اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بررسی عملکرد اقتصادی اوباما

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بررسی عملکرد اقتصادی اوباما

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 6 بهمن 1395 | بازدیدها: 1809

0
کارنامه رشد اقتصادی دولت اوباما

بررسی عملکرد اقتصادی اوباما


اکنون که دوره ریاست جمهوری اوباما به پایان رسیده فرصت مناسبی است تا کارنامه اقتصادی او مورد بررسی قرار گیرد. در همین راستا قصد داریم شاخص‌های کلان اقتصادی را در این هشت سال برای ایالات متحده مورد بررسی قرار دهیم. اولین شاخصی که در پرونده عملکرد اقتصادی اوباما بررسی خواهیم کرد رشد اقتصادی است.

جمعه مصادف با بیستم ژانویه (جنوری) ۲۰۱۷ میلادی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رسما به پایان رسید و دونالد ترامپ به عنوان پنجاه و هفتمین رئیس جمهور آمریکا کار خود را آغاز کرد. اوباما از سال ۲۰۰۹ میلادی تا ۲۰۱۶ رئیس جمهور ایالات متحده بود. سال‌هایی که به دلیل همزمانی با بحران بزرگ مالی از اهمیت زیادی برخوردار بودند. درواقع اوباما درست در سال‌هایی در کاخ سفید حضور داشت که به دلیل بحران بزرگ مالی و رکود کم سابقه‌ای که آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان را دربرگرفته بود شرایط اقتصادی خاصی در امریکا حکمفرما بود.

اکنون که دوره ریاست جمهوری وی به پایان رسیده فرصت مناسبی است تا کارنامه اقتصادی او مورد بررسی قرار گیرد. در همین راستا قصد داریم شاخص‌های کلان اقتصادی را در این هشت سال برای ایالات متحده مورد بررسی قرار دهیم و عملکرد دولت اوباما در این شاخص‌ها را به اختصار نقد و تحلیل کنیم.. اولین متغیری که در پرونده عملکرد اقتصادی اوباما بررسی خواهیم کرد رشد اقتصادی است.

رشد مناسب اقتصادی، از جمله هدف‌های اصلی برنامه ریزان و سیاست مداران کشورهای مختلف در چند دهه اخیر بوده است. رشد اقتصادی از جهت‌های گوناگون برای همه کشورها بخصوص کشورهای در حال توسعه دارای اهمیت است. بخصوص این شاخص برای ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بسیاری از شاخص‌های کلان اقتصادی نیز مستقیم یا غیرمستقیم به این شاخص وابسته هستند.

رشد اقتصادی، دلالت بر افزایش تولید یا درآمد سرانه ملی دارد. اگر تولید کالاها یا خدمات به هر نحو در یک کشور افزایش پیدا کند، می‌توان گفت که در آن کشور، رشد اقتصادی اتفاق افتاده‌ است. مثبت شدن رشد اقتصادی به معنی افزایش تولید ناخالص داخلی و ارزش پولی کالاها و خدمات نهایی تولید‌شده توسط واحدهای اقتصادی مقیم کشور در دوره زمانی معین نسبت به دوره قبل از آن است، که البته این افزایش در مجموع حاصل شده است و الزاماً به معنی افزایش تک‌تک اجزای تولید ناخالص داخلی نیست.

در زمان بروز رکود نیز رشد اقتصادی و روند تغییرات آن بسیار اهمیت پیدا می‌کنند. زیرا مثبت شدن رشد میتواند به معنای خروج از رکود و آغاز احیا اقتصادی باشد. در سال‌های پس از بجران مالی ۲۰۰۸ نگاه‌ها به شاخص رشد اقتصادی در کشورهای درگیر بحران دوخته شد تا شاید نشانه‌های خروج از بحران مشاهده شود. کشورهایی که زودتر توانستند به رشد مثبت و پایدار دست پیدا کنند روند احیای اقتصادی انها نیز زودتر آغاز شد. لذا در سال‌های پس از بحران اقتصادی بزرگ رشد اقتصادی اهمیتی دو چندان برای کارشناسان، سیاست گذارن و دولت مردان پیدا کرد.

کاهش شدید رشد ناخالص داخلی در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ میلادی نشان دهنده وضعیت وخیم اقتصادی این کشور می‌باشد. بطوریکه آمریکا در سال ۲۰۰۸ بدترین وضعیت اقتصادی را پس از دهه ۱۹۳۰ به این سو تجربه کرده است. این بحران باعث شد اقتصاد آمریکا در رکود عمیقی فرو رود و رشد اقتصادی کاهش پیدا کند. در این گزارش قصد داریم با استفاده از آمارهای ارائه شده توسط بانک جهانی، رشد اقتصادی آمریکا را در سال‌های پس از بحران ۲۰۰۸ که مصادف با دوران ریاست جمهوری اوباماست مود بررسی قرار دهیم.

بررسی عملکرد اقتصادی اوباما


آمارهای اقتصادی حاکی از آن است که رشد اقتصادی طی ۸ سال ریاست جمهوری اوباما فراز و نشیب­ زیادی داشته است. قابل توجه­ترین نرخ رشد اقتصادی در این دوره مربوط به سال ۲۰۰۹ است که به منفی ۳.۶ درصد رسیده است. به نظر می رسد که رشد منفی سال ۲۰۰۹ آمریکا، از عواقب این بحرانی بوده است که تا سال ۲۰۰۸ ادامه داشته است. اما به نظر میرسد سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی اوباما برای بازگشت رونق اقتصادی موثر بوده است بطوریکه در سال دوم ریاست جمهوری وی یعنی سال ۲۰۱۰ میلادی شاهد رشد مثبت اقتصادی هستیم. در این سال رشد اقتصادی آمریکا به مثبت ۱.۶ درصد رسید و دیگر هیچگاه رشد منفی تجربه نشد.

در شش سال بعدی اگرچه رشد اقتصادی دچار نوساناتی شد اما این رشد همواره مثبت بود و دیگر اقتصاد به سمت رکود نرفت. سال ۲۰۱۵ نیز بیشترین میزان رشد اقتصادی طی دوران ریاست جمهوری اوباما یعنی ۱.۷۹ درصد رخ داد. برای سال پایانی ریاست جمهوری اوباما هنوز اماری از سوی نهادهای رسمی اعلام نشده است اما براوردها حاکی از آن است که در این سال نیز رشدی در حدود رشد سال گذشته رخ داده باشد. بنابراین در سه سال پایانی رشد اقتصادی روند نسبتا باثباتی داشته است.

در پایان می‌توان گفت دولت اوباما در شاخص رشد اقتصادی عملکرد نسبتا مناسبی داشته است و توانسته است به مرور به رشد اقتصادی پایدار و با ثبات دست پیدا کند. اقتصاد امریکا که پس از بحران ۲۰۰۸ با مشکلات متعددی مواجه بود به یک رشد مثبت و با ثبات برای خروج از رکود نیاز مبرمی داشت. از همین رو سیاست‌ها و برنامه‌های مختلفی برای این منظور تدوین و اجرا شد. به نظر میرسد این برنامه‌ها تا اندازه زیادی موفق بوده‌اند و به هدف خود دست پیدا کرده‌اند.


بررسی عملکرد اقتصادی اوباماگاهی به طرح بیمه همگانی اوباماکر

در دومین گزارش خود پیرامون عملکرد هشت ساله اوباما، به بررسی طرح جنجالی اوباماکر (بیمه درمانی اوباما) پرداخته ایم. این طرح که به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت اوباما قلمداد می‌شود دارای موافقان و مخالفان بسیاری بود و اجرای آن جنجال بسیاری در پی داشت. در این گزارش تلاش می‌کنیم تا به اختصار به بررسی این طرح بپردازیم.

آمارها نشان میدهد آمریکایی‌ها بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی را برای بهداشت و درمان هزینه می‌کنند ولی سلامت شان نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته پایین‌تر است. لذا هر رئیس جمهوری که در ایالات متحده بر سر کار می آید یک برنامه بهداشت و درمان ارائه می‌دهد. اوباما نیز ساماندهی وضعیت نظام سلامت را در اولویت‌های کاری خود قرار دارد و برای این منظور طرح اوباماکر را تدوین و اجرا کرد.

با وجود اینکه قبل از اوباماکر، طرح تامین اجتماعی یا بیمه افراد مسن یا کم‌درآمد وجود داشت، اما هیچ رئیس‌جمهوری نتوانست ایالات متحده را به داشتن بیمه همگانی متحد کند؛ تا اینکه اوباما این طرح را تصویب و اجرای قانون «حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه» را به نام خود ثبت کرد. اوباما همواره از این طرح به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت خود یاد می‌کرد ولی مخالفت‌های زیادی با این طرح صورت گرفت.

قانونی که به نام بیمه اوباما (اوباماکر) در حافظه مردم ایالات متحده نشست در سال ۲۰۱۰ میلادی تصویب شد. دیوان عالی آمریکا نیز کلیات آن را در تابستان ۲۰۱۲ میلادی بررسی و تایید کرد که مغایرتی با قانون اساسی ایالات متحده ندارد. هدف اصلی اوباماکر این بود که شهروندان آمریکایی که مشمول هیچ‌گونه بیمه‌ای نیستند، به تدریج به خدمات بیمه دسترسی پیدا کنند و تحت پوشش بیمه های اجتماعی قرار گیرند. درواقع این طرح در پی گسترش بیمه همگانی، کاهش هزینه‌های درمانی و کاهش نابرابری‌های اجتماعی در آمریکا بود.

بر اساس اوباماکر، شهروندان آمریکایی از یک نظام بیمه درمانی در دسترس و ارزان قیمت برخوردار می‌شدند و لذا بار مالی زیادی برای دولت در پی داشت. مهم‌ترین مشکل طرح نیز به روش تامین مالی آن برمی‌گشت. منابع مالی طرح بیمه فراگیر پیشنهادی اوباما به وسیله ‌ساز و کار کم هزینه نظام جدید درمانی و اخذ مالیات از اشخاصی که درآمد سالانه آنها بیش از ۲۵۰ هزار دلار است، تامین می‌شد. لذا اجرای اوباماکر سبب افزایش شدید مالیات‌ها و همچنین باعث ایجاد اخلال در نظام اقتصادی و نیز افزایش نارضایتی‌ها در بخشی از جامعه آمریکا شد.

اوباما کر با توجه به مشکلاتی که در پی داشت، با مخالفت‌های زیادی مواجه شد. اصلی‌ترین مخالفان اوباماکر، جمهوری خواهان بودند که همواره سعی در لغو این طرح داشتند. به گفته مخالفان، تامین منابع مالی طرح بیمه از طریق اخذ مالیات، باعث کاهش انگیزه برای سرمایه‌گذاری شده و درنتیجه موجب از بین رفتن مشاغل زیادی می‌شود. آنها همچنین معتقد بودند که تصویب این قانون باعث افزایش قدرت دولت مرکزی و محدود کردن بازار آزاد می‌شود.

آنها همواره دولت باراک اوباما را به دخالت در اقتصاد خانوارهای آمریکایی و زیر و رو کردن نظام درمانی و به دنبال آن اقتصاد کلی آمریکا متهم می‌کردند. به طوری که بعد از ریاست جمهوری باراک اوباما خواستار لغو این طرح شدند. اما دموکرات‌ها به دلیل مزایای اوباماکر همچون بهبود شرایط درمانی و بهداشتی بخصوص برای اقشار پایین جامعه، افزایش نسبی رفاه و کاهش نابرابری های اجتماعی مخالف لغو آن بودند. به گفته دمکرات‌ها لغو این قانون که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی را تحت پوشش قرار داده است باعث ایجاد هرج ومرج خواهد شد. آنها هشدار داده‌اند که پیامدهای لغو «اوباماکر» بدون ارائه جایگزینی برای آن، می‌تواند به زیان میلیون‌ها نفری که از این بیمه بهره‌مند هستند، منجر شود.

اما با پیروزی کاندیدای جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جموری، تلاش‌ها برای لغو اوباماکر شدت گرفت. طرح لغو بیمه اوباما در سنای آمریکا با ۵۱ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف تصویب شد و سپس اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نیز با ۲۲۷ رای موافق در برابر ۱۹۸ رای مخالف با لغو این طرح موافقت کردند. رئیس جمهور جدید آمریکا لغو این قانون را جز اولین اقدامات خود قرار دارد و در اولین روز کاری خود حکم اجرایی لغو اوباماکر را امضا کرد. بدین ترتیب یکی از مهم‌ترین طرح‌های اقتصادی- اجتماعی دولت اوباما متوقف و بایگانی شد.با سپاس از: شهد اقتصاد

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید