اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بانک‌های بزرگ آمریکا چگونه ایجاد شدند؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بانک‌های بزرگ آمریکا چگونه ایجاد شدند؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 12 بهمن 1396 | بازدیدها: 1342

0
چهار بانک بزرگ آمریکا، در حقیقت از یکجا شدن 37 بانک خورد و بزرگ به‌وجود آمده اند.

بانک‌های بزرگ آمریکا چگونه ایجاد شدند؟


این چهار بانک بزرگ که ارزش دارایی‌های هر یک بیشتر از یک‌ونیم تریلیون دالر می‌رسد، از جمله بزرگ‌ترین و سرمایه‌دارترین بانک‌های آیالات متحده آمریکا به‌شمار می‌روند.

سیتی گروپ (citigroup) که اکنون ارزش دارایی‌های آن به بیش‌تر از 1.792 تریلیون دالر می‌رسد، در ابتدا از اتحاد «سیتی کارپ» و «تریلورز گروپ» در سال 1998 به میان آمد، اما بعداً «بانک اروپایی آمریکایی» و «بانامیکس» نیز در سال 2001 با این بانک پیوستند که نامش به «سیتی گروپ» مبدل گردید.

ابربانک جی‌پی مورگن چیس (JPMorgan Chase) که اکنون ارزش دارایی‌های آن به بیش‌تر از 2.5 تریلیون دالر می‌رسد از اتحاد 11 بانک و شرکت‌های مالی به وجود آمده است. طوری‌که، شرکت مالی «واشنگتن میوچول» و شرکت مالی «گریت ویسترن فاینانشل» در سال 1997 تحت نام شرکت مالی «واشنگتن میوچول» باهم یکجا شدند. یکسال پس در سال 2018، «اچ اف اهمانسون» نیز با آن‌ها پیوست. در سال 2002 میلادی نیز «دایم بینک» با این مجموعه پیوست.
از سوی دیگر در سال 1998 میلادی سه بانک کوچک «فرست شیکاگو»، «بینک ون» و «فرست کامرس» نیز با اتحاد تحت نام «بینک ون» یک بانک متحد بزرگ‌تری را بوجود آوردند.
در سال 1996 نیز دو بانک «چیس منهتن» و «کیمیکل بینکنگ» نیز تحت نام «چیس منهتن» یکجا شده بودند که بعدتر در سال 2000 میلادی، با پیوستن بانک نسبتاً بزرگتر «جی پی مورگن» با این مجموعه «چیس منهتن»، یک بانک بزرگتر جدیدی را تحت نام «جی پی مورگن چیس» به‌میان آوردند.
«بینک ون» و «جی پی مورگن چیس» نیز در سال 2004 یکجا شدند، تحت چتر «جی پی مورگن چیس» که بعداً با پیوستن بانک «واشنگتن میوچول و «بیر ستیرز» در سال 2008، ابر بانک «جی پی مورگن چیس» به وجود آمد.

بانک‌های بزرگ آمریکا چگونه ایجاد شدند؟


ابربانک سومی، بانک آمریکا (Bank of America) که همین اکنون ارزش دارایی‌های آن بالغ بر 2.187 تریلیون دالر می‌رسد نیز از اتحاد 13 بانک خورد و بزرگ تشکیل شده است.
طوری‌که، با اتحاد چهار بانک کوچک، «کانتیننتال بانک»، «بانک آمریکا»، «سیکیوریتی پاسافیک بانک کورپ» و «نیشنز بینک» در سال 1998، بانک بزرگ «بینک آف امیریکا» به وجود آمد.
در سال 1996 نیز دو بانک «بینک بوستن هولدنگ» و «بی بینکس» با یکجا شدن «بینک بوستن» را و همچنان «سامیت بینک کورپ» و «یو جی بی فاینشنیال» با یکجا شدن «سامیت بینک کورپ» را تشکیل داده بودند.
با پیوستن این دو اتحادیه در سال 2001، بانک «فلیت بوستن فاینانشیل» به میان آمده بود.
«بینک آف آمریکا» و «فلیت بوستن فاینانشیل» نیز در سال 2004 باهم یکجا شدند و سپس بانک «ام ان بی ای» در سال 2006، بانک «یو اس ترست» در سال 2007، بانک «کانتری واید فاینانشیل» در سال 2008 و بانک «میریلینچ» در سال 2009، ابربانک «بانک آمریکا یا بینک آف امیریکا» به میان آمد.

ابربانک چهارمی، ویلز فارگو (Wells Fargo) که همین اکنون بیش‌تر از 1.75 تریلیون دالر دارایی دارد، از اتحاد 9 بانک کوچک به وجود آمده است.
طوری‌که، با اتحاد بانک «ویلز فارگو» و «فرست انترستیت بانک کورپ» در سال 1996، بانک نسبتاً بزرگتر «ویلز فارگو» به‌میان آمده بود و سپس در سال 1998 یک بانک دیگری بنام «نارویست هولدنگ کمپنی» نیز به آن‌ها پیوسته بود.
همچنان، بانک‌های «واچوویا» و «سنترال فیدالتی نشنل بینک» نیز تحت نام «واچوویا» در سال 1998 اتحاد نموده بودند.
از سوی دیگر بانک‌های «کورستیتس فاینانشیل»، «فرست یونین» و «دی مانی ستور» نیز در همین سال تحت نان «فرست یونین» یکجا شده بودند.
این دو اتحادیه اخیر نیز در سال 2001 تحت چتر «واچووویا» اتحاد بزرگتری را ایجاد کردند که در سال 2004 یک بانک دیگری بنام «ساوت ترست» نیز به آن‌ها پیوست.
در سال 2008 نیز دو بانک نسبتاً بزرگی که از یکجا شدن بانک‌های کوچکتر ایجاد شده بودند، هریک، «ویلز فارگو» و «واچوویا» باهم یکجا شده، ابربانک بزرگ «ویلز فارگو» را به میان آوردند.ترتیب: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, بانکداری, دانستنی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید