اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » خبرهای اقتصادی » بل گیتس ثروت خود را در کجا نگه میدارد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بل گیتس ثروت خود را در کجا نگه میدارد؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 30 آبان 1393 | بازدیدها: 2221

0
بل گیتس ثروت خود را در کجا نگه میدارد؟شما اگر یکی از ثروتمندترین افراد جهان باشید، با این همه پول تان چه میکنید؟
بل گیتس حدود 80 ملیارد دلار ثروت اندوخته است. بیشترینه این ثروت عظیم را زمانیکه بنیانگذار شرکت مایکروسافت، و رئیس، رئیس عامل و طراح ارشد نرم افزار این شرکت بزرگ فناوری بود، بدست آورده است. تا پایان ماه می 2014، وی بزرگترین سهمدار شرکت مایکروسافت بود.
ذیلاً جاهای را که وی ثروت خود را آنجا اندوخته است یا سرمایه گذاری کرده است، را ذکر میکنیم:

سرمایه گذاری در شرکتها
با فروش استراتژیک سهام مایکروسافت، حدود 20 درصد ثروت بل گیتس را همین سهام مایکروسافت اش تشکیل میدهد. بیشترینه دارایی های مالی گیتس سرمایه گذاری های وی در شرکتهایست که توسط شرکت سرمایه گذاری کاسکید (Cascade Investments, LLC) مدیریت میشوند. این شرکت که تقریبا توسط خود گیتس رهبری میشود، سهام شرکتهای مختلفی را عندالموقع خریداری میکند.
مجموع سهام (پورتفولیوی) گیتس که توسط شرکت کاسکید مدیریت میشوند، سرمایه گذاری های متنوع در شرکتهای مختلفی هست، از 2 ملیارد دلار سهم در شرکت ریپبلک سرویسز (Republic Services)، یک شرکت مدیریت مواد زاید شروع، تا 680 ملیون دالر سرمایه گذاری در شرکت آتونیشن (AutoNation)، نمایندگی یک شرکت خودروسازی. همنچنان حدود 2 ملیارد دالر هم در شرکت سازنده وسایل تمیزکاری، ایکولب (Ecolab) سرمایه گذاری شده است. همچنان شرکت کاسکید، حدود 50 درصد سهم در چهار هتل بزرگ، 10 درصد سهم خطوط ترن (ریل) کانادا، 7 درصد سهم شرکت ارکوس دورادوس (Arcos Dorados - بزرگترین نمایندگی رستوارنتهای زنجیره‌ی مکدونالد در جهان)، و سهم بزرگی از شرکت تراکتور سازی جان دیر (John Deere) را نیز بدست دارد. (اطلاعات بیشتر در مورد سایر سرمایه گذاری های این شرکت را در ویکی پیدیا بخوانید.)
بل گیتس چندی قبل یک موسسه علمی (Think Thank)، بنام بل گیتس کتلست 3 (Bill Gates Catalyst 3) را که در بخشهای خدمات فناوری، پژوهش های صنعتی و مبارزه فقر توسط فناوری تحقیق میکند، تاسیس کرد. او همچنان یکی از سهمداران فعال شرکت حقوق و امتیازات دیجیتالی کوربس (Corbis)، یک شرکت راکتور هسته‌ی، یک موسسه تحقیقاتی و یک گروه شبکه اجتماعی برای محققین و دانشمندان نیز میباشد.

املاک
مجموعه سرمایه گذاری های بل گیتس بسیار بشکل گسترده و متنوع است. اما باوجود آنهم وی دارایی های حقیقی چون املاک وسیع و یک جزیره خصوصی را نیز خریداری کرده است.
خانه بل گیتس، ژنادو 2.0، (Xanadu 2.0) با مساحت 66 هزار فت مربع در کنار اقیانوس، بنا شده است. درین خانه از مدرن ترین فناوری استفاده شده و دارای شش آشپزخانه، 24 حمام و شش آتشگاه است که همه با مدرن ترین وسایل فناوری مجهز اند. هر چیز این خانه با کامپیوتر کنترل میشود، از چراغهای اتوماتیک تا موسیقی که از یک اتاق به اتاق شما را دنبال میکنند. در سال 2009، مجموع مالیه بر املاک 147.5 ملیون دالری وی حدود 1.063 ملیون دالر بود. حالا که ارزش بازار املاک هم بالا رفته، خودتان ارزش کنونی این املاک را بسنجید!
در سال 2013، بل گیتس یک خانه مسکونی را در ولنگتن، ایالت فلوریدا با ارزش 8.7 ملیون دالر خریداری کرد. این خانه دارای وسایل مجهز و گسترده اسب سواری هست، از جمله یک ساحه پریدن برای اسب ها و بیست غرفه نگهداری اسب. خانواده گیتس ازین خانه برای تمرینات اسب سواری دختر شان جنیفر استفاده میکنند.
همچنان گفته میشود، گیتس مالک جزیره خصوصی گراند بوک کای (Grand Bogue Caye) در ساحل بلیز در آمریکای لاتین نیز میباشد. این جزیره که بزرگترین جزیره این کشور هست، دارای سواحل طبیعی و دست نخورده، حیات طبیعی دریایی فراوان و غواصی بسیار عالی میباشد. گفته میشود، گیتس این جزیره را با ارزش 25 ملیون دالر خریداری کرده است. (جزئیات بیشتر)

هواپیما و اتومبیل
بل گیتس یک هواپیمای شخصی - Bombardier BD 700 Global Express - دارد که ارزش آن حدود 45 ملیون دالر هست و تا 0.88 ماخ میتواند سرعت داشته باشد. وی همچنان عضویت نت جیتس (Netjets) را نیز دارد که از آن طریق سهمی در شرکت هواپیماهای تجارتی بوینگ (Boeing Business Jet یا BBJ) نیز خریداری کرده است.
وی همچنان شایق ماشین های لوکس نیز میباشد و چندین ماشین گران قیمت پورشه دارد، از جمله یک پورشه 911 کاریرا (Carerra) مدل 1999، یک پورشه 930 تربو (Turbo) که آنرا با سرمایه ابتدایی مایکروسافت خریداری کرده بود، یک پورشه نادر 959 کووپ (Coupe) مدل 1988 که تنها 337 تای آن ساخته شده بود. او عموماً با یک مرسیدس عادی و یا هم با یک وانت عادی سفر میکند.

کلکسیون اشیای نادر (Collectibles)
بل گیتس همچنان شایق جمع کردن اشیای نادر و قیمتی هست.
او در سال 1994 یک نسخه خطی مشهور لیوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) را در یک مزایده به ارزش 30.8 ملیون دالر خریداری کرد. این نسخه خطی که کودکس لیسیستر (Codex Leicester) نامیده میشود، شامل اسنادهای مختلفی از دستاوردها و اکتشافات علمی داوینچی میباشد. او یکبار درین مورد گفت، من خوشبختم که کتابچه (دفتری) دارم. من روزی را بخاطر دارم که شب بخانه رفتم و به همسرم ملیندا گفتم، من یک کتابچه میخرم. او فکر نکرد که کدام کار بزرگی باشد، اما برایش گفتم این کتابچه بسیار خاص هست. این کودکس لیسیستر هست، یکی از دفترهای یادداشت لیوناردو داوینچی.
او همچنان در سال 1998 یکی از نقاشی های مشهور نقاش شهیر آمریکایی ونسلو هومر (Winslow Homer) را به ارزش 36 ملیون دالر خریداری کرد. سال بعد وی نقاشی جورج بیلو (George Bellow) را به ارزش 28 ملیون دالر خریداری کرد. درمیان مجموع وسیع کلکسیون اشیای نادر وی، نقاشی فریدرک چیلد حسام (Frederick Childe Hassam) به ارزش 20 ملیون دالر، نقاشی ویلیام میرت چیس (William Merritt Chase) به ارزش 10 ملیون دالر و نقاشی اندریو ویت (Andrew Wythe) به ارزش 7 ملیون دالر نیز شامل میباشند. (جزئیات بیشتر)

کارهای خیریه و بشردوستانه (Philanthropy)
برای ثروتمندترین فرد دنیا، مصرف برای علل ارزشمند، یکی از دستاوردهای بزرگ بل گیتس میباشد. بنیاد بل و ملیندا گیتس اکنون بزرگترین موسسه خیریه جهان میباشد. گزارش سالانه 2012 این موسسه، ارزش مجموعی آن را حدود 32 ملیارد دلار گزارش میدهد که حدود 2 ملیارد آن را خود بل گیتس هدیه داده است. او همچنان ملیاردرهای همردیف خود را نیز به اهدای مبالغ زیادی برای اهداف خیرخواهانه از طریق تعهدپردازی، تشویق نموده است.

نکته پایانی
برای بیل گیتس، سرمایه گذاری زرنگ و هوشمندانه در یک مجموعه متنوع از دارایی های مالی، املاک و مستغلات و جمع آوری اشیای نادر کمک می کند تا ثروت وی همواره درحال رشد باشد. اما فراتر از آن، ماموریت بشردوستانه وی برای اهدای بیشترین ثروت اش به علل ارزشمند و کمک برای بهترسازی جهان، ممکن است بزرگترین سرمایه گذاری وی و قطعا که میراث ماندگار وی خواهد بود.


منبع: انویستوپیدیا

موضوعات: خبرهای اقتصادی, کارآفرینی, تکنولوژی و فناوری, رموز موفقیت

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید