمت خدمات و محصولات الکترونیک برود و تنها روزنامه گلوب اند میل را نگه داشت. شرکت تامسون همچنین بخش نفت و گاز، مسافرتی و فروشگاهی را فروخت. با این کار شرکت توانست شرکت سوئیت اند ماکس‌ول (یک شرکت ناشر بریتانیایی) را در سال 1987 خریداری کند و به این ترتیب تبدیل به یک شرکت قدرتمند در زمینه انتشارات آکادمیک و خدمات اطلاعاتی شد. این شرکت همچنین در سال 1996 شرکت انتشارات غرب (وست پابلیشینگ) آمریکای شمالی را خرید.

کنت تامسون در سال 2002 مقام خود را به پسرش دیوید داد و خود بازنشسته شد. کنت یک کلکسیون دار بزرگ آثار هنری بود و بیش از 2000 اثر به ارزش بیش از 300 میلیون دلار در کلکسیون خود داشت که او را بزرگ‌ترین کلکسیون دار خصوصی کانادا تبدیل کرده بود. شرکت تامسون که در زمان مرگ روی در حدود 500 میلیون دلار ارزش داشت، در زمان مرگ کنت ارزشش در حدود 3/29 میلیارد دلار شده بود.

دیوید تامسون تا سال 2002 رییس شرکت تامسون بود و پس از خرید شرکت رویترز رییس شرکت ادغام شده تامسون رویترز شده است. او در پست‌های مختلفی در شرکت‌های خانواده تامسون کار کرده است.

شرکت تامسون رویترز یک شرکت در زمینه اطلاعات و رسانه است که از ادغام شرکت رویترز (که در سال 1851 توسط پل جولیوس رویترز در لندن تاسیس شد) و شرکت تامسون در سال 2008 ایجاد شد. دفتر مرکزی این شرکت در نیویورک سیتی در آمریکا قرار دارد. درآمد این شرکت با بیش از 55000 کارمند در بیش از 100 کشور دنیا در سال 2009 در حدود 9/12 میلیارد دلار برآورد شده است.

او مدیریت فروشگاه‌های زنجیره‌ای «بی» در کانادا را نیز بر عهده دارد. این فروشگاه‌ها که در زمینه مد فعالیت می‌کنند و تعداد آنها به بیش از 90 عدد می‌رسد، از برندهای اصلی شرکت هادسونز بی در آمریکای شمالی است.

تامسون که از همسر خود جدا شده و 3 فرزند دارد، در حال حاضر در تورنتو کانادا زندگی می‌کند.
نوشته: الهام جوادی
برگرفته: دنیای اقتصاد

موضوعات: اقتصاد جهان, عمومی, دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید