اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » رویای 2030 عربستان، قطب فناوری خاورمیانه

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

رویای 2030 عربستان، قطب فناوری خاورمیانه

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 1 اردیبهشت 1397 | بازدیدها: 1873

0
رویای 2030 عربستان، قطب فناوری خاورمیانه


چندی پیش، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در سفر خود به ایالات‌ متحده، با روسای غول‌های فناوری جهان، از جمله جف بزوس، بیل گیتس و ریچارد برانستون ملاقات کرده و به دنبال عقد قراردادهایی با آمازون، گوگل و اپل بوده است. بن سلمان، چشم انداز کشور خود در سال 2030 را مبتنی بر ایجاد تحولی بنیادین در اقتصاد عربستان - که در حال حاضر مبتنی بر نفت است – و تبدیل شدن به قطب فناوری در خاورمیانه، ترسیم کرده است.

بن سلمان در ملاقات مدیر ارشد اجرایی شرکت اپل، در مورد زمینه های مناسب برای مشارکت و همکاری در حوزه های فناوری، آموزش، پژوهش و یادگیری صحبت نمود. همکاری با آمازون برای ایجاد یک مرکز داده در این کشور، از دیگر اهداف ولیعهد عربستان، در این سفر بوده است. این کشور با آگاهی بر کمبود مراکز داده در خاورمیانه و عقب‌ماندگی این منطقه در این حوزه ، خواستار پیشرو بودن در این زمینه در سطح منطقه است. از طرف دیگر، عربستان سعودی، شریک مناسبی برای آمازون به جهت گسترش خدمات مبتنی بر داده و محاسبات ابری خود در خاورمیانه است؛ زیرا ساحل غربی عربستان، در کنار کابل‌های موجود در زیر دریای سرخ قرار دارد. از سوی دیگر، آمازون خواهد توانست هزینه‌های برق دستگاه‌های خود را با حمایت‌های مالی عربستان تامین کند.

عربستان سعودی به منظور پیشرفت خود در فناوری‌های مرتبط، با استفاده از اصلی‌ترین دارایی این کشور، یعنی نفت، به دنبال بهره‌گیری از مهندسین و دانشمندان توانا و تبدیل‌شدن به یک قطب صنعتی در حوزه پتروشیمی است. در هر حال، تصور این که این کشور بتواند یک شبه ره صد ساله را طی کند و خود را به سیلیکون ولی منطقه تبدیل کند، کمی دور از انتظار است؛ یکی از مهمترین موانع در رسیدن به این پیشرفت در زمان کم، نبود نیروی انسانی توانمند در این حوزه است.

باید به این نکته توجه کنیم که تنها با بازدید ولیعهد این کشور از بزرگترین شرکت‌ها و صنایع موفق، شاهد تحولی شگرف در اقتصاد و صنایع عربستان نخواهیم بود و نیاز مبرمی به تصمیم‌گیری‌های در سطح زیرساخت اقتصاد این کشور احساس می‌شود.برگرفته: گروه تحول دیجیتال (دیتیجی)

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید