اندیشکده اقتصاد » عمومی » دانستنی » چگونه در باران شدید و سیل، مطمئن رانندگی کنیم؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چگونه در باران شدید و سیل، مطمئن رانندگی کنیم؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 20 دی 1395 | بازدیدها: 2117

0
ممکن است مجبور شوید در آب‌وهوای بارانی رانندگی کنید و در بین راه شدت باران افزایش یافته و حتی به سیل تبدیل شود. با ما همراه باشید تا با نحوه رانندگی در چنین شرایطی آشنا شوید.

چگونه در باران شدید و سیل، مطمئن رانندگی کنیم؟


رانندگی در باران شدید

جاده‌های خیس زمان توقف را افزایش می‌دهند، در نتیجه بهتر است بین موتر خود و موتر جلویی فاصله بیشتری داشته باشید. برف‌پاک‌کن‌ها و چراغ‌های جلو برای رانندگی در باران شدید اهمیت زیادی دارند. سعی کنید شیشه جلو کاملاً تمیز باشد و از چراغ‌های نوربالا استفاده نکنید، مگر این که در جاده روبرویتان چیزی وجود نداشته باشد. چراغ‌های نوربالا باعث می‌شود دید رانندگانی که از سمت مقابل می‌آیند، کاهش یابد و موقعیت واقعی شما در جاده را نبینند.

تنها زمانی که لازم است از چراغ‌های مه شکن عقب استفاده کنید. زمانی که دید محدود است، چراغ‌های مه شکن عقب باعث می‌شود شما بیشتر دیده شوید؛ اما اگر از این چراغ‌ها در زمان درست استفاده نکنید، باعث می‌شود چراغ‌های ترمز دیده نشوند. همچنین زمانی که از وسایل نقلیه دیگر سبقت می‌گیرید، احتیاط کنید، به ویژه وسایل نقلیه باری بزرگ که میزان زیادی آب می‌پاشند.

حواستان به چاله‌های آب و آب‌گرفتگی کنار جاده باشد. اگر از داخل این آب‌ها با سرعت عبور کنید، دید شما و سایر وسایل نقلیه را کاهش می‌دهد. در بدترین شرایط، این کار ممکن است لایه‌ای از آب بین چرخ‌ها و سطح جاده تشکیل دهد و منجر به لیز خوردن موتر شود. اگر فرمان موتر به هنگام رانندگی در باران شدید شل شد، بریک نگیرید و جهت فرمان را تغییر ندهید، بلکه کمتر گاز بدهید و منتظر باشید تا از داخل آب عبور کنید.


رانندگی در سیل

جاری شدن سیل در برخی از نواحی کشورمان امری طبیعی است و گاهی بارش چند دوره باران شدید منجر به آب‌گرفتگی در جاده می‌شود. مهم‌ترین اصل در چنین مواقعی این است که هرگز داخل آبی که از عمق آن مطمئن نیستید، نروید. اگر آب جریان دارد، محتاط‌تر عمل کنید؛ زیرا حتی جریان آرام آب می‌تواند یک موتر را بلند و جابه‌جا کند.

اگر تصمیم گرفتید از بخش آب‌گرفته جاده عبور کنید، چند نکته را به یاد داشته باشید تا احتمال بروز خطر را کاهش دهید و با ایمنی کامل از جاده عبور کنید. قبل از هر چیزی به مرتفع‌ترین قسمت جاده بروید که معمولاً بخش میانی جاده است؛ زیرا قوس جاده طوری طراحی شده که آب را به سمت کنار جاده انتقال دهد. همچنین باید سرعت مناسبی داشته باشید و با سرعت پایین و یکنواخت حرکت کنید، البته سرعتتان نباید زیاد پایین باشد که به حالت ایست برسید و نباید زیاد بالا باشد که موج ایجاد کند و اتومبیل شما یا اتومبیل‌های دیگر را گرفتار کند.

فاصله خود را از موتر جلویی حفظ کنید و در صورت امکان اجازه دهید موتر جلویی به سمت مقابل برسد و بعد شما وارد منطقه آب‌گرفته شوید.

پس از عبور از منطقه آب‌گرفته، حتماً ترمزهای خود را تست کنید تا مطمئن شوید کار می‌کنند. اگر موترتان در آب گیر کرد، سعی نکنید موتور را دوباره روشن کنید. در غیر این صورت، یک تعمیر ساده را به یک تعمیر اساسی تبدیل خواهید کرد. منتظر بمانید تا موتر خشک شود و قبل از رانندگی مجدد با آن از یک کارشناس نظر بخواهید.برگرفته: فوت و فن

موضوعات: دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید