اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » خبرهای اقتصادی » شرکت خط لوله گاز تاپی راه اندازی شد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

شرکت خط لوله گاز تاپی راه اندازی شد

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 30 آبان 1393 | بازدیدها: 1555

0
شرکت خط لوله گاز تاپی راه اندازی شدبانک انکشاف آسیایی از راه اندازی شرکتی خبر میدهد که خط لوله 18 هزار کلومتری گاز که از ترکمنستان به افغانستان و سپس به پاکستان و هند (تاپی - TAPI) گاز را انتقال میدهد، را میسازد و همین شرکت مسئولیت انتقال گاز به کشورهای ذکر شده را نیز به عهده خواهد داشت.
بانک انکشاف آسیایی که میانجی و مشاور میان هر چهار کشور هم پیمان بر روی این معاهده میباشد، در نومبر 2013 توافق هرچهار کشور را برای تاسیس یک شرکت هماهنگ کننده برای این پروژه بزرگ بدست آورد.
چهار شرکت بزرگ گاز در هر چهار کشور؛ ترکمن گاز (Türkmengaz) در ترکمنستان، تصدی گاز افغان (Afghan Gas Enterprise) در افغانستان، شرکت سیستمهای گاز بین ایالتی (Inter State Gas Systems) در پاکستان، و گیل (Gail) در هند، سهم مساوی درین شرکت خواهند داشت. این شرکت بخش مهمی از هدف نهایی برای شناسایی یک کنسرسیوم از وام دهندگان تجاری برای تامین مالی این خط لوله و انتخاب مدیریت برای اعمار آن میباشد. براساس گزارش بانک انکشاف آسیایی، مدیریت کنسرسیوم مالی به احتمال زیاد سهم قابل توجهی از شرکت را پس از انتخاب بدست خواهد آورد.
کلاوز گرهیوزر، رئیس بخش آسیای مرکزی و غربی بانک انکشاف آسیایی میگوید؛ "تاسیس این شرکت، یک نقطه عطف کلیدی در توسعه این خط لوله است. این نشانه ملموسی از همکاری بین این کشورهاست که مبشر افزایش امنیت انرژی، چشم انداز کسب و کار و به طور کلی صلح و ثبات در منطقه خواهد بود."
بنابر گزارش ها، پس از ساخته شدن، این خط لوله سالانه حدود 33 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از ترکمنستان به افغانستان و سپس پاکستان و هند انتقال خواهد داد. با استفاده ازین لوله، ترکمنستان، که چهارمین ذخایر گاز اثبات شده جهان را داراست، صادرات گاز خود را به صارفین کشورهای آسیای جنوبی هم میتواند برساند.


منبع: GTR: Global Trade Review

موضوعات: خبرهای اقتصادی, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید