اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده است

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده است

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 24 آذر 1393 | بازدیدها: 1971

0
هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده استجنگ افغانستان، طولانی ترین جنگ خارج از کشور در تاریخ آمریکا، تا بحال حدود یک تریلیون (هزار ملیارد) دالر هزینه برداشته است و ممکن تا پایان رسمی ماموریت جنگی آیالات متحده درین کشور تا آخر این ماه، صدها ملیارد دالر دیگر هم بمصرف برسد. حدود 80 درصد این مصارف در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفته، کسیکه پس از تصدی بر این مقام در سال 2009، حضور نظامی آمریکا در این کشور را بشدت افزایش بخشید.
این صورت حساب بزرگ برای جنگ 13 ساله که جزئیات آن از سوی دولت هرگز افشا نشده، به شک و تردیدهای فراگیر در مورد جنگ را در ایالات متحده می افزاید، طوریکه نظرسنجی های متعدد نشان میدهند اکثریت آمریکاییان بر این باور اند که جنگ ایده خوبی نبود.

هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده است


با توجه به اینکه جنگ عراق تا بحال حدود 1.7 تریلیون دالر هزینه برداشته است، صورت حساب بزرگ جنگ افغانستان یکی از عوامل مهم در گسترش بی میلی گسترده در میان مردم آمریکا و دولت اوباما برای مداخله نظامی در دیگر نقاط جهان گردیده است، از جمله اعزام مجدد نیروهای آمریکایی به عراق.
جان ساپکو، بازرس ویژه دولت آمریکا برای افغانستان، کسی است که مبلغ 100 ملیارد دالری که در پروژه های بازسازی افغانستان بمصرف رسیده اند، را نظارت میکند، او میگوید: ملیاردها دالر ازین پول به هدر رفته و یا هم در پروژه های که هیچ مفادی برای شرایط افغانستان نداشته، دزدی شده اند. او میگوید: "ما نمیتوانیم بار دیگر این مقدار پول را از دست بدهیم. مردم آمریکا این را نمیتوانند بپذیرند."
آقای ساپکو میگوید، با درنظرداشت تورم، میزان هزینه آیالات متحده برای بازسازی افغانستان بیشتر از هزینه طرح مارشال برای بازسازی اروپای غربی پس از جنگ جهانی دوم بود.
او می افزاید: "من بار بار با مقامات ادارۀ انکشاف بين المللی امریکا (USAID)، وزارت خارجه و پنتاگون که فکر میکنند در کانزاس هستند، نه در افغانستان، درین رابطه دیدارهای داشتم. بازرسان من چیزهای را (در مورد برنامه های هزینه) برای من نشان میدهند که باور من نمیاد و میگویم این تعجب آورست!"
عملیات نظامی ناتو در افغانستان، که اندکی پس از حادثه یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی آغاز شد، و تاکنون توسط آیالات متحده رهبری میشود، در پایان ماه دسامبر در حالی به پایان خود میرسد که طالبان و شورشیان در بعضی نقاط افغانستان کماکان نیرومند باقی مانده اند.
اگر چه دولت آمریکا بنابر نگرانی های برگشت مجدد طالبان پس از خروج نیروهای آمریکا، تحت فشارهای افزونی برای ادامه حضور نیروهایش در افغانستان قرار گرفته است، اما براساس برنامه های فعلی، حدود ده هزار سرباز ایالات متحده تا سال 2016 در این کشور باقی خواهند ماند.

هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده است


از سال 2001 تا بحال، دولت آمریکا حدود 765 ملیارد دالر را برای جنگ در افغانستان اختصاص داده است، که بخش بزرگی آن برای وزارت دفاع اختصاص داده شده بود، اما بخشی از آن هم برای هزینه های در وزارت امور خارجه این کشور نیز شامل است.
پول برای تامین مالی هر دو جنگ عراق و افغانستان در حقیقت قرض گرفته شده و براساس گزارش رایان ادواردز در دانشگاه شهر نیویورک، دولت آیالات متحده تا بحال حدود 260 ملیارد دالر برای این بدهی جنگی سود پرداخته است. براساس محاسبات روزنامه فاینانشیل تایمز و برگرفته از بودجه اختصاصی، 125 ملیارد دالر این سود بدهی تنها برای جنگ افغانستان پرداخته شده است.
در بالای فهرست این هزینه، هزینه های پزشکی برای سربازانی که ارتش را ترک گفته اند نیز شامل هست. لیندا بلمز، یک اقتصاددان از دانشگاه هارورد تحقیقات گسترده‌ی را در رابطه با هزینه های جنگی انجام داده است. او میگوید، هزینه های پزشکی سربازانیکه از جنگ عراق و افغانستان برگشته اند، احتمالاً به 134 ملیارد دالر میرسد. با این حال او میگوید، بررسی اینکه چه مقدار ازین هزینه ها مربوط به تنها افغانستان میشود، ممکن نیست، زیرا یک سوم ازین سربازان در هر دو جنگ شامل بوده اند و مشکلات پزشکی چون اختلالات استرس پس از ضربه (post-traumatic stress disorder) معمولاً در نتیجه تجمعی از وقایع مختلف بوجود می آید، نه از یک حادثه یا یک واقعه.
جنگ افغانستان منجر به افزایش سایر هزینه های عمومی نیز شده است که قابل توجه اند اما جدا کردن آنها کار ساده‌ی نیست. همچنان بودجه جنگی جداگانه یا "بودجه پایه پنتاگون" که از سال 2001 دریافت میکرده است، و همه هزینه های دیگر آن را پوشش میداد نیز افزایش یافته است و یکی از علل اصلی آن جنگهای عراق و افغانستان بوده است.
با توجه به فشارهای سیاسی پیرامون جنگ، حق بیمه بهداشت و درمان نظامی که توسط سربازان نظامی پرداخته میشود هم کمتر و پائین تر نگه داشته شده است، و این باعث افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی پنتاگون گردیده است، در حالی که حقوق و امتیازات سربازان بالاتر از تورم افزایش یافته است. از سال 2001 میلادی، بودجه پایه وزارت دفاع به 1.3 ملیارد دالر بیشتر از پیشبینی های قبل از حادثه یازدهم سپتامبر خود آنها افزایش یافته است.
صورت حساب جنگ افغانستان احتمالاً به صدها ملیارد دالر دیگر افزون گردد. اگرچه هزینه های نهایی مربوط به تصمیمات نهایی کاخ سفید میشود، اما باوجود آنهم پنتاگون خواستار 120 ملیارد دالر برای سالهای 2016 تا 2019 برای عملیات در افغانستان شده است.
همچنین با پرداخت سود بیشتر، صورتحساب پزشکی و سلامتی نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت، به خصوص زمانیکه سربازان برگشته از جنگ به 60 سالگی برسند و به استفاده از خدمات پزشکی بیشتر آغاز نمایند.

هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده است


پروفیسور بیلمز پیش بینی میکند که طی چند دهه آینده هزینه های پزشکی و ناتوانی برای سربازان برگشته از جنگهای عراق و افغانستان به 836 ملیارد دالر خواهد رسید. هر دو جنگ همچنان صورتحساب بازنشستگی پنتاگون را نیز افزوده اند؛ طوریکه سیستم حقوق بازنشستگی نظامی از همین اکنون با 1.27 تریلیون دالر بدهی بدون بودجه باقی مانده و انتظار میرود این مقدار تا سال 2034 میلادی به 2.72 تریلیون دالر افزایش یابد.
یکتن از مقامات دولت آمریکا میگوید: "راز گندیده این جنگ همینست که پنتاگون یا کسی دیگری در دولت نمیتواند بشما بگوید که در حقیقت ما چه مقدار هزینه را متحمل شده ایم."
_______

هزینه جنگی آمریکا در افغانستان به یک تریلیون دالر رسیده است626 ملیون دالر ازین مقدار تنها در شش مورد بمصرف رسیده است.
1. 500 ملیون دالر برای 16 هواپیما برای نیروهای افغان هزینه شده بود، اما سه سال نگهداری شدند و بالآخره به آهن قراضه مبدل و به 36 هزار دالر فروخته شدند.
2. 80 ملیون دالر هزینه ساخت قنسلوگری در شمال افغانستان.
3. 34 ملیون دالر هزینه ساخت مرکز عملیات حدود 6 هزار متر مربعی در جنوب غرب افغانستان که هرگز استفاده نشد.
4. 3 ملیون دالر برای هشت قایق های گشت زنی برای پلیس افغانستان، از چهار سال بدینسو هنوز هم در ویرجینیا قرار دارند.
5. 5.4 ملیون دالر برای کوره‌های اشغال سوزی که بدرستی نصب نشدند و هرگز هم مورد استفاده قرار نگرفتند.
6. 3.6 ملیون دالر برای لاری های پخش مستقیم نشرات که بدون استفاده در گدامهای کابل قرار دارند.
______

892 ملیارد دالر برای هزینه های آینده:
1. 56.4 ملیارد دالر درخواست برای بودجه جنگی برای 10 هزار سرباز برای دو سال آینده در افغانستان
2. 836 ملیارد دالر هزینه بهداشتی برای سربازان برگشته از جنگهای عراق و افغانستان برای دهه های آینده، زمانیکه آنها به عمر 60 سالگی میرسند.


منبع: روزنامه فاینانشل تایمز

موضوعات: اقتصاد و سیاست, خبرهای اقتصادی, افغانستان و جهان, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید