اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » پیش بینی ۱۱ اقتصاددان برتر جهان در مورد آینده دنیا

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پیش بینی ۱۱ اقتصاددان برتر جهان در مورد آینده دنیا

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 4 مهر 1396 | بازدیدها: 1405

0
پیش بینی ۱۱ اقتصاددان برتر جهان در مورد آینده دنیا


البته ممکن است اساتید بلندمرتبه بیش از پیش در دانشگاه‌های برگزیده جمع شوند؛ دانشگاه‌هایی که همچنان از طریق شهریه‌ بسیار بالا همراه با منابع مالی هنگفت برای حمایت از شیوه‌های تدریس حضوری پرهزینه و همچنین شرایط پذیرش بسیار سخت قابل شناسایی خواهند بود. به‌رغم این حقیقت که اطلاعات به میزان بسیار بیشتر همه‌جا قابل دسترس خواهد بود، دانشگاه‌های برگزیده همچنان برقرار خواهند بود؛ به همان دلایلی که شهرها هم پابرجا خواهند ماند؛ یعنی نه‌تنها برای انتقال اطلاعات بلکه برای ایجاد ارتباط و شبکه‌سازی برای اهداف مختلف از جمله تخصیص. افراد با تحصیلات عالی همچنان تشکیل خانواده می‌دهند، امّا از آن‌جا که تحرک و ساعات کاری طولانی در مشاغل رقابتی اهمیت خواهند داشت، افرادی که مشاغل پرفشاری را دنبال می‌کنند ممکن است با افرادی ازدواج کنند که مشاغل کم‌فشارتری دارند.

همچنین همانطور که سن ازدواج بالا می‌رود، شبکه‌های ایجاد شده در زمان تحصیلات تکمیلی اهمیت بیشتری در فرآیند یافتن همسر ایفا خواهند کرد و به همین خاطر شاید شاهد گونه‌های تازه‌ای از زوج‌یابی و تخصیص در ازدواج باشیم.

با وجود این، سهم دانشگاه‌های برگزیده و محوطه‌های خوابگاهی دانشگاهی در نظام آموزشی کوچک‌تر خواهد شد. (یک احتمال مرتبط می‌تواند این باشد که بهترین دانشگاه‌های جهان به گشایش شعبه‌ها و پردیس‌های تازه در سطح جهان ادامه دهند و این به تقویت آموزش با کیفیت از راه دور بسیار کمک کند که در آن اساتید از یک نقطه و از طریق تجهیزات الکترونیک به دانشجویان بسیاری درس بدهند؛ طوری که دانشجویان قادر به تعامل با یکدیگر باشند؛ انگار همگی در یک موقعیت مکانی حضور دارند.

بدون محدودیت‌های لجستیک کلاس‌ها و شیوه‌های متداول تدریس، دسترسی فوری به اطلاعات و آموزش به مراتب بیشتر خواهد شد. روند افزایش اقبال به گونه‌های متنوع‌تر آموزش ادامه خواهد یافت. رواج گسترده‌ تحصیل در مقاطع بالاتر از دبیرستان.

شاید به کمک برون‌سپاری الکترونیک گونه‌های آموزشی علمی و مهارتی مربوط به مهارت‌های شغلی به تکامل خود ادامه خواهد داد. پس احتمالاً از آن بخش‌های آموزش عالی که بیشتر به مهارت‌های مربوط به اشتغال مربوطند، تمرکززدایی خواهد شد و این بخش‌ها بیشتر کالایی و مجازی خواهند شد، حتی در حالی‌که دانشگاه‌های برگزیده همچنان جایگاه خود را حفظ خواهند کرد، همان‌طور که دانشگاه ها در سال ۲۰۱۳هم برای دانشجویان و استادان نسبت به سال ۱۹۱۳هنوز جایگاه برجسته‌ای دارند؛ آن هم به‌رغم تحولاتی شگرف که بسیاری از آن‌ها (مانند رایانه‌ها و ارتباطات مجازی) بازتاب‌دهنده‌ میزان تغییر جامعه و نه تغییر جایگاه دانشگاه‌ها در جامعه هستند.

اما برای آن‌ها که به دانشگاه‌های برگزیده دسترسی دارند، چندین سال تحصیل در فضایی آرام و راحت همچنان راهی مطلوب برای انباشت سرمایه‌ انسانی محسوب خواهد شد؛ آن هم در حالی‌که این دانشجویان خود را برای ورود به جهان بزرگسالان و ایجاد ارتباط با آن آماده می‌کنند. تحصیل در دانشگاه‌های برگزیده همچنین می‌تواند برچسبی اجتماعی محسوب شود که تا حدی جای طبقه‌ اقتصادی اجتماعی را گرفته است.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ که در آن باراک اوباما و جان مک‌کین رقابت می‌کردند، نامزدی که به‌واسطه‌ ازدواج، مولتی میلیونر شده بود و پدر و پدربزرگش دریاسالار ایالات متحده بودند تا حد زیادی توانست این باور را جا بیندازد که نامزد دیگر که فارغ‌التحصیل دانشگاه کلمبیا و دانشگاه‌ هاروارد است، طبقه‌ برگزیدگان جامعه را نمایندگی می‌کند.

امّا تدریس و ایجاد شبکه‌ای از آشنایان تنها چیزهایی نیستند که در دانشگاه‌ها انجام می‌شوند. آن‌ها آخرین سنگر تحقیقاتی پایه‌ای جستجوگرانه و ابتکاری هم هستند که با پیشرفت فناوری، اهمیت تحقیقات و توسعه‌ تجاری افزایش خواهد یافت، امّا دانشگاه‌ها همچنان نقشی مهم در تحقیقات پایه‌ای به‌عهده خواهند داشت.

اینجا هم شبکه‌ها نقش مهمی برای معرفی و اعتباردادن به پژوهشگران ایفا خواهند کرد؛ آن هم در شرایطی که حضور و مجاورت فیزیکی اهمیت کمتری خواهد یافت. در سال ۱۹۹۰سرگرم نگارش مقاله‌ای علمی بودم که مؤلفان دیگرِ مقاله اصلا همدیگر را نمی‌شناختند و در سال ۲۰۱۳در مقایسه با زمانی که تحقیقاتم را آغاز کردم؛ یعنی دهه‌ ۱۹۷۰بخش کمتری از ارتباط من با دیگر مؤلفان از طریق تماس رو در رو انجام می‌شود. هرچند هنوز هم بسیاری از همکاری‌هایم از تعامل رودررو آغاز می‌شوند. در حالی‌که کیفیت و سهولت ارتباطات از راه دور بهبود می‌یابد، باید انتظار داشت همکاری‌های تحقیقاتی بین دانشگاهی و بین پژوهشگران دانشگاهی و پژوهشگرانی که در دیگر مؤسسات هستند بیش از همیشه متداول شود.

این پدیده من را به پیش‌بینی‌هایم در مورد کاری که اقتصاددانان انجام می‌دهند می‌رساند. اقتصاد همچنان در میان علوم اجتماعی پیشتاز خواهد بود؛ تا حدی به این خاطر که به‌کارگیری ایده‌ها و داده‌هایی که زمانی بخشی از جامعه‌شناسی و علوم سیاسی شناخته می‌شدند، ادامه خواهد داد، درست همان‌طور که اقتصاد همین حالا هم بینش‌ها و ایده‌هایی را از روان‌شناسی و همچنین زیست‌شناسی جذب کرده است.از سوی دیگر، همچنین معضل فقر پابرجا خواهد ماند (توسعه هم همچنان یکی از شاخه‌های علم اقتصاد خواهد بود)، اما ۱۰۰سال دیگر فقر در جهان در حال توسعه بیشتر شبیه فقر در جهان توسعه‌یافته‌ امروز خواهد بود یا شاید فقرا در جهان در حال توسعه از همان امکانات مادی برخوردار باشند که طبقه‌ متوسط امروز در جهان توسعه‌یافته از آن بهره‌مند است، به‌خصوص بسیاری از مشخصه‌هایی که طبقه‌ متوسط امروز در جهان توسعه‌یافته با آن‌ها شناخته می‌شود، ارزان‌تر خواهند شد؛ همان‌طور که تلفن و تلویزیون و رایانه امروز ارزان شده‌اند و در نتیجه اقتصاد توسعه بیشتر از امروز با بقیه‌ بخش‌های عملی و علمی اقتصاد درهم‌آمیخته خواهد شد.برگرفته: اطلاعات

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید