اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » دنیا در دو قرن اخیر

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

دنیا در دو قرن اخیر

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 2 فروردین 1397 | بازدیدها: 1481

0
اگر دنیا را یک دهکده کوچک با جمعیت 100 نفری تصور کنیم و سپس فقر، آموزش اساسی، سطح سواد، دموکراسی، واکسیناسیون و مرگ و میر کودکان را درآن طی دو قرن اخیر بمقایسه بگیریم، با آمار جالبی روبرو خواهیم شد.

دنیا در دو قرن اخیر


فقر مطلق

دو قرن پیش، از مجموع جمعیت جهان، 94 درصد آن در فقر مطلق زندگی می‌کردند. اکنون این درصدی به 10 درصد رسیده است و 90 درصد (90 تن از جمعیت 100 نفری) آن دیگر در فقر مطلق قرار ندارند.


آموزش اساسی

دو قرن پیش، کمتر از 17 تن ازین جمعیت 100 نفری آموزش اساسی را می‌توانستند یا توانسته بودند، فرا گیرند. اکنون بیشتر از 86 درصد جمعیت جهان حداقل آموزش‌های ابتدایی و اساسی را فراگرفته اند و جمعیتی که هیچ آموزش را فرا نگرفته اند، در جهان به کمتر از 14 درصد کاهش یافته است.


سواد

دو قرن پیش، تنها 12 درصد جمعیت جهان دارای سواد بودند و بیشتر از 88 درصد دیگر هیچ نمی‌توانستند بخوانند یا بنویسند. اکنون بیشتر از 85 درصد جمعیت جهان باسواد می‌باشند و درصدی بی‌سوادان مطلق به کمتر از 15 درصد کاهش یافته است.


دموکراسی و آزادی بیان

دو قرن پیش، تنها 1 درصد جمعیت جهان دارای آزادی بیان بوده و از مزایای دموکراسی بهره می‌بردند. متباقی 99 درصد دیگر نامی از دموکراسی یا آزادی بیان را نشنیده بودند. اکنون بیش‌تر از 56 درصد جمعیت جهان در حکومت‌های آزاد زندگی میکنند و تنها 44 درصد دیگر از دموکراسی بی‌بهره اند.


واکسیناسیون

دوصد سال پیش، درصدی واکسیناسیون در برابر امراض کشنده‌ی چون خناق (گلو درد)، تیتانوس و سیاه سرفه صفر بود. اما اکنون بیش‌تر از 86 درصد جمعیت جهان در برابر این امراض مهلک واکسین و وقایه می‌شوند.


مرگ و میر کودکان

دو قرن پیش، از هر 100 کودک تحت 5 سال، 43 تن آن بر اثر عوارض تولد، امراض گوناگون و یا عدم دسترسی سریع و کامل به ادویه و مراکز صحی می‌مردند و تنها 57 تن دیگر جان به سلامت می‌بردند. این درصدی دو صد سال پس اکنون تنها به 4 درصد کاهش یافته است که آن‌هم در مناطق دور افتاده و عقب مانده‌ی کشورهای آفریقایی و یا هم بعضی نقاطی در آسیا قرار دارند.

موضوعات: اقتصاد جهان, انفوگرافی, دانستنی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید