اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » چگونه فساد باعث از بین رفتن میلیارد دالر کمک جهانی به افغانستان شد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چگونه فساد باعث از بین رفتن میلیارد دالر کمک جهانی به افغانستان شد؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 6 آبان 1395 | بازدیدها: 1749

0
چگونه میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی به افغانستان در حلقوم فساد درین کشور به هدر رفت؟ این گزارش سیگار (SIGAR) یا بازرس ویژه آیالات متحده برای بازسازی افغانستان، نمایانگر هشت بخش مهم آن است.

چگونه فساد باعث از بین رفتن میلیارد دالر کمک جهانی به افغانستان شد؟


براساس این گزارش:

- بیش تر از 8.4 میلیارد دالر تابحال در زمینه محو کشت کوکنار و مبارزه با مواد مخدر درین کشور هزینه شده است، اما کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اکنون به مراتب بیشتر از سال 2011، حین یورش آیالات متحده برین کشور هست!

- 2 میلیارد دالر در بخش‌های زیرساخت‌ها و به ویژه اعمار و بازسازی جاده‌ها هزینه شده است، اما وضعیت بسیاری ازین جاده‌ها همین اکنون بدتر از گذشته است. وجود فساد در قرادادها، عدم رعایت مقررات قرارداد و نبود بودجه اضافی برای بازسازی مجدد دلایل آنست!

- 1 میلیارد دالر در بخش اصلاح سیستم قضایی این کشور تا این دم هزینه شده است، اما با نبود برنامه‌های مشخص، استراتژی درست و وجود فساد گسترده، هیچ کسی قادر به پیگیری این همه پول‌های هزینه شده درین بخش نیست!

- حدود 936 میلیون دالر برای خریداری هواپیماها و آموزش‌دهی غرض مبارزه با مواد مخدر بمصرف رسیده است. اما در نبود تجربه کافی و علاقمندی کافی برای رسیدن به این هدف، این پول نیز حیف و میل شد!

- بیشتر از 661 میلیون دالر برای خریداری 630 موتر زرهی هزینه شد، اما با نبود یک سیستم شفاف برای پیگیری دارایی‌ها و موجودی‌های این بخش، نبود قطعات و لوازم جانبی و اضافی و ناتوانی در نگهداری درست آنها، بیشترینه این موترها بدست دشمن افتید و یا هم از فعالیت باز مانده است!

- 488 میلیون دالر برای استخراج معادن و اصلاح این روند برای قانونی سازی استخراج معادن بیش بهای کشور هزینه شده است، اما نبود ظرفیت کافی، مقررات و قوانین لازم و وفور فساد در تمامی بخش‌های این سکتور، تمامی هزینه و تلاش درین راستا را به ناکامی مواجه ساخته است!

- 486 میلیون دالر برای خریداری 20 هواپیمای باربری هزینه شد، اما بیشتر آنها بدون استفاده باقی مانده اند و یاهم نبود قطعات و لوازم اضافی منجر به فروش 16 عدد آنها به بیع نیلام در بازار سیاه گردید!

- 470 میلیون دالر برای تشکیل پلیس محلی هزینه شد، اما فساد، زورگویی، خودسری و استفاده جویی این برنامه را نیز تقریباً سبوتاژ ساخته هست، درحالیکه تاهنوز هیچ برنامه و پلان مشخصی برای آینده این بخش از نیروی انتظامی کشور روی دست نیست!منبع: گزارش سیگار
برگردان و ترتیب: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید