اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بانوی کرملین: الویرا نابیولینا چگونه نظام بانکداری روسیه را متحول کرد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بانوی کرملین: الویرا نابیولینا چگونه نظام بانکداری روسیه را متحول کرد؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 1 اسفند 1396 | بازدیدها: 1956

0
زمانی که در سال 1994 الویرا نابیولینا به عنوان مشاور اقتصادی وارد وزارت تجارت و توسعه اقتصادی روسیه شد،‌ هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که این بانوی اقتصاددان 20 سال بعد بتواند یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های بانکداری جهانی را تحت کنترل قرار داده و بخش مالی متورم و ناکارآمد روسیه را به شرایط قابل قبولی برساند.

الویرا که در سال 2013 به عنوان رئیس کل بانک مرکزی روسیه منصوب شد،‌ پس از تاتیانا پارامونوا دومین زنی بود که اختیار نظام بانکی بزرگ‌ترین کشور دنیا را بر عهده می‌گرفت.

بانوی کرملین: الویرا نابیولینا چگونه نظام بانکداری روسیه را متحول کرد؟


از زمان روی کار آمدن نابیولینا بیش از 340 بانک مجوز خود را از دست دادند و بیش از 35 بانک دیگر نیز از ورشکستگی نجات پیدا کردند. عملیات نجاتی که هزینه 2.7 هزار میلیارد‌ روبلی روی دست خانم رئیس گذاشت. با این حال فرآیند پاکسازی نظام بانکی روسیه به همین‌جا ختم نمی‌شود، تحلیلگران اقتصادی معتقدند، اقتصاد بانک‌محور روسیه شاهد پاکسازی چندصد بانک خصوصی دیگر خواهد بود.

بانوی کرملین: الویرا نابیولینا چگونه نظام بانکداری روسیه را متحول کرد؟


هر چند این تمرکزگرایی در اقتصاد روسیه امر تازه‌ای نیست و از دیرباز سهم دولت در نظام بانکداری همواره بیش از 60 درصد بوده است. در دهه 2000 و پیش از روی کار آمدن نابیولینا، رشد اقتصادی ناشی از افزایش قیمت نفت، منجر به این شد تا کاستی‌های نظام بانکی پنهان بماند اما پس از بحران مالی سال 2008 ورشکستگی بسیاری از بانک‌ها باعث شد تا دولت به فکر بازسازی نظام بانکی و مستحکم‌تر کردن جایگاه بانک‌های دولتی در اقتصاد روسیه بیفتد.

بانوی کرملین: الویرا نابیولینا چگونه نظام بانکداری روسیه را متحول کرد؟


خانم نابیولینا در بدو ورودش در راس نظام بانکداری روسیه با به‌کارگیری نظارت سختگیرانه‌تر و اصلاحات قانونی توانست حمایت ولادیمیر پوتین را جلب کند. اصلاحات انجام‌شده در دوران نابیولینا به قدری مثبت و شگفت‌آور بود که رتبه اول بهترین رئیس بانک مرکزی را در سال 2017 برای او به ارمغان آورد.برگرفته: تجارت فردا

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, بانکداری, انفوگرافی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید