اندیشکده اقتصاد » اقتصاد » کارآفرینی » چگونه می‌توان با «نوشتن» پولدار شد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چگونه می‌توان با «نوشتن» پولدار شد؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 30 آبان 1395 | بازدیدها: 1562

0
چگونه می‌توان با «نوشتن» پولدار شد؟


مجله فوربس فهرست رتبه‌بندی شده‌ی نویسندگان جهان را منتشر کرده که بیشترین حق‌الزحمه را دریافت می‌کنند. نویسندگان خوش‌وقتی که درآمد میلیونی دارند در جهان انگشت‌شمارند. اکثر نویسندگان زندگی ساده‌‌یی دارند. طبق فهرست «فوربس» جیمز پاترسون، نویسنده داستان‌های پولیسی بیش از دیگران درآمد دارد: درآمد سالانه او در سال ۲۰۱۳ میلادی ۹۰ میلیون دالر بود. این نویسنده طی ۱۰ سال اخیر ۷۰۰ میلیون دالر دریافت کرد و بدین ترتیب رکورد درآمد در ادبیات معاصر را رقم زد.

به گزارش اقتصاد نیوز، دِن براون با ۲۸ میلیون دالر در جای دوم قرار دارد. جوآن رولینگ با ۱۴ میلیون دالر درآمد سالانه در ردیف ۱۰ فهرست قرار گرفته است.

مویان نویسنده چینی برنده جایزه نوبل در ادبیات سال ۲۰۱۲ میلادی که کتاب‌های او به ده‌ها زبان خارجی ترجمه شده است در این فهرست جایی ندارد. درآمد سالانه او سه میلیون و ۹۰۰ هزار دالر است.

درآمد سیان نانیا؛ نویسنده مشهور بیشتر است، چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دالر. او در صدر فهرست رتبه‌بندی ثروتمندترین نویسندگان چین قرار گرفته است. با این حال کشورهای غیرانگلیسی‌زبان چندان در این بازی جایی ندارند و حتا در کشورهایی هم‌چون فرانسه و روسیه هم اوضاع نویسندگان چندان خوب نیست.

در روسیه و در سراسر جهان، نویسندگانی درآمد بالا دارند که در سبک ادبیات عمومی کار می‌کنند. درآمد نویسنده به‌طور مستقیم به تیراژ آثار بستگی دارد: هر چه تیراژ بیشتر است پول بیشتری به نویسنده تعلق می‌گیرد. اغلب پاداش نویسنده در دو مرحله پرداخت می‌شود. پس از امضای قرارداد پیش‌پرداخت که نیمی یا یک‌سوم مبلغ نهایی است و پس از چاپ کتاب باقی حق‌الزحمه پرداخت می‌شود.

اما بعضی از ناشران تمام حق‌الزحمه را یک‌باره پرداخت می‌کنند. ۵ تا ۱۲ درصد قیمت نهایی تیراژ معمولن به نویسنده تعلق می‌گیرد. اگر فروش کتاب خوب باشد ناشر می‌تواند پاداش اضافی پرداخت کند که درصدی از قیمت کتاب خواهد بود اما کمتر از بار اول.

اداره کتاب روسیه اطلاعات مربوط به درآمد نویسندگان را فاش نمی‌کند و فهرست رتبه‌بندی را بر اساس تیراژ تهیه می‌کند. کتاب‌های پولیسی داریا دونتسووا در ردیف اول قرار دارد که نیمه اول سال ۲۰۱۴ میلادی ۵۸ کتاب با تیراژ کل یک میلیون و ۷۳ هزار نسخه را منتشر کرد، یولیا شیلوا ۲۵ کتاب با تیراژ ۴۲۴ هزار نسخه در جای دوم و الکساندرا مارینینا ۴۱ کتاب با ۳۶۰ هزار نسخه در جای سوم است. اگر آن‌ها در ازای هر کتاب فقط یک یورو دریافت کنند، درآمد آن‌ها قابل توجه خواهد بود.

زاخار پریلیپین؛ نویسنده مشهور روسیه در یکی از مصاحبه‌های خود گفت: ۹۵ درصد نویسندگان روسیه در ازای هر کتاب یک تا دو هزار یورو دریافت می‌کنند. حق فروش در خارج از کشور از هزار تا ۲۵ هزار یوروست. نویسندگانی که ۱۰، ۲۰ کتاب به چاپ رساندند، خود را راحت‌تر از دیگر نویسندگان احساس می‌کنند و بدین ترتیب برای خود کار می‌کنند.

در اروپا نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. طبق اطلاعات مجله «Publishing Perspectives» معادل ۵۴ درصد نویسندگان کمتر از هزار دالر در سال درآمد دارند و مجبورند از طریق دیگری امرارمعاش کنند. اما فروش کتاب فقط قله کوه یخ مالی است.

روش‌های دیگر کسب درآمد نیز وجود دارد: فروش حق ساخت فلم بر اساس آن، سناریو، برگزاری سمینار و شرکت در پروژه‌های مختلف سودآور. نویسنده حرفه‌یی با مدیریت موفق می‌تواند راهی برای ادامه کار دل‌خواه و کسب درآمد برای زندگی پیدا کند.برگرفته: روزنامه راه مدنیت

موضوعات: کارآفرینی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید