اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » معدن کاری در ماه!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

معدن کاری در ماه!

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 3 دی 1393 | بازدیدها: 1704

0
معدن کاری در ماه!تا این دم، همه فعالیت های اقتصادی بشر وابسته به منابع مادی و انرژی تنها یک سیاره بوده است. لااقل همینطور پنداشته میشود. اما این هم از تصور بدور نیست، شاید در آینده های نه چندان دور، پیشرفت در اکتشافات فضای ما را قادر به دست یافتن به سایر منابع وسیع تر و ممکن نامحدود انرژی و مواد خام بیرون ازین سیاره هم بسازد.

اگر امشب بسوی ماه بنگرید، شاید یک راه حلی در ذهن تان خطور کند. نزدیک ترین همسایه آسمانی زمین، شاید نقش عمده‌ی را درین راستا ایفا کند و در حال حاضر تعدادی از شرکتهای خصوصی برای کشف فرصت های تازه درین همسایه در به دیوار زمین، ایجاد شده اند.

این یکی از شگفتی هاست که پس از 40 سال از ماموریت آپولو، نخستین ماموریت بشری بسوی کره ماه، ما هنوز هم یک تصویر کامل از پتانسیل های اقتصادی ماه در دست نداریم و بدست آوردن آن نیازمند یک برنامه دقیق برای اکتشافات قمری، حتی دقیقتر از آنچه برنامه هایکه تابحال روی دست گرفته شده اند، میباشد. به همین منظور، ماموریت های پیشنهادی برای اکتشاف قمری (چون ماموریت قمری یک {Lunar Mission One} که تازه اعلام شده است) بسیار مهم میباشند.

با این همه، در نتیجه زحمات بیش از چهار دهه، حالا ما به اندازه کافی برای راه اندازی یک بررسی کلی از پتانسیل منابع در کره ماه اطلاعات داریم. برای انجام اینکار، باید بین سه برنامه ممکن این منابع تمایز را قایل شد.


کندنکاری عمیق

ما میتوانیم با استفاده از مواد بدست آمده از کره ماه، آنرا برای تسهیل ادامه اکتشافات و توسعه اقتصادی آینده خود کره ماه بکار ببریم. این مفهوم را معمولاً کاربرد درجای منابع یا ISRU مینامند.

ما میتوانیم از منابع کره ماه برای تسهیل فعالیت های علمی و اقتصادی در مجاورت هر دو؛ زمین و ماه (به اصطلاح Cislunar Space یا فضای بین زمین و ماه) و یا هم اکتشافات عمیق تر آینده در منظومه شمسی استفاده نماییم.

همچنان ما میتوانیم منابع کره ماه را به زمین بیاوریم تا مستقیماً در راستای رشد اقتصادی جهان کمک نماید.

تلاشهای اخیر که من اینجا خلاصه نموده ام، نشان داده است که کره ماه حاوی مواد مناسبی هست که برای پروژه های ISRU یا "کاربرد درجای منابع" بکار آیند. مهمترین این شواهد، ذخایر یخ آب و سایر موادهای بخارشدنی که در یخ (با درجه حرارت 100 کلوِن یا 173 درجه تحت صفر بمقیاس سانتی گراد) گرفتار مانده اند و یا هم دهانه های بطور دایم تحت سایه در قطب های کره ماه، میباشند. علاوه بر اینکه آب برای حیات بشری ضروری است، یک منبع آماده برای آکسیژن (برای ادامه زندگی بشری و همچنان سوخت موشک های فضاپیما) و هایدروژن (سوخت باارزش موشک ها) نیز میباشد.

از مطالعات اولیه نمونه های آپولو دانسته شده که علاوه بر ذخایر یخ، کره ماه مملو از موادهای بخارشدنی و موادهای بدست آمده از باد خورشیدی چون هایدروژن، هیلیوم، کاربن، نایتروژن، هیدرو اوکساید (البته در ارتفاعات نسبتاً بلندتر) و شاید آب میباشد که برای بهره برداری در فعالیتهای ISRU میتوان بکار برد.

اگرچه برنامه ISRU بدون شک میتواند به اکشتافات آینده علمی مفید باشد، اما این فعالیتها زمانی تاثیرات گسترده اقتصادی خواهند داشت که اکتشافات قمری و توسعه قادر به ایجاد سود خالص برای اقتصاد جهانی باشند. اینجاست که کاربرد بالقوه دومی نقش خود را ایفا مینماید.


طلای سوخت

تمدن جهانی ما در حال حاضر به شدت وابسته به ماهواره زمین مدار برای ارتباطات، ناوبری، پیش بینی آب و هوا و مدیریت منابع هست، و این وابستگی احتمالاً افزایش هم باید. هزینه های بالای این فعالیت ها تا حد زیادی وابسته به هزینه های بالای راه اندازی بالا میباشد، و به این واقعیت که ماهواره های ناکام را در حال حاضر نمی توان در مدارشان ترمیم یا دوباره جاسازی کرد. مهیا بودن منابع بدست آمده از شرایط گرانش ضعیف ماه میتواند ازین موانع برای توسعه اقتصادی در مدار کره زمین به سادگی عبور کند. صادرات کوتاه مدت قمری به زیرساخت های فضای بین ماه و زمین (Cis-Lunar Space) میتواند شامل تهیه هایدروژن و آکسیژن برای سوخت موشک ها یا آکسیدازر نیز شود.

علاوه بر این، سنگ و خاک سطح ماه بطور بالقوه با مواد خام مفید اما سنگین (که راه اندازی آن در زمین گران تمام میشود)، چون منیزیم، آلومینیوم، سیلیکون، آهن و تیتانیوم غنی شده است. بنابراین، اگر زیرساخت های صنعتی قمری به تدریج ساخته شوند، کره ماه ممکن بتواند محصولات پیچیده تری را برای ماهواره ها و ابزارهای زمین مدار ارائه نماید. بطور مثال آلیاژهای تیتانیوم و آلومینیوم برای اجزای ساختاری و سلول های فتوولتائیک مبتنی بر سیلیکون برای انرژی خورشیدی. موارد کلیدی تجاری برای یافتن منابع این مواد در ماه بسیار ساده است. راه اندازی یا پرتاب یک توده یا کتله از سطح کره ماه به مدار زمین، 20 برابر انرژی کمتری نسبت به راه اندازی یا پرتاب یک توده از سطح زمین به مدار آن مصرف میکند.


برگشت به زمین

این مباحث ممکن برای بسیاری شرکتها یا کشورهای که مشتاق حفاری در کره ماه باشند، دلگرم کننده و جذاب میباشد، اما فرصت ها برای منابع قمری که با آوردن آنها به کره زمین، بتوانند کمک مستقیم به اقتصاد جهانی نمایند، بسیار محدود است. دلیل آن اینست که زمین از خود حاوی ترکیبی مشابه از عناصر شیمیایی چون ماه هست، که بسیاری از آنها غلظت موضعی بالاتری (مثلاً سنگ معدنی) دارند و ما اینجا بروی کره زمین زیرساخت های پیشرفته تری برای استخراج و تصفیه این مواد خام زمینی هم داریم.

ایزوتوپ سبک هلیوم (هلیم-3)، که توسط باد خورشیدی به خاک کره ماه پاشیده شده است، اغلب به عنوان یک استثنا ذکر شده است، و دلیل آن اینست که بعضی ها آنرا یک سوخت بالقوه برای رآکتورهای همجوشی هسته ای (Nuclear Fusion Reactors) در آینده بر روی زمین تصور میکنند. باوجود این هم، همجوشی هسته ای پایدار با استفاده از هلیوم-3 هنوز بطور عملی ممکن نبوده، و حتی اگر ممکن هم باشد، غلظت هلیوم-3 در خاک ماه بسیار پایین است (حدود ده قسمت در هر یک میلیارد کتله) که برای تامین قابل ملاحظه انرژی آینده زمین، باید صدها کلومتر از سطح ماه هرسال معدنکاری و پردازش شوند.

دیگر موادهای کره ماه که ممکن است به لحاظ اقتصادی به زمین آورده شوند شامل عناصر گروه پلاتین هست که از شهاب سنگهای آهنی که ممکن است پس از برخورد با سطح ماه سلامت مانده باشند، استخراج شوند (ارزش این نوع عناصر در حال حاضر بین 20 تا 50 هزار دلار میباشد) و یا هم موادهایکه هزینه های زیست محیطی استخراج آنها بر کره ماه مناسب تر از هزینه آن بر روی زمین باشد (بطور مثال، عناصر با ارزش خاکی کمیاب که در برخی از مناطق کره ماه یافت میشوند).


مراحل تقویت کننده

زمانیکه شواهد جمع آوری شدند، شناسایی تنها یک منبع قمری که به اندازه کافی صنایع معدنکاری را خودش تکافو کند، مشکل است. هیچ راه حل ساده‌ی برای این معضل وجود ندارد. با این حال هم، ماه دارای مواد خام فراوانی هست که دارای پتانسیل قوی اقتصادی میباشند.

ما نیاز به اندیشدن برای یک سلسله مراتب از برنامه های کاربردی در آینده داریم. این را میتوان با استفاده از مواد بدست آمده از ماه برای تسهیل فعالیت های انسانی بر روی کره ماه آغاز نماییم. بعداً ما میتوانیم ازین منابع کره ماه برای پیشرفت قابلیت های صنعتی آینده در داخل سیستم زمین و ماه استفاده نماییم. به این ترتیب، افزایش تدریجی دسترسی به منابع مهتاب، ممکن اقتصاد مبتنی بر فضای خودبسنده را که بعداً اقتصاد جهانی هم از آن بهره مند میشود، را راه اندازی نماید.نوشته: Ian Crawford، پروفیسور علوم سیاره ای و اختر زیست شناسی (Planetary Science and Astro-biology) در دانشگاه لندن
برگردان: ابتهاج عبیدی
منبع: مجمع جهانی اقتصاد

موضوعات: اقتصاد جهان, خبرهای اقتصادی, اقتصاد عمومی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید