اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بزرگترین بورس‌های اوراق بهادار جهان

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بزرگترین بورس‌های اوراق بهادار جهان

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 13 آبان 1396 | بازدیدها: 1928

0
بهابازار یا بورس اوراق بهادار بازار رسمی و سازمان‌یافتهٔ سرمایه است که در آن خرید و فروش سهام شرکت‌ها و اوراق بهادار تحت ضوابط، قوانین و مقررات خاصی انجام می‌شود. تعیین قیمت سهام در بورس، بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد. در بورس اوراق بهادار، یک سرمایه‌گذار می‌تواند با سرمایه هرچند کوچک خود، در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس سرمایه‌گذاری نماید. سرمایه‌گذاران بورس، برای خرید و فروش سهام می‌بایست این کار را از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس انجام دهند.

بزرگ‌ترین بورس اوراق بهادار در جهان «بورس اوراق بهادار جهان نیویارک - NYSE - New York Stock Exchange» هست که شرکت‌های بزرگی چون والمارت، برکشایر هاتاوی، اکسون موبیل و کوکا کولا و 2400 شرکت خورد و بزرگ در آن ثبت می‌باشند و ارزش سهامی که درین شرکت خرید و فروش می‌شوند به 19.223 تریلیون دالر می‌رسد. این بورس یکی از قدیمی‌ترین بورس‌های جهان است که در سال 1793 تاسیس شده بود.

در رده دوم نیز بورس نصدق (NASDAQ) قرار دارد که مخفف «National Association of Securities Dealers Automated Quotations» می‌باشد که در سال 1972 تاسیس شد و 3058 شرکت در آن ثبت می‌باشند و ارزش مجموعی سهام که درین بورس خرید و فروش می شود، به 6 تریلیون و 831 میلیارد دالر میرسد.

در رده سوم نیز بورس لندن (LSE - London Stock Exchange) قرار دارد که یکی از کهن‌ترین بورس‌ها در جهان میباشد. این بورس در سال 1802 میلادی تاسیس شد و همین اکنون 3041 شرکت در آن ثبت می‌باشد که ارزش سهام آن‌ها به 6 تریلیون و 187 میلیارد دالر می‌رسد.

در رده چهارم نیز بورس توکیو (Tokyo Stock Exchange) قرار دارد که در سال 1879 میلادی تاسیس شده است. این بورس 138 ساله، 2292 شرکت را در خود پذیرفته که ارزش سهام آن‌ها به 4 تریلیون و 485 میلیارد دالر می‌رسد.

پنجمین بورس بزرگ جهان بورس اوراق بهادار شانگهای (Shanghai Stock Exchange) در چین است که در سال 1991 تاسیس شد. این بورس 26 ساله، باوجودیکه یکی از بورس‌های جدید جهان می‌باشد، سهام 1041 شرکت را به بازار عرضه می‌کند که ارزش آن‌ها به 3 تریلیون و 986 میلیارد دالر می‌رسد.

سایر بورس‌های بزرگ جهان را درین انفوگرافیک ببینید.

بزرگترین بورس‌های اوراق بهادار جهان


برای دیدن انفوگرافیک در ابعاد بزرگتر اینجا کلیک کنید.
منبع: ویژوال کاپیتالیست

موضوعات: اقتصاد جهان, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید