اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » گردش مالی کریسمس

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

گردش مالی کریسمس

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 7 دی 1395 | بازدیدها: 1252

0
آیا دلیل گسترش تعطیلات کریسمس در طول سال‌ها مسائل اقتصادی بود؟

روز بیست و پنجم دسامبر هر سال کشورهای غربی تعطیلات سال نو خود را آغاز می‌کنند و این روزی است که در غرب به آن روز کریسمس گفته می‌شود. این تعطیلات سابقه مذهبی و فرهنگی در کشورهای غربی دارد و تمامی مردم از ماه‌ها قبل خود را برای این تعطیلات آماده می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد هر‌سال از ماه سپتامبر خرید برای سال نو در آمریکا و اروپا آغاز می‌شود و هزاران فرصت شغلی در این ماه برای خدمات‌رسانی به مردم به وجود می‌آید. مردم آمریکا سال نو را به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین تعطیلات می‌دانند و در این تعطیلات معمولاً خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۹۵ درصد از افرادی که در کشورهای غربی ساکن هستند این تعطیلات را جشن می‌گیرند و آداب و رسوم مربوط به آن را اجرا می‌کنند و تنها پنج درصد اعلام کردند که در این جشن حضور ندارند یا تمایلی به برگزاری مراسم سال نو در منزل خود ندارند. استقبال از جشن کریسمس در میان جوانان بیشتر از میانسالان و افراد مسن است ولی خرید هدیه و کارت تبریک برای این تعطیلات در میان بزرگسالان رواج بیشتری دارد. زنان بیشتر از مردان برای این تعطیلات زمینه‌سازی می‌کنند و بخش اصلی آماده‌سازی برای تعطیلات کریسمس در دنیا بر عهده زنان است. مطالعات نشان می‌دهد گردش مالی این تعطیلات در بخش خرده‌فروشی معادل ۱۹ درصد از کل گردش مالی این صنعت در آمریکا و اروپاست و به همین دلیل اهمیت این تعطیلات از نظر اقتصادی بسیار زیاد است. بخش زیادی از هزینه صرف‌شده برای تعطیلات کریسمس را هزینه خرید هدایا تشکیل می‌دهد که به طور متوسط هر خانوار آمریکایی 5 /13 هدیه و هر خانوار اروپایی ۱۴ هدیه برای کریسمس خریداری می‌کنند.

گردش مالی کریسمس


کریسمس بزرگ‌ترین عامل محرک اقتصادی در دنیای غرب است. زیرا خرید در تمامی شرکت‌های خرده‌فروشی رشد می‌کند. نرخ رشد مصرف در بخش خرده‌فروشی آمریکا در هر سال دو تا پنج درصد است البته در سال‌های رکود اقتصادی این روند منفی می‌شود و حتی ممکن است ما شاهد افت هزینه‌ها هم باشیم. رشد تقاضا برای کالاها در کشورهای غربی سبب می‌شود تا ساعات کاری فروشگاه‌ها بیشتر شود و به دنبال آن نیاز به نیروی کار بیشتر شود. آمار نشان می‌دهد سال گذشته برای اینکه خدمات‌رسانی در بخش خرده‌فروشی به خوبی صورت گیرد ۷۶۸ هزار کارمند تازه در آمریکا استخدام شد و شمار نیروهای استخدام‌شده در کشورهای اروپایی هم به بیش از ۵۰۰ هزار نفر رسید.

تحلیلگران بر این باور هستند که دلیل اصلی گسترش فرهنگ جشن کریسمس در آمریکا در سال‌های اخیر و در جریان تحولات سیاسی و اقتصادی مختلف، تاثیر اقتصادی آن است. تعطیلات کریسمس یک تحول مهم و یک دوره بسیار اثرگذار در بازار خرده‌فروشی در آمریکاست و گردش مالی ایجاد‌شده در این دوره بسیار چشمگیر است.


سخاوت بریتانیایی - سرانه هزینه مصرفی مردم برای سال نو میلادی چقدر است؟

بریتانیایی‌ها را می‌توان سخاوتمندترین مردم دنیا در تعطیلات سال نو دانست. طبق گزارش منتشرشده از سوی موسسه مطالعاتی پیو به طور متوسط هر نفر از مردم انگلیس ۷۰۰ پوند برای خرید کالاهای مورد نیاز تعطیلات سال نو هزینه می‌کنند و این هزینه‌ای است که ظرف دو ماه آخر سال برای خرید صرف می‌شود. انگلیس و آلمان تنها کشورهای اروپایی بودند که در سال ۲۰۱۵ میلادی شاهد افزایش هزینه سرانه برای تعطیلات سال نو نسبت به سال‌های آغازین رکود اقتصادی در دنیا بودند ولی هنوز هم سرانه هزینه مردم آلمان برای تعطیلات سال نو نصف انگلیس است. مردم آلمان به طور متوسط ۳۳۱ پوند برای خرید کالاهای مورد نیاز سال نو هزینه کردند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی هزینه مردم انگلیس در کریسمس برابر با ۵۰ میلیارد پوند بوده است. گفتنی است مردم بریتانیا ۲۵ درصد از مجموع هزینه مصرفی سالانه خود را در دو ماه انتهای سال و در روزهای سال نو صرف می‌کنند.

البته هنوز اثرات رکود اقتصادی دنیا روی زندگی مردم ساکن در کشورهای صنعتی دیده می‌شود ولی به تدریج و با بهبود شرایط اقتصادی در جهان قدرت خرید مردم و توان آنها برای خرید کالاهای مصرفی در روزهای سال نو بیشتر می‌شود. باید در نظر داشت که به‌رغم تلاش‌های زیاد هنوز هم کشورهای اروپایی با بحران اقتصادی روبه‌رو هستند و این بحران روی هزینه‌های مصرفی مردم در این کشورها تاثیر منفی داشته است. میزان هزینه‌ای که افراد ساکن در انگلستان برای تعطیلات سال نو صرف می‌کنند 30 درصد بیشتر از هزینه صرف‌شده از سوی آمریکاست و تنها کشور ایرلند است که بیشتر از انگلیس در این بخش هزینه می‌کند. مرکز مطالعات اقتصادی اروپا اعلام کرد هر آمریکایی ۴۹۵ پوند و هر فرانسوی ۳۶۶ پوند برای این تعطیلات هزینه می‌کنند. هر ایرلندی نیز برای خرید کالاهای مورد نیاز کریسمس ۷۵۰ پوند هزینه می‌کند. ایرلند از نظر میزان هزینه سرانه برای کریسمس در صدر فهرست کشورهای دنیا قرار دارد. این در حالی است که متوسط هزینه هر فرد در ایتالیا برای ایام کریسمس برابر با ۲۹۵ پوند، متوسط هزینه هر فرد در یونان برابر با ۱۲۰ پوند و متوسط هزینه هر فرد در اسپانیا برابر با ۱۱۷ پوند بوده است.

مطالعات نشان می‌دهد هزینه مردم انگلیس در روزهای کریسمس طی 10 سال اخیر تغییر زیادی نکرده است. 10 سال قبل هر انگلیسی ۶۵۹ دلار برای خرید کالاهای مورد نیاز کریسمس هزینه می‌کرد و در سال گذشته هم میزان هزینه آنها تغییر چندانی نکرده است. هزینه مردم انگلیس در روزهای کریسمس در شرایطی با‌ثبات مانده است که درآمد مردم این کشور در طول 10 سال اخیر هفت درصد کاهش یافته است و این نشان می‌دهد مردم همچنان حاضرند برای تعطیلات سال نو مبالغ کلانی را هزینه کنند.

گردش مالی کریسمسظهور اقتصادهای در حال گذار

در سال گذشته بازارهای در حال گذاری که کریسمس را جشن می‌گیرند برای اولین بار توانسته‌اند در میان کشورهایی که بالاترین هزینه مصرفی در ایام کریسمس را دارند قرار گیرند. موسسه پیو در این مورد نوشت: افزایش تدریجی سطح درآمد در اقتصادهای در حال گذار باعث می‌شود تا در طول زمان هزینه خانوارهای این کشورها برای سال نو میلادی هم رشد کند.

ریچارد باکستر اقتصاددان ارشد در موسسه پیو می‌گوید: در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی هزینه مردم روسیه در ایام کریسمس ۳۹ درصد رشد کرد و ادامه این روند می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای جایگاه این کشور در فهرست مذکور شود. آمار نشان می‌دهد طی 10 سال گذشته کشورهای ایرلند و انگلیس و آمریکا شاهد تغییر محسوسی در هزینه‌های سرانه مردم برای روزهای سال نو نبودند در حالی که کشورهای نوظهور رشد زیادی در این زمینه را تجربه کرده‌اند. اما کشورهای عضو منطقه یورو که با بحران بدهی‌های دولتی روبه‌رو بودند، از قبیل یونان و ایتالیا، کاهش زیادی در هزینه‌های سرانه مصرفی در روزهای سال نو میلادی را شاهد بودند. به عنوان مثال یونانی‌ها در این بازه 10ساله کاهش ۶۰‌درصدی در هزینه‌های سال نو را تجربه کردند و هزینه‌های سال نو در کشورهای پرتغال و ایسلند هم روند کاهشی داشته است.

رشد هزینه‌های مصرفی در دو کشور برزیل و روسیه مساله امروز دنیاست. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی هزینه‌های مصرفی مردم برزیل به ۲۰۰ پوند به ازای هر فرد برسد و روس‌ها بتوانند بالغ بر ۱۱۰ دلار در روزهای سال نو هزینه کنند. نرخ رشد هزینه‌های مصرفی در روزهای سال نو در کشورهای در حال گذار تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۳۰ درصد عنوان شده است زیرا این کشورها به دلیل اصلاحات اقتصادی با سرعت زیادی در حال رشد هستند و با جمعیت زیاد و نرخ رشد بالای جمعیت هم پتانسیل رشد اقتصادی در این کشورها بسیار زیاد است.

به هر حال هنوز هم اقتصادهای صنعتی در دنیا اصلی‌ترین و اولین کشورهایی هستند که برای تعطیلات سال نو خرید می‌کنند و با وجود مشکلات اقتصادی یک دهه اخیر در کشورهای توسعه‌یافته، هنوز هم شرایط متوسط هزینه مردم برای خرید کالاهای مصرفی در کریسمس تغییر محسوسی نکرده است.


بازار ۶۵۵ میلیارد‌دلاری - گردش مالی تعطیلات کریسمس در آمریکا چقدر است؟

سال گذشته گردش مالی ایام کریسمس در آمریکا برابر با 87 /655 میلیارد دلار بود. این در حالی است که آمریکا از نظر هزینه خانوارها برای سال نو سومین کشور دنیاست و بعد از ایرلند و انگلیس قرار دارد. هزینه‌های خانوارهای آمریکایی برای تعطیلات سال نو بسته به شرایط اقتصادی کشور و وضعیت اقتصادی خانوارها متفاوت است ولی تمامی خانوارها برای این روزها که تعطیلی تمامی اعضای خانواده است برنامه‌ریزی می‌کنند و جشنی کوچک یا بزرگ را ترتیب می‌دهند. آمریکا از نظر میزان هزینه‌ای که برای خرید کالاهای لازم برای کریسمس صرف می‌شود رتبه سوم را در دنیا دارد و سرانه هزینه‌ای که هر نفر برای خریدهای سال نو انجام می‌دهد ۴۹۰ پوند بالغ بر ۷۰۰ دلار آمریکاست. ولی زمانی که به میزان هزینه خانوارها برای خرید هدایای سال نو می‌رسیم با ارقام متفاوتی روبه‌رو می‌شویم. اما هدیه تنها یک بخش از هزینه‌هاست و رشد خرید کالاهای مصرفی و افزایش تقاضا برای خرید درخت کریسمس و تزیینات سال نو هم رونق زیادی به اقتصاد آمریکا می‌دهد. صنعت خرده‌فروشی بیشترین منفعت را در روزهای سال نو به دست می‌آورد و سیاست‌هایی که این صنعت برای جذب مشتری دارد هم به این رونق دامن زده است.

رونق خرده‌فروشی

در سال گذشته هزینه خرده‌فروشی برای تعطیلات کریسمس سال ۲۰۱۵ در آمریکا برابر با 87 /655 میلیارد دلار بوده است در حالی که کل ارزش صنعت خرده‌فروشی در آمریکا برابر با 19 /3 هزار میلیارد دلار بود. در این سال نرخ رشد فروش هزینه خرده‌فروشی تعطیلات کریسمس در آمریکا 6 /3 درصد بود و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶ میلادی هزینه صرف‌شده از طرف مردم در صنعت خرده‌فروشی یک درصد تنزل یابد.

آمارها نشان می‌دهد هزینه خرده‌فروشی برای تعطیلات کریسمس در سال ۲۰۰۴ میلادی بالغ بر 8 /6 درصد بود در حالی که کمترین نرخ رشد سالانه در سال ۲۰۰۹ میلادی اتفاق افتاد و این نرخ برابر با 5 /0 درصد بود. سال ۲۰۰۸ میلادی تنها سالی بود که هزینه خرده‌فروشی تعطیلات کریسمس در آمریکا رشد نداشت. در این سال هزینه خرده‌فروشی در آمریکا ۴ /4 درصد تنزل داشت.

گردش مالی کریسمسیک‌پنجم بازار تجارت آنلاین به خرید سال نو اختصاص دارد

حال سوال اینجاست که چرا فروش در تعطیلات کریسمس این‌قدر رشد می‌کند و مردم از چه روش‌هایی برای خرید کالاها و هدایای خود استفاده می‌کنند؟ اول اینکه در سال‌های اخیر خریدهای آنلاین در آمریکا رشد زیادی کرده است. آمار نشان می‌دهد در تعطیلات سال جاری فروش آنلاین کالاهای مختلف با نرخ بالاتری نسبت به نرخ رشد خرده‌فروشی رشد کرده است و در تعطیلات کریسمس هم این نرخ رشد بالاتر است.

به گزارش وزارت بازرگانی آمریکا در تعطیلات کریسمس سال ۲۰۱۶ میلادی، فروش آنلاین کالاهای مختلف در آمریکا 2 /17 درصد نسبت به سال قبل رشد می‌کند. این در حالی است که نرخ رشد فروش آنلاین کالاها در این تعطیلات سال قبل تنها ۱۳ درصد رشد داشت. ارزش فروش کالاها به صورت آنلاین در آمریکا و در ایام تعطیلات سال نو میلادی برابر با 71 /94 میلیارد دلار آمریکا اعلام شد. در حالی که کل مبلغ صرف‌شده در این روزها برای خرید کالاهای مختلف بیش از ۶۵۵ میلیارد دلار خواهد بود. این نشان می‌دهد بالغ بر ۱۸ درصد از خریدهای سال جدید در این کشور به صورت آنلاین انجام می‌شود و این سهم در طول سال‌های اخیر در حال افزایش است و انتظار می‌رود این روند افزایشی تا سال ۲۰۲۱ میلادی ادامه پیدا کند. در نظرسنجی انجام‌شده از طریق سایت استاتیستا مشخص شد که بالغ بر ۵۰ درصد از مردم آمریکا هدایای کریسمس سال ۲۰۱۶ میلادی را آنلاین خریداری می‌کنند و انتظار می‌رود از سال بعد سهم افرادی که کالاهای مصرفی خود را نیز به صورت آنلاین خریداری کنند افزوده شود. تا سال ۲۰۲۱ میلادی سهم فروش آنلاین سال نو به کل تجارت آنلاین به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد که این نشان می‌دهد خرید در کریسمس نقش مهمی در خرده‌فروشی آنلاین در آمریکا دارد.


تخفیف‌های سال نو، عامل افزایش فروش

اما در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث می‌شود تا خرید در روزهای تعطیلات سال نو بیشتر از دیگر دوره‌های زمانی باشد نکات زیادی بیان می‌شود. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند حراج‌های نزدیک به تعطیلات کریسمس و تخفیف‌های زیادی که در این روزها برای کالاهای مختلف در نظر گرفته می‌شود مردم را به خرید تشویق می‌کند و حتی ممکن است افراد کالاهایی را خریداری کنند که برایشان ضروری نیست ولی به دلیل قیمت پایین برای خرید اقدام می‌کنند.

از طرف دیگر جدید شدن وسایل منزل در کنار انگیزه خرید کالاهای جدید برای گردهمایی‌های خانوادگی در سال جدید هم عامل دیگری است که باعث افزایش خرید کالاها در روزهای منتهی به کریسمس می‌شود. اما برخی از کالاها در نزدیکی کریسمس با رونق بیشتری روبه‌رو می‌شود. به عنوان مثال در ماه دسامبر هر سال فروش جواهرات در آمریکا رشد می‌کند. نرخ رشد فروش جواهرات در ماه دسامبر هر سال در فروشگاه‌های آمریکایی بالغ بر ۱۳ درصد است که این نرخ در مقایسه با متوسط نرخ فروش در طول سال است. از طرف دیگر خرید وسایل منزل هم در این ماه شش درصد نسبت به متوسط فروش سال رشد می‌کند.


درخت کریسمس

اصلی‌ترین نماد جشن کریسمس را می‌توان درخت کریسمس دانست و به همین دلیل یک بخش مهم در خریدهای مردم در کریسمس هر سال، خرید درخت است. در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۶ میلیون درخت کریسمس خریداری شد که هر یک به طور متوسط قیمتی معادل 82 /50 دلار آمریکا داشت و گردش مالی زیادی برای این کشور صنعتی ایجاد کرد. البته با توجه به شرایط اقتصادی اخیر در آمریکا به نظر می‌رسد تقاضا برای درخت کریسمس در این کشور کم شود زیرا تنها ۳۴ درصد از افراد ۴۵ تا ۶۴‌ساله آمریکایی اعلام کردند در کریسمس سال ۲۰۱۶ میلادی درخت خریداری می‌کنند. در این مطالعه که بر مبنای رده‌بندی سنی افراد انجام شده است ۵۲ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۹ سال اعلام کردند که امسال درخت کریسمس می‌خرند در حالی که تنها ۲۴ درصد از افراد بالای ۶۵ سال قصد خرید آن را دارند. در این مطالعه ۴۸ درصد از افراد ۲۹ تا ۴۴ سال اعلام کردند درخت کریسمس را خریداری می‌کنند.

در سال گذشته 32 /1 میلیارد دلار برای خرید درخت کریسمس هزینه شده بود که بالاترین میزان هزینه برای خرید درخت از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون است. کمترین هزینه در سال ۲۰۱۰ میلادی برای خرید درخت کریسمس شد و در این سال 98 /0 میلیارد دلار در سراسر آمریکا به خرید درخت اختصاص یافت.

گردش مالی کریسمسهدیه کریسمس

آمارها نشان می‌دهد با وجود اینکه در سال گذشته رکورد هزینه کردن ۸۳۰ دلار به ازای هر خانوار برای خرید هدیه‌های سال نو شکسته شد ولی تداوم مشکلات اقتصادی در بخش نفت و گاز این کشور و مشکلات موجود در بازار کار آمریکا و سطح پایین دستمزدها در این کشور باعث شد تا مردم در مورد هزینه کریسمس امسال احتیاط بیشتری بکنند. با این وجود بالغ بر ۳۰ درصد از آمریکایی‌ها اعلام کردند در سال جاری بیشتر از هزار دلار برای خرید هدیه‌های کریسمس هزینه می‌کنند در حالی که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۵ درصد از مردم اعلام کرده بودند بیش از هزار دلار هدیه برای دوستان و نزدیکان خود خریداری می‌کنند. ۲۰ درصد از آمریکایی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی موسسه گالوپ اعلام کردند در کریسمس سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۰۰ تا ۹۹۹ دلار برای خرید هدیه هزینه می‌کنند و ۱۴ درصد تاکید کردند که این هزینه را به ۲۵۰ تا ۴۹۹ دلار می‌رسانند تا بتوانند در هزینه‌های خانوار خود صرفه‌جویی کنند.

در میان تمامی افراد شرکت‌کننده در این گزارش بالغ بر هشت درصد از مردم ادعا کردند کریسمس را جشن نمی‌گیرند و هیچ هزینه‌ای برای خرید هدیه انجام نمی‌دهند در حالی که هفت درصد از مردم در مورد میزان هزینه‌ای که برای خرید هدیه‌های کریسمس خواهند داشت تصمیم‌گیری نکرده بودند. اما خرید هدیه تنها یک بخش از هزینه‌های سال نو میلادی است. خرید درخت کریسمس و تزیینات آن نیز هزینه زیادی را به خانوارها تحمیل می‌کند. به علاوه شمار زیادی از مردم در آستانه سال نو اقدام به خرید کالاهای مصرفی جدید، وسایل منزل، وسایل الکترونیکی و لباس و کفش تازه برای خود می‌کنند که مجموع آنها را می‌توان در گردش مالی خرده‌فروشی در آمریکا مطالعه کرد.

آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ میلادی هر خانوار آمریکایی ۸۳۰ دلار برای خرید هدیه کریسمس هزینه کرده است ولی در کریسمس سال جاری هزینه آمریکایی‌ها برای خرید هدیه کمتر خواهد بود. در این سال به طور متوسط هر خانوار آمریکایی ۷۵۲ دلار آمریکا برای خرید هدیه کریسمس هزینه می‌کند که تقریباً معادل میزان هزینه‌ای است که در سال ۲۰۰۵ میلادی برای خرید هدیه کریسمس صرف شد. در جریان رکود اقتصادی آمریکا هزینه خانوارها برای خرید هدیه کریسمس کاهش یافت. در سال ۲۰۰۸ میلادی آمریکایی‌ها کمترین میزان را برای خرید هدیه کریسمس صرف کردند. در این سال هر خانوار به طور متوسط ۶۱۶ دلار برای خرید هدیه کریسمس هزینه کردند که کمترین سطح از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون است.نوشته: مونا مشهدی رجبی
برگرفته: تجارت فردا

موضوعات: اقتصاد جهان, انفوگرافی, دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید