اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریزم تحریم شود!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریزم تحریم شود!

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 7 اسفند 1395 | بازدیدها: 1401

0
پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریزم تحریم شود!


از دو هفته بدینسو، پاکستان مرز خود با افغانستان را بسته و خاک این کشور را آماج حملات هوایی و توپخانه سنگین قرار داده است که منجر به تخریب ده‌ها خانه و فرار حدود 200 خانواده از روستاهای هم مرز با پاکستان شده است. پاکستان مدعی است که هدف حملات آنها تروریستانست که در روستاهای هم‌مرز پناهگاه‌های امن دارند. اما درحقیقت پاکستان با این کنش خود می‌خواهد افغانستان را از نظر اقتصادی مجازات نماید و دیدگاه جهانی را در رابطه با منبع و خاستگاه اصلی تروریزم منطقه‌ی در آسیای جنوبی و آسیای میانه تغییر دهد که همانا خود کشور پاکستان هست. پاکستان درحقیقت حامی اصلی گروه‌های تروریستی طالبان، شبکه حقانی، داعش و القاعده میباشد. برای متقاعد ساختن پاکستان برای دست برداری از حمایت از تروریسم جهانی و منطقه‌ی، کشورهای صاحب نفوذ باید برچسب «دولت حامی تروریسم» را برین کشور نهاده، تحریم‌های اقتصادی را نیز بر آن وضع نمایند.

پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریزم تحریم شود!


پاکستان می‌خواهد افغانستان را «حیاط خلوت» خود ساخته، دولت آن را تحت نفوذ خود قرار دهد. دولت این کشور به دنبال «عمق استراتژیک» در افغانستان برای رقابت با هند میباشد. این کشور میخواهد با استفاده از ابزارهای سیاسی، نظامی و اقتصادی، دولت افغانستان را بمنظور محدود ساختن نفوذ ایران درین کشور، تحت تاثیر و سیطره خود قرار دهد. به همین منظور از مدتی بدینسو دولت پاکستان، اقداماتی از قبیل حملات نظامی، حمایت تروریسم دولتی و استفاده از ابزارهای اقتصادی چون بستن مرزها و متوقف ساختن اموال تجارتی در هر دو سوی مرز را در قبال افغانستان روی دست گرفته است.

افغانستان یک کشور محاط به خشکه هست، اما حیاط خلوت هیچ کشوری نمیباشد. این کشور یک دموکراسی مستقل و بسیار شکننده هست که 30 میلیون جمعیت آن همواره زیر تهدید تروریسم و دهشت افگنی بوده است. دولت منتخب دموکراتیک افغانستان نیازمند همکاری و حمایت پاکستان برای مبارزه با تروریسم هست. تلاش و مبارزه افغانستان برای آوردن صلح و توسعه اقتصادی برای شهروندانش، سزاوار این حمایت است.

پاکستان باید به عنوان کشور حامی تروریزم تحریم شود!


پاکستان، طوریکه افغانستان نیز بروز شنبه گذشته خواستار آن شد، باید به تعهدات خود در نشست چهارجانبه 2016 با کشورهای آیالات متحده و چین، در قبال افغانستان عمل نماید. دولت افغانستان از طالبان بارها خواسته است تا به مذاکره حاضر شوند، اما با مداخله غیرمستقیم پاکستان، همواره از سوی آنها رد شده است. حالا پاکستان باید اقدامات عملی‌ی را برای مهار تروریستان مرزی روی دست گیرد، اما این کار از لحاظ سیاسی تا زمانی ممکن نیست که آیالات متحده و اتحادیه اروپا اقدامات جدی اقتصادی و دیپلماتیکی را در قبال پاکستان روی دست نگیرند. حالا زمانش فرا رسیده که پاکستان به عنوان کشور حامی تروریسم شناخته شود و تحریم‌های در برابر شرکت‌های مربوط به ارتش و استخبارات این کشور اعمال گردد.



نوشته: آندرس کوور | منبع: فوربس | برگردان: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید