اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » افغانستان و جهان » بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 10 اسفند 1395 | بازدیدها: 3372

0
بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان


براساس آمار اداره مرکزی احصائیه، افغانستان جمعا با 87 کشور جهان دادوستد بازرگانی دارد که ازین میان افغانستان از 84 کشور کالاهای بازرگانی را وارد میکند، و در مقابل تنها به 55 کشور صادرات دارد.

بزرگترین شرکای اقتصادی عبارت اند از کشورهای ایران، پاکستان و چین که مجموع تجارت با هر یکی ازینها بالغ بر یک میلیارد دالر میشود. بیشترین مقدار بازرگانی افغانستان درین میان با کشور ایران (حدود 1.837 میلیارد دالر) هست و پس از آن با پاکستان (حدود 1.573 میلیارد دالر) و چین (حدود 1.054 میلیارد دالر) بیشترین مقدار تجارت صورت میگیرد. کمترین مقدار بازرگانی کشور نیز با کشورهای گانا (180 دالر واردات)، بوسنیا (543 دالر واردات) و کاستاریکا (869 دالر واردات) صورت میگیرد.

بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان


براساس این آمار بیشترین مقدار کالاهای بازرگانی از کشورهای ایران، پاکستان و چین به کشور وارد میشود، اما بزرگترین شریک تجاری کشور از نظر صادراتی کشورهای پاکستان، هندوستان و ایران میباشند.

بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان


مجموع واردات افغانستان از کشور ایران بالغ بر 1.808 میلیارد دالر میشود، اما در بدل مجموع صادرات کشور به ایران تنها 29.162 میلیون دالر هست. مجموع بازرگانی کشور، با ایران حدود 23.41 درصد مجموع واردات و 5.1 درصد مجموع صادرات کشور را تشکیل میدهد. بازرگانی کشور با ایران حدود 1.779 میلیارد دالر کسر را نشان میدهد.

در قدم دوم مجموع واردات کشور از پاکستان 1.346 میلیارد دالر میشود، اما در مقابل، مجموع صادرات کشور به پاکستان تنها 226.569 میلیون دالر میشود. مجموع بازرگانی کشور، با پاکستان حدود 17.43 درصد مجموع واردات و 39.65 درصد مجموع صادرات کشور را تشکیل میدهد. بازرگانی کشور با پاکستان حدود 1.12 میلیارد دالر کسر را نشان میدهد.

بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان


در قدم سوم، مجموع واردات کشور از چین بالغ بر 1.044 میلیارد دالر میشود، و در مقابل مجموع صادرات کشور به چین حدود 10.151 میلیون دالر هست. مجموع بازرگانی کشور با چین حدود 13.52 درصد مجموع واردات و 1.78 درصد مجموع صادرات کشور را تشکیل میدهد. بازرگانی کشور با چین حدود 1.034 میلیارد دالر کسر را نشان میدهد.

بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان


کشور هندوستان دومین کشور پرصادرات افغانستان میباشد. مجموع واردات کشور از هند بالغ بر 130.618 میلیون دالر میشود، اما در مقابل مجموع صادرات کشور به هند بالغ بر 188.87 میلیون دالر میشود. بازرگانی کشور با هندوستان حدود 58.252 میلیون دالر مازاد را نشان میدهد. مجموع بازرگانی کشور با هند، حدود 1.69 درصد مجموع واردات و حدود 33.05 درصد مجموع صادرات کشور را تشکیل میدهد.


بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان


بزرگترین شرکای اقتصادی افغانستان




منبع: اداره مرکزی احصائیه | ترتیب: ا. عبیدی

موضوعات: افغانستان و جهان, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید