اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » آیا افغانستان به نمایندگی‌های بانک‌های خارجی نیاز دارد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

آیا افغانستان به نمایندگی‌های بانک‌های خارجی نیاز دارد؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 31 خرداد 1397 | بازدیدها: 1321

0
آیا افغانستان به نمایندگی‌های بانک‌های خارجی نیاز دارد؟


پاسخ کوتاه بلی، اما چگونه و چرا؟

به بحث و بررسی میپردازیم:

افغانستان یک کشور وارداتي است و از لحاظ فنی دارای کسری بیلانس تادیات مواجه میباشد، اگر چه عملا نظر به کمک های خارجی بیلانس تادیات افغانستان مازاد است، اما مثبت بودن این بیلانس بستگی به ادامه کمک ها خارجي دارد. از سوی دیگر با این واقعیت، ما یک بخش کوچک و محدود مالی داریم که نمیتواند به تمام نیازمندهای کشور پاسخ دهد، بشمول پرداخت، تسویه وتصفیه حسابهای تجاری افغانستان. بناء در این مورد، ما نیاز به نگه داشتن نمایندګیهای بانک های خارجی در کشور برای تسهیل انتقال پول و تصفیه حسابات تجاری داشته میباشیم. خاصتا وقتیکه تهدید هر گونه تحریم سیاسی یا فنی مواجه باشیم ،طوریکه ما درسال ۲۰۱۴ شاهد بودیم که FATF خواهان تصویب قوانین مبارزه با تمویل تروریزم و مبارزه با پول شویی AML / CFT از حکومت افغانستان بود وبانکهای داخلی افغانستان مواجه به مشکلات داشتن حسابهای دالری غرص تصفیه حسابات تجاری در خارج ګردیده بود.در چنین شرایط، نمایندګیهای بانک ها خارجی قادر به پرداخت وجوه هستند ، واگر به هر دلیلی حسابهای خارجی شان مسدود شده باشند، می توانند با شبکه داخلي خود حساب را تصفیه نمایند، چرا که آنها حضور بیشتری نسبت به بانک های داخلی افغانستان در خارج دارند. این هرگز به این معنی نیست که ناظر نظام بانکداري باید بر استانداردها و معیاری های نظارتی سازش کند، اما قطعا این بدین معنی است که یک ناظر باید تمام محدودیت های قانونی را که مانع فعالیت موثر و مفادآوری نمایندګیهای خارجی میګردد،رفع نماید.

من به شدت از فکره جداسازی خدمات بین بانک های تجارتي و نمایندګی های بانک های خارجی خصوصا در کشور با داشتن بخش محدود بانکی مانند افغانستان حمایت می کنم. اگر ما خط جداسازی خدمات بین بانک های تجارتی و نمایندګیهای بانک های خارجی را بکشیم، به شدت بر این باور میرسیم که هر دو بانک می توانند به دلایل زیر بمانند وفعالیت کند (این یک بحث جامع است، اما من فقط چند نکته را برای روشن شدن نیازمندی ها و تفاوت ها را ارائه خواهم کرد):

1. افغانستان دارای بانک های بسیار زیادی با بازار کوچک است. ما باید کوشش کنیم تا هر بانک افغانستان در این بازار بامفاد باشد.

2. نمایندګیهای بانک های خارجی در زمینه معاملات اسعار خارجی FX، تامین مالی صادرات / واردات و تجارت بانکی با بانک های تجارتي در شهرهای بزرگ افغانستان رقابت می کنند، در حالیکه این مناطق اصلی و متمرکز خدمات بانکی برای نمایندګیهای خارجی است. این نمایندګیها نمی توانند به ولایات دوردست و دیهات،ولسوالیها وقریه های افغانستان فعالیت داشته باشد،شکی نیست که درین مورد ممانعت وجود ندارد ولی نمایندګهیا که از نامش معلوم است محدود به شهرها در کشور خارجی میباشد، در حالی که بانک های تجارتی به راحتی می توانند به دلایل بسیاری در مناطق فوق فعالیت کند وموثمر واقع شود.

3. بانک های تجاری می توانند به دلیل آشنایی با جغرافیا و پشتیبانی اجتماعی و سیاسی محلی از سرمایه گذاری پروژه های بزرگ تمرکز کنند. این همچنین می تواند با مشارکت بانمایندګیهای خارجی مانند کنسرسیوم تامین مالی انجام شود. این به ما کمک می کند تا منابع خود را تسریع کرده و رشد اقتصادی را به پیش ببریم واین همچنین بهترین وسیله برای ایجاد شغل میګردد.4. ارایه خدمات در ولایات دودست،ولسوالیها وقریه ها مبتنی واعیار به تکنالوژی معاصر غرض ارایه خدمات مالی وبانکی همه شمول مانند پرداخت حقوق و معاشات مامورین، پرداخت بل آب و برق وانتقالات پول

5. تامین مالی زراعتی از طرف بانک های تجارتی

6. قرضه های رهنی و تعمیراتی

7. MICRO FINANCE یا قرضه های کوچک: فرصت های عظیم برای بانک های تجارتی برای ارایه قرضه های کوچګ در ولایات و ولسوالیهای وجود دارد،البته این فرصت میتواند برای هردو نوع بانکداري در افغانستان قابل استفاده ومؤثر واقع شود. با این کار می توانیم منابع خود را برای رشد اقتصادی شکور وسودآوری بانک های بسیج کنیم.

8. بانکداری اسلامی برای بانک های تجارتی مانند گسترش اعتبارات به دهاقین و سردخانه های زراعتی، شرکت های خصوصی مجتمع مسکن در پروژه های توسعه ای مانند سرک سازی، تولید انرژی، طرح تامین آب و بسیاری موارد دیگری است که اینجا بحث آنها محال میباشد.

لیست خیلی بزرگ است، با این کار ما می توانیم حضور هردو کتګوری بانکها :بانک های خارجی و بانک های تجارتی داخلی را حفظ وهمه آنها می توانند سودآور باشند و حتی با تهدیدات امنیتی به صورت موازی با یکدیگر همکاری کنند؛

در غیر این صورت………..


نوشته: خان افضل هده‌وال، معاون پیشین بانک مرکزی افغانستان (د افغانستان بانک) و رئیس پیشین بانک ملی افغان

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید