اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » روبات‌ها می‌آیند: نابودی ۸۰۰ میلیون شغل تا سال ۲۰۳۰

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

روبات‌ها می‌آیند: نابودی ۸۰۰ میلیون شغل تا سال ۲۰۳۰

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 27 بهمن 1396 | بازدیدها: 1744

0
با گسترش اتوماسیون و استفاده از روبات‌ها تا سال ۲۰۳۰، بیش از ۸۰۰ میلیون نفر از کارگران در سراسر جهان ممکن است شغل خود را از دست بدهند. این تعداد معادل با بیش از یک‌پنجم کل نیروی کار جهان خواهد بود.

روبات‌ها می‌آیند: نابودی ۸۰۰ میلیون شغل تا سال ۲۰۳۰


این آمار بر اساس گزارش جدید موسسه پژوهشی مک‌کینزی بوده که ۴۶ کشور و بیش از ۸۰۰ فرصت شغلی را تحت پوشش قرار داده است. این شرکت مشاوره‌ای اعلام کرد هم کشورهای توسعه‌یافته و هم کشورهای در حال توسعه تحت تاثیر اتوماسیون قرار خواهند گرفت.

اپراتورهای ماشین‌آلات، کارگران فست‌فود و کارمندان دفتری بیشترین تاثیر را از گسترش استفاده از روبات‌ها و سیستم‌های اتوماتیک در محیط‌های کاری خواهند پذیرفت. در این میان، کارمندان بخش جمع‌آوری و پردازش داده‌ها نیز با خطر از دست رفتن جایگاه خود مواجه هستند.

موسسه جهانی مک‌کینزی در گزارش خود می‌گوید حتی اگر ظهور روبات‌ها با سرعت کمتری ادامه پیدا کند، در ۱۳ سال آینده نزدیک به ۴۰۰ میلیون کارمند جای خود را به روبات‌ها خواهند داد و این افراد باید کار جدیدی برای خود پیدا کنند. خبر خوش برای کسانی که از کار خود بیرون می‌روند این است که برای آنها مشاغل جدیدی در آینده وجود خواهد داشت اما بسیاری از این افراد باید مهارت‌های جدیدی را برای انجام کار فرابگیرند. این مشاغل شامل ارائه‌کنندگان خدمات بهداشتی درمانی برای جمعیت سالمند، متخصصان فناوری و حتی باغبانی خواهد بود.

مایکل چوی، یکی از مدیران این موسسه پژوهشی اعلام کرد: «همه ما باید خودمان را با تغییرات وفق داده و یاد بگیریم که چگونه در طول زمان با موضوعات جدید کنار بیاییم.»

بر اساس این گزارش، کارمندان برای اینکه بتوانند همچنان کاری برای خود داشته باشند باید در زمینه‌های مختلفی تعلیم ببینند. از سوی دیگر دولت‌ها و شرکت‌ها نیز نیاز دارند تا زمینه‌های لازم را برای این گذار فراهم کنند.

سوزان لوند، یکی دیگر از نویسندگان این گزارش می‌گوید: «مدلی که در آن مردم در ۲۰ سال اول زندگی خود به مدرسه می‌رفتند و در ۵۰،۴۰ سال بعدی مشغول به کار می‌شدند دیگر کارآمد نیست. ما باید به دنبال یادگیری و آموزش در حین انجام یک حرفه باشیم.»

روبات‌ها می‌آیند: نابودی ۸۰۰ میلیون شغل تا سال ۲۰۳۰


نویسندگان این گزارش معتقدند جهان ممکن است شاهد گذاری باشد که از اوایل سده ۱۹۰۰ میلادی مشاهده نشده است. در آن زمان کارگران از کار در مزارع به کار در کارخانه‌ها روی آوردند.

این گزارش همچنین به تلاشی هم‌اندازه با طرح مارشال استناد می‌کند. زمانی که ایالات متحده میلیاردها دلار برای ساخت اروپای غربی پس از جنگ جهانی دوم هزینه کرد. چنین طرح‌هایی باید با سرمایه‌گذاری‌های بزرگی از سوی بخش خصوصی و دولتی در برنامه‌های آموزشی جدید همراه باشد. اگرچه این تحولات می‌توانند چالش‌برانگیز باشند، اما این گزارش توصیه‌هایی برای عبور نیروهای کار از این چالش‌ها دارد.

بر اساس این گزارش اگرچه رونمایی از رایانه‌های شخصی در دهه ۱۹۸۰ برخی از مشاغل را به نابودی کشاند، اما مشاغل جدیدتر و بیشتری خلق کرد. کارگرانی که با فراگیری مهارت‌های جدید همسو شوند، قادر خواهند بود شغلی جدید بیابند.برگرفته: تجارت فردا

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, تکنولوژی و فناوری, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید