اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » شاخص درک فساد 2014

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

شاخص درک فساد 2014

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 12 آذر 1393 | بازدیدها: 2593

0
شاخص ادراک فساد (CORRUPTION PERCEPTIONS INDEX) برای سال 2014 امروز (3 دسامبر) نشر شد و در آن افغانستان با کسب 12 نمره در رده چهارمین کشور فاسد جهان شناخته شده است. تنها سه کشور؛ سودان (با 11 نمره)، کوریای شمالی (8 نمره) و صومالی (8 نمره) در سال 2014 شاخص فسادی بدتر از افغانستان داشته‌ اند.
درین رده بندی کشورهای دنمارک، زلاند نو و فنلاند هریک با کسب 92، 91 و 89 نمره، برترین کشورهای با کمترین فساد مالی و اداری شناخته شده اند.
در میان کشورهای آسیایی، سنگاپور (84 نمره)، هانگ کانگ (74 نمره) و ژاپن (76 نمره) پاکترین کشورهای آسیایی از نگاه فساد مالی و اداری میباشند.
در آمریکا هم پاکترین کشورها کانادا (81 نمره) و باربادوس و آیالات متحده (هریک 74 نمره) میباشند اما فاسدترین کشورهای آمریکایی ونزویلا (19 نمره)، هیتی (19 نمره) و پاراگوایی (24 نمره) میباشند.
در حوزه خلیج فارس هم کشور امارات متحده عربی (70) و قطر (69 نمره) پاکترین کشورهای این حوزه هستند و عراق (16 نمره) و یمن (19 نمره) فاسدترین. ایران با کسب 27 نمره صدوبیست و هفتمین کشور پاک جهان از لحاظ فساد اداری هست، یعنی 39مین کشور فاسد جهان در میان 175 کشور.

شاخص درک فساد 2014


شاخص درک فساد 2014


سازمان شفافیت بین‌الملل، با استفاده از شاخص درک فساد، همه ساله کشورها را بر حسب میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمداران شان، رتبه‌بندی می‌کند. به عبارت دیگر این معیار، شاخصی است که رتبهٔ فساد در بخش عمومی یک کشور را در میان سایر کشورهای جهان نشان می‌دهد.
بر طبق این مقیاس، برترین کشورها که دارای کمترین فساد مالی در میان دولتمردان خود هستند در این مقیاس دارای نمرهٔ 100، و کشورهای با بیشترین فساد مالی در بینابین سیستم دولتی خود دارای نمرهٔ صفر هستند.


منبع

موضوعات: اقتصاد جهان, خبرهای اقتصادی, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید