اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » دلایل عمده کاهش نرخ تبادله پول افغانی در برابر دالر

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

دلایل عمده کاهش نرخ تبادله پول افغانی در برابر دالر

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 8 تیر 1397 | بازدیدها: 4079

0
نکات عمده تنزیل نرخ تبادله پول افغانی

دلایل عمده کاهش نرخ تبادله پول افغانی در برابر دالر


1. کاهش در لیلام اسعار خارجی بانک مرکزی با درنظرداشت تقاضای مارکیت به دالر

2. نظریات بانک مرکزی در مورد عدم مداخله بانک مرکزی برای کنترول اسعار خارجی در افغانستان

3. عدم توسعه نظام مالی وبانکداری افغانستان و کمبود فرصت ها برای سرمایه گذاری در پول افغاني و یا حتی هیچ فرصتی برای سرمایه گذاری در محصولات افغانی که برای جذب پول افغانی از بازار وجود ندارد.

4. افزایش قیمت دالر به طور کلی در سطح جهاني

5. تغییر در ترکیب ذخایر الزامی بانکها، و لغو ترکیب سابق. اصلاح یا تغییر در سیاست، تأثیر فوری بر بازار ندارد، اگر چه این تصمیمات چندین روز پیش گرفته شده است، اما اکنون واکنش داد به تنزیل نرخ تبادله افغاني.

6. اشتباه بانک مرکزی با ثبات نرخ تبادله و ثبات قیم. این سردرگمی همیشه در طول دوری ما هم وجود داشت، ما سعی کردیم بر این تفاوت های از بین برده شود تا باسانی بتوانم تخصیص منابع برای مداخله در بازار بر اساس پیش بینی ثبات قیمت و نرخ ارز، به ویژه در زمانی که در عمل یکی دیگر واکنش نشان می دهد، داشته باشیم.


عوامل دیگری که متخصصان به عنوان علت کاهش پول افغانی برای آن اشاره می کنند وجود دارد، اما به دلایلی که در برابر هر مورد زیر توضیح داده شده، با این استدلال موافق نیستم:

1. عدم تولید داخلي!
این استدلال کاملا اشتباه است، زیرا تولید داخلي می تواند عامل اصلی کاهش ارزش پول و ایجاد ذخایر خارجی باشد، و نه از سوی دیگر. افغانستان دارای اقتصاد وارداتي است و نرخ ارز برای کنترل قیمت کالاها و خدمات وارداتی از طریق نرخ ارز بالاتر از شرکای تجاری ما تدوین شده است. بنابراین عدم تولید داخلي در سیاست نرخ ارز و سیاست های اقتصادی ما تا زمانی که م کشور ما وارداتی باشد، بی اهمیت است.

2. تنزیل پول شرکاء تجارتي ما مانند هند، پاکستان و ایران.
همه این کشورها دلایل مختلفی برای تنزیل ارزهایشان دارند؛ بعضی از آن ها به طور قاطع پول خود را برای بازار غرض ایجاد رشد صادرات خود به دلیل دلایل که بالا ذکر کرده ام تنریل میدهند.


چه باید کرد؟

به طور خلاصه، ما باید با طراحی راهبردی که سیاست پولی را با بخش بانکی هماهنگ می کند، از عمل فعلی (ثبات مصنوعي نرخ تبادله) کنار بیاییم. این را می توان با معرفی ابزارهای مالی جدید برای سرمایه گذاری و رشد اقتصادی از طریق؛

1. بررسی قوانین قرضه دهی و سرمایه گذاری. ایجاد یک سیاست برای رشد سرمایه گذاری در افغانی و مدیریت بهتر سپرده های دالرئ USD.

2. ایجاد بازار ثانوی برای سرمایه گذاری، ایجاد محصولات جدید و سرمایه گذاری از طریق محصولات افغانی توسط دولت و موسسات مالی.

3. مدیریت بهتر نقدینگی (سیالیت) بازار و تجارت بازار اسعار.

4. داشتن یک بانک مرکزی مستقل که شفاف و پاسخگو باشد از سیاست های آن به منظور دستیابی به اهداف.

5. روند تصمیم گیری اداره بهتر و قانونی.

6. تطبیق ذخایر الزامی طبق مورد نیاز با توجه به استفاده پول افغانی، به یاد داشته باشید که این ابزار سیاست پولی نیست که بانک ها را تضمین کنند، بسیاری از افراد هنوز هم دلیل اخذ ذخایر الزامی را تضمین از سپرده های بانک های تجارتي نمی دانند.

7. ارائه اراق اسناد بهادار افغانی هر دو، اسلامي و متعارف، مانند صکوک و یادداشت های سرمایه ګذاري. اگر چه ممکن است در ابتدا تاثیر کمی داشته باشد. در رشد نظام های بانکداری در اوایل رشد همجو اوراق بدلایل مختلف کم رنګ میباشد و دولت باید هزینه ای را برای اعتماد و بهره برداری از پول خود بپردازد.

8. ایجاد یک میکانیزم شفاف که در قانون فعلی وجود دارد اما در عمل وجود ندارد. گزارش دهی نباید انتخابی باشد این باید شامل تمام زمینه های موفقیت سیاسی و هزینه های مربوط به آن دستاوردها باشد. گزارش های انتخابی یا پنهان کردن واقعیت ها باید اقدامات مجازات داشته باشد.نوشته: خان افضل هده‌وال، معاون پیشین بانک مرکزی افغانستان

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, خبرهای اقتصادی, افغانستان و جهان, اقتصاد, اقتصاد عمومی, بانکداری, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید