اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 11 بهمن 1395 | بازدیدها: 1771

0
دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد


پنجاه سال پیش اولین خود‌پردازهای بانکی (ATM) راه‌اندازی شدند. پاول ولکر، رئیس سابق فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا می‌گوید‌، خودپردازها "تنها ابداع مفید صنعت بانکداری در چند دهه گذشته بوده‌اند." خود‌پرداز در ابتدای ورود خود به عرصه صنعت بانکداری اینگونه تعریف می شد که دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به ‌وسیلهٔ قراردادن کارت عابربانک خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا موجودی حساب بانکی خود را بگیرند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. بسیاری از خودپردازها نیز به امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی و حتی خرید تمبر را برای مشتریان فراهم می‌کردند.


سرآغاز دستگاه‌های خودپرداز

دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد


دستگاه خودپرداز یا دستگاه خودکار بانکی (ATM) نیم قرن پیش توسط یک اسکاتلندی بنام جان شفرد اختراع شد و اولین بار در 27 ژوئن سال 1967 میلادی بوسیله بانک بارکِلیز در شهر انفیلد تاون در شمال لندن به کار گرفته شد. هرچند بانک بارکِلیز اولین بانک و مؤسسه مالی در جهان بود که برای نخستین‌بار از اولین دستگاه‌ خودپرداز استفاده کرد اما گسترش و موفقیت خود را در آمریکا بدست آورد. تئودور دیویس، مدیر بانک کاپیتال نشنال میامی در روز پنجم سپتامبر 1968 یکی از این دستگاه‌ها را در راهرو بانک خود نصب کرد.


ورود ATM به آلمان شرقی

رفته رفته دستگاه‌های خودپرداز دیواره‌های آهنین جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) را در نوردیده و در آن به کار گرفته شدند. وجود نمونه‌ای از این دستگاه در موزه رادبویل آلمان شرقی ثابت می‌کند که تا پایان دهه ۱۹۸۰ در آن کشور چندصد دستگاه خودپرداز مورد استفاده قرار گرفته است.


دستگاهی گاهی تهیدست

امروزه با تقریبا ۶۰ هزار دستگاه خودپرداز یا عابربانک در سرتاسر آلمان بی‌اسکناس بودن دستگاه تقریبا امری نادر است. اما مردم یونان بارها به خصوص در اوج بحران اقتصادی در ژوئن سال ۲۰۱۵ که بانک‌ها برای هفته‌ها تعطیل بودند، این مورد را تجربه کرده بودند چرا که پرداخت از طریق خودپرداز محدود به ۶۰ یورو برای هر مشتری شده بود.


بحران روپیه

دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد


خالی بودن خودپردازها (ATM) همچنین در هند توسط مشتریان بانک در پاییز سال ۲۰۱۶ تجربه شد؛ همان موقع که نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند اعلام کرد اسکناس‌های اصلی روپیه دیگر معتبر نیست. نتیجه این اقدام صف‌‌هایی طولانی بود که در پشت دستگاه‌های خودپرداز در شهرهای مهم هند کشیده شد.


دستگاه چند‌منظوره

با گذشت زمان، دستگاه خودپرداز(ATM) تکمیل‌تر شده است. امروزه نه تنها می‌توانید اسکناس از دستگاه بکشید، بلکه می‌توانید به وسیله آن پول به سپرده‌ خود گذاشته یا سایر امور مالی‌ خود را انجام دهید. از این خودپرداز در زندان شهری سنت لوییس فلوریدا زندانیان برای واریز پول و وکلا برای سایر امور مالی استفاده می‌کنند.


جذاب برای سارقین

دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد


این دستگاه خود‌پرداز در برلین منفجر شده است. دستگاه‌های خودپرداز در آلمان بارها هدف حمله سارقین قرار گرفته‌اند. هفته‌ای نیست که در آلمان خودپردازی مانند این نمونه که در اوت سال 2016 منفجر شد مورد دستبرد قرار نگیرد.


خودپردازی به شکل روبات D2-R2

دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) پنجاه ساله شد


طرفداران فیلم جنگ ستارگان در زاگرب، پایتخت کرواسی به پولشان ارزش دیگری داده‌اند. عابربانکی جذاب در این شهر به شکل روبات R2-D2 از سری فیلم‌های جنگ ستارگان طراحی شده است. کدام مجرمی این اجازه را به خود می‌دهد که این روبات بامزه را منفجر کند؟برگرفته: پرشین ستار

موضوعات: اقتصاد جهان, عمومی, دانستنی, تکنولوژی و فناوری, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید