اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » قطار جدید روسی در 48 ساعت از مسکو به پکن میرسد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

قطار جدید روسی در 48 ساعت از مسکو به پکن میرسد

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 12 دی 1393 | بازدیدها: 2193

0
روسیه در حال ساخت قطار سریع السیری هست که میتواند در 48 ساعت از مسکو به پکن برسد. فاصله بین مسکو پایتخت روسیه و پکن پایتخت چین، حدود 9,289 کلومتر هست و در حال حاضر میتوان در هفت روز از مسکو به پکن سفر کرد، اما با ساخت این خط آهن سریع السیر این مسافت بسیار کوتاه خواهد شد و در دو روز میتوان از راه منگولیا به چین رسید.

مسیر جدید خط آهن مورد نظر بین مسکو و پکن - میل آنلاین

قطار جدید روسی در 49 ساعت از مسکو به پکن میرسد


براساس گزارش وبسایت رومانیایی گلاسول، دولت کریملین ساخت پروژه خط آهن سریع السیر را به شرکت چینی "خط آهن سریع السیر چین (China Railway High-speed - CRH)" سپرده است که یک شرکت فرعی از شرکت دولتی خط آهن چین (China Railway - CR) هست که بهمکاری شرکت روسی "اورال واگون زاوود (Uralvagonzavod) این پروژه بزرگ 144 ملیارد پوندی (230 ملیارد دلاری) را به پیش میبرند. با ساخت این خط آهن فاصله خط آهنی بین مسکو و پکن به 9001 کلومتر تقلیل می یابد.

قبلاً هم روسیه یک شرکت ترن سازی فرانسوی "آلستروم (Alstom)" را برای ساخت نخستین خط آهن بین مسکو و قازان (مرکز جمهوری تاتارستان) سپرده بود. آلستروم بزرگترین شرکت ساخت ترن های سریع السیر هست. در سال 2007 آنها با ساخت نخستین ترن سریع السیری که با سرعت 574 کلومتر در ساعت (357 مایل در ساعت) سفر میکرد، رکورد سریع ترین قطار را به ثبت رساندند. این ترن در حواشی شهر ناتنگهم (انگلیس) حرکت میکند.

اما طوریکه فرانسه کشتی های میسترال را در ماه نوامبر سال گذشته، به مسکو نداد، روسیه آن پروژه را لغو، و در بدل آن پروژه خط آهن بین مسکو و پکن را به شرکت خط آهن سریع السیر چین (CRH) سپرد.

این قرارداد حین سفر نخست وزیر چین لی کیجیانگ به مسکو بین روسیه و چین به امضا رسید و در مرحله نخست، شرکت CRH خط آهن بین مسکو و قازان را به مسافه 803 کلومتر میسازد و سپس کار ساخت خط آهن بین مسکو و پکن را آغاز میکند که از اولان باتور، مرکز مغولستان (منگولیا) میگذرد.

مسیر های از قبل موجود بین روسیه و چین - ویکی پیدیا

قطار جدید روسی در 49 ساعت از مسکو به پکن میرسد


روسیه و چین، از دوران شوروی روابط عمیق و تنگاتنگی دارند و در شورای امنیت سازمان ملل هم باهم یکجای رای میدهند، اما این خط آهن میتواند روابط سیاسی بین مسکو و پکن را هرچه بیشتر مستحکم تر بسازد.

نخستین خط آهن میان مسکو و پکن در سال 1954 میلادی احداث شد که تا این دم هفته دو بار بین مسکو و پکن سفر میکند، اما این سفر بین هر دو پایتخت از مسیرهای صعب العبور و بشدت سرد سایبریبا و منگولیا شش تا هفت روز را در بر میگیرد.

براساس گزارش یک نهاد پژوهشی چینی "آکادمی مهندسی چین (Chinese Academy of Engineering)"؛ اگر بودجه این پروژه بزودی آماده شود، این مسیر در مدت کمتر از پنج سال احداث میشود. این نهاد همچنان تخمین میزند که هزینه ساخت هر کلومتر خط آهن قطار سریع السیر بین مسکو و پکن حدود 33 ملیون دلار هزینه برخواهد داشت.منابع: اکونومک تایمز و میل آنلاین
پژوهش و برگردان: ابتهاج عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, خبرهای اقتصادی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید